Sosyal Medya

Güncel

Analiz:  Tanzim satışların yarar ve zararları şekilleniyor

  Tanzim Satışlar başladığından bu yana bir ay oldu.  Artık enflasyon üzerinde yaptıkları etkilerden, çarşı-pazar esnafının haksız rekabet şikayetlerine kadar…

Analiz:  Tanzim satışların yarar ve zararları şekilleniyor

 

Tanzim Satışlar başladığından bu yana bir ay oldu.  Artık enflasyon üzerinde yaptıkları etkilerden, çarşı-pazar esnafının haksız rekabet şikayetlerine kadar bir çok konuda etkilerini değerlendirebilecek kadar veri ve done oluştu.  Bu analizde elimzdeki tüm bilgileri toplayarak bir yarar-zarar analizi yaptık.

3 sonuca vardık. Tainzim Satışlar enflasyonu yavaşlattı. Tanzim Satışlar perakandede moralleri bozdu. Çarşı-pazar esnafı fakirleşti ve kızgın.

 

Betam Tanzim’in    enflasyona etkisini ölçtü

Betam araştırma uzmanları Ozan Bakış ve Uğurcan Acar detaylı bir ekonometrik çalışma sonucu  Tanzim Satışların Ankara ve İstanbul’da gıda enflasyonunu kayda değer ölçüde gerilettiğini ortaya koydu. Araştırmadan satır başlarını paylaşalım:

Tanzim satış yıllar sonra tekrar Türkiye’nin gündeminde. Kur şokuyla beraber başlayan tüketici fiyatlarındaki artışlar kademeli olarak yükselip 2019 yılı Ocak itibarı ile gıdada aylık olarak yüzde %6, yıllık olarak yüzde %30 seviyesini geçince hükümet eski bir uygulama olan tanzim satışları 11 Şubat’ta ilk olarak İstanbul ve Ankara’da tekrar başlattı. Tartışmalar da satışlarla beraber başladı. Bir uçta tanzim satışın yapıldığı bölgelerde bile enflasyonu düşüremeyeceğini düşünenler, diğer uçta tanzimle beraber fiyat düşüşlerinin tanzim bölgelerden tüm ülkeye yayılacağını iddia edenler var.

 

Yaptığımız analiz tanzim satışların, Ankara ve İstanbul’da tanzime konu olan ürünlerde anlamlı bir fiyat düşüşüne sebep olduğunu ortaya koyuyor. Fiyat düşüşlerinin tanzime konu olmayan ürünlere veya tanzim satışın yapılmadığı bölgelere yayıldığı konusunda bir bulgu şimdilik yoktur.  İstanbul ve Ankara’daki tanzimler sayesinde, bu illerdeki tanzim ürünlerin enflasyonunun diğer bölgelere kıyasla yaklaşık 6 yüzde puan daha az çıktığını tespit ediyoruz.

 

Tanzim satışların tanzim bölgesi (Ankara ve İstanbul) aylık enflasyonuna etkisi 0,144 yüzde puan olarak hesaplanmıştır. Türkiye’nin aylık enflasyonuna katkısı ise 0,06 yüzde puandır. TÜİK, 2019 Şubat ayı aylık enflasyonunu yüzde 0,16 olarak açıklamıştı. Hesaplarımıza göre tanzim satışların etkisi olmasaydı bu oran yüzde 0,22 olacaktı.

 

Ekonometrik çalışmanın tümün okumak için tıklayın

 

 

 

TEPAV:  Perakendede bekentiler kötü bozuldu

 

TEPAV’ın aylık perakende sektörü anketi ise Tanzim Satışlar’ın “Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” kesitinde moralleri bozduğunun bir işareti olabilir—dikkat edelim, bu kestirim TEPAV’in değil ParaAnaliz’in görüşüdür.

 

Anket sonuçları şöyle:

Perakende güveni, Şubat ayında bir önceki aya göre 3,1 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 14,7 puan azaldı. Perakende güveninin geçen yıla ve geçen aya göre azalışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin gelişimi ve önümüzdeki 3 ayda satış beklentilerindeki düşüş etkili oldu. “Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektörü, Şubat ayında perakende güveninde en fazla düşüş gösteren sektör oldu. Sektörde, endeksin tüm alt göstergelerinde olumsuz gelişmeler yaşanırken, özellikle önümüzdeki 3 ayda satış beklentisindeki kötüleşmenin etkili olduğu görüldü. AB-28 ve Euro Bölgesi ile karşılaştırıldığında Türkiye, geçen yıla göre AB-28 ve Euro Bölgesi’nden daha kötü performans sergiledi.

 

 

 

Çarşı-pazarda sıkıntı:  Anektodlar

 

Evrensel   Gazetesi’ne göre,   ekonomik kriz üretici ve tüketicinin yanı sıra pazarcıları da etkiledi. Mersin Pazarcılar Odası Üyesi Hasan Özmen, “4’üncü Bölge Pazarı’nda yaklaşık 175 pazar esnafı var. Yaklaşık 75 esnaf tezgah açmadı” dedi.

 

Enflasyonun yüzde 25’e dayanması ve krizin ağırlaşması her sektörü etkiliyor. Üst üste gelen zamlar üreticiyi, tüketiciyi etkilediği gibi pazarlama sektörünü de etkiliyor. Mersin 4’üncü Bölge Pazar’ında bulunan esnaflar, krizden kaynaklı tezgah açamadıklarını dile getirdi. 32 yıldır pazarda olan ve Mersin Pazarcılar Odası üyesi Hasan Özmen, yaşanan zamlardan dolayı ürünlere ciddi anlamda zamlandığını aktardı. Odaya bağlı yaklaşık bin 370 üyelerinin olduğunun bilgisini veren Özmen, krizden kaynaklı birçok pazarcının artık tezgah açamadığını söyledi.

 

Mezopotomya haber ajansı ise her geçen gün kendini daha derinden hissettiren ekonomik kriz semt pazarındaki esnafı kara kara düşündürüyor. Artan sebze ve meyve fiyatları alıcı bulmadığını dile getiren Pazar esnafı, satamadığı ürünün çöpe gittiğini ve büyü zarar ettiklerini söyledi. İzmir’in Buca ilçesinde kurulan Fırat Semt Pazarında konuşan esnaf, gidişatın çok kötü olduğunu dile getirdi.

 

Çocukluğundan beri pazarcılık yapan Özkan Toprak (30), her geçen gün pazara gelen insan sayısının düştüğünü ileri sürdü. Mandalina ve Portakal’ın kilosunu 2 TL’ye sattığını belirten Toprak, günlük 100 TL bile kazanmakta güçlük yaşadığını dile getirdi. Halden 100 kilo ürün almasına rağmen aldığı meyve sebzelerinin ya elinde kaldığını ya da bozulduğunu anlatan Toprak, mevcut hükümet politikalarıyla ekonomik krizin içinden çıkamadığını söyledi. Toprak, “Tanzim pazarlarından söz ediyorlar. Fakat tanzim pazarlarında meyve sebze alırken vergi derdi yok ve mazotundan akaryakıtını da devlet karşılıyor. Devlet bizim masraflarımızı karşılasın biz de o fiyatlara ürünlerimizi satalım. Halk pazara geliyor fiyatı görüyor ve bize isyan ediyor. İnsanlar artık meyve yiyemiyor. Biz portakalları halden pazara getirinceye kadar 300 TL mazot parası ödüyoruz. Poşeti 10 TL alıyoruz. Yanıma işçi alsam masrafımı çıkaramayacağım. Devlet küçük esnafın katilidir ve bizi bitiriyor” diye tepki gösterdi.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler