Sosyal Medya

Güncel

Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Avrupa Parlamentosu’nun, vize ücretlerini 80 avroya çıkaran tasarıyı kabul etmesini endişeyle karşıladıklarını bildirdi.

Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, seçimlerine sayılı günler kala mevcut Avrupa Parlamentosu’nun, görev süresi bitmeden önce bir dizi kararın altına imza attığını ve bu kararlar arasında en öne çıkanının, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu üçüncü ülkelere yönelik Schengen vize uygulamasında, vize ücretinin 60 avrodan 80 avroya çıkarılması gibi bazı değişikliklerin kabul edilmesi olduğunu bildirdi.

Vize masraflarının Türk vatandaşlarına ağır maliyetler doğurduğuna dikkati çeken Zeytinoğlu, “Bilindiği üzere, halihazırda Türk vatandaşları Schengen vize uygulamasının doğurduğu ağır mali zorluklarla karşılaşmakta, hatta İKV’nin hesaplamaları ışığında sadece 2017 yılında bile vizenin Türk vatandaşlarına faturası en iyimser haliyle yıllık 58 milyon 302 bin 600 avro tutarına ulaşmaktadır.” ifadelerini kullandı.

YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ İÇİN KONSEY ONAYI GEREKİYOR

Strazburg’da düzenlenen AP Genel Kurulu’nda, Avrupa Birliği’ne (AB) kısa dönemli vize başvurularına ilişkin düzenleme 123 “hayır” oyuna karşı 408 “evet” oyuyla kabul edildi.

Yeni düzenlemeye göre, AB’nin 100’ün üzerinde ülke vatandaşına uyguladığı seyahat vizesi ücreti 60 avrodan 80 avroya çıkarılacak.

Söz konusu ücret, öğrencilerden, araştırmacılardan ve 6 yaşın altındaki çocuklardan alınmazken, sanatçılar, profesyonel sporcular ve sık seyahat edenler için çoklu giriş vize imkanı sağlanacak.

Vize başvuruları seyahatten 6 ay öncesine kadar yapılabilecek.

Düzensiz göçmenleri kabul alanında AB ile yeterli iş birliği yapan ülkeler için söz konusu kurallarda değişikliğe gidilebilecek.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesi için AB Konseyinin resmi onayı gerekiyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler