Sosyal Medya

Güncel

ANALİZ:  S-400’de bıçak kemiğe dayandı

Dün CNBC.com haberine dayanarak Beyaz Saray’ın Türkiye’ye S-400 kontratını iptal etmesi için 2 hafta mühlet verdiğini, ardından CAATSA dahil envai…

ANALİZ:  S-400’de bıçak kemiğe dayandı

Dün CNBC.com haberine dayanarak Beyaz Saray’ın Türkiye’ye S-400 kontratını iptal etmesi için 2 hafta mühlet verdiğini, ardından CAATSA dahil envai çeşit yaptırımın başlayacağını sayfalarımızda yer vermiştik.

 

Haber bu sabah SABAH Gazetesi’nde yer bularak adeta onaylandı. Başlık ve giriş şöyle:

 

“ABD, Türkiye’yi S-400 üzerinden tarih vererek tehdit etti

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasıyla ilgili ABD’den küstah tehditler de peşi sıra geliyor. CNBC’de yer alan habere göre ABD, Türkiye’ye 2 hafta süre tanıdı ve Türkiye’nin yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını belirtti. ABD’nin bu tehdidinin altında ise tarihi bir önem yatıyor. 2 haftalık süre sonrasına denk gelen 7 Haziran’da Haçlı seferlerinin ilki olan ve İslam aleminin elindeki önemli yerleri almaya yönelik başlatılan ve başarılı olan seferdir..”

 

Savunma Bakanu Hulusi Akar ise CAATSA yaptırımlarına karşı tedbir alındığını açıkladı.

CAATSA hasım ülkeye karşı çok geniş bir yaptırım yelpazesi sunarak Başkan’ndan bunların 5 tanesini seçmesini istiyor. Önce  listenin İnglizcesini verelim:

 

  1. Peki CAATSA yaptırımları ne olabilir? Bu yaptırımları aşağıdaki maddeler halinde sıralamak mümkün:

(1) EXPORT-IMPORT BANK ASSISTANCE FOR EXPORTS TO SANCTIONED PERSONS

(2) EXPORT SANCTION

(3) LOANS FROM UNITED STATES FINANCIAL INSTITUTIONS

(4) LOANS FROM INTERNATIONAL FINANCIAL INSTITUTIONS.

(5) PROHIBITIONS ON FINANCIAL INSTITUTIONS

(6) PROCUREMENT SANCTION

(7) FOREIGN EXCHANGE

(8) BANKING TRANSACTIONS

(9) PROPERTY TRANSACTIONS

(10) BAN ON INVESTMENT IN EQUITY OR DEBT OF SANCTIONED

PERSON

(11) EXCLUSION OF CORPORATE OFFICERS

(12) SANCTIONS ON PRINCIPAL EXECUTIVE OFFICERS

 

 

Listede hedef ülkenin ABD bankaları  ile işlem yapması, ABD fonlarının ülkenin mali varlıklarını satın almasını engellemesi gibi maddelerin olduğuna dikkat çekelim.

 

Eğer böyle bir yasa Kongre’den çıkarsa, Trump’ın hangilerini seçeceği bilinmez, ama 1-2 tanesinin ekonomiye zarar verecek nitelikte olması yüksek ihtimal.

 

Zaten Rahip Brunson örneğinde de görüldü, kreditörler ve fonlar yaptırım kokusu aldıkları anda Türkiye’yle işlem yapmayı kesip ödemeler dengesinde sarsıntıya neden oluyor.

 

Ek olarak S-400 hassasiyeti ABD’ye özel değil, tüm NATO Rus silahının Türkiye’ye girmesini istemiyor.

 

Bu doneleri toplayarak Ankara’nın S-400’de israr etmesinin sonuçlarını şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Türkiye NATO’da kalır, ama artık “fasulyeden üyedir”, NATO güvenlik kalkanından yararlanamaz, bölgesel savunma ve erken uyarı mekanizmalarından dışlanır.
  • ABD-NATO Doğu Akdeniz’de olası Rus saldırganlığına karşı Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’yle askeri işbirliğini geliştirir.
  • TSK envanterindeki tüm Batı silahlarına ambargo gelebilir.
  • CAATSA ve Magnitsky’nin ardından Halkbank davası da yeniden karşımıza çıkar.
  • ABD banka ve fonlara Türkiye ile iş yapmanın tekin olmadığını fısıldar.

 

Yazarımız Atilla Yeşilada İstanbulAnalytics raporunda şunları kaydetti:

 

Ankara ültimatoma direnmeye kalkarsa, banka kapılarında kuyruklara hazır olmalıyız. TCMB 2 gün önce yine “zamanlaması manidar” bir kararla arka kapıdan faiz indirdi. 100 bin doların üstünde alımlarda bekleme süresini de yazdık. Özetle, toplumda hükümetin sorunları çözeceği ve onların mülkiyet haklarına saygı göstereceğine dair güven dibe inmiş durumda. AKP Amerika’ya direnmeyi şeref meselesi olarak görebilir, ama servetin biriktiği ve 31 Mart’ta AKP-MHP’ye sarı kart gösteren sahil illerinin vatandaşları, başlarına gelecekleri çok iyi biliyor.

 

Haziran başında yine banka önlerinde döviz çekme kuyrukları mümkün. Bu aşamaya gelmeden, ya da hemen akabinde TCMB’nin 600 puan gibi kallavi faiz artırımına zorlanması olası bir tedbir. Ama artık iyice kurum ve kurallarla nikahı atan AKP’nin döviz çekilişine sınır koyması ya da geçici olarak dondurması da söz konusu olabilir.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler