Avrupa ekonomisine güven kalmadı mı?

Euro bölgesi giderek artan bir güven sorunu yaşıyor
14:248 Ocak 2019
Avrupa ekonomisine güven kalmadı mı?
Euro bölgesi giderek artan bir güven sorunu yaşıyor

Son 12 aydır arka arkaya daraldığı görülen Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi Aralık ayı için 107.3 seviyesinde açıklandı. Ki bu seviye son 2 yılın en düşük noktası.

Önceki ay 109.5 seviyesinde açıklanmıştı.

Alman ekonomisine dair resesyon riskinin bölge üzerinde yarattığı karamsarlık net biçimde görülürken, beklentilerin üzerinde (Bloomberg anketindeki beklentiler 108.2 olması yönündeydi) bir düşüş gösteren veri güvensizliğin sektörler ve ülkeler bazında geniş bi alana yayıldığını gösteriyor.

İLGİLİ HABERKaya gibi sanılıyordu, Alman ekonomisine neler oluyor?Kaya gibi sanılıyordu, Alman ekonomisine neler oluyor?

En büyük 5 ekonominin hepsinde güven sorunu var

19 ülkeden oluşan Euro Bölgesinde ekonomik momentum 2018 boyunca zayıfladı. Amerika merkezli korumacı etkiler ihracat üzerinde negatif etki yaratırken, anlaşmasız bir Brexit riski ve İtalya gibi ülkelerden kaynaklana politik belirsizlikler tabloyu kötüleştirdi.

Açıklanan verilerde bölgenin en büyük 5 ekonomisinin tümünde ekonomiye dair güvenin zayıfladığı görülüyor. Bunlar arasında en büyük zayıflamanın İspanya’da olduğu belirtilmiş.

Yöneticilerin Euro Bölgesi üretim beklentileri, sektördeki siparişler ve hizmet sektörü ile istihdam konularındaki gelecek talep hakkında daha karamsar oldukları raporlanmış durumda.

Avrupa Merkez Bankası bölgedeki bu ekonomik sıkıntılara rağmen geçtiğimiz ay 4 yıldır sürdürdüğü varlık alım programını sona erdirdiğini açıklamıştı. Bu durum birlik içerisindeki ülkelerin büyümelerini desteklemek adına yeni teşvik programları yaratmaya çalışmalarına neden oldu.

İLGİLİ HABERAvrupa ekonomisinin üzerinde kara bulutlar dolaşıyorAvrupa ekonomisinin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 14:248 Ocak 2019
Paylaş Tweet