Sosyal Medya

Güncel

Amerikan imalat sektöründe iyimserlik devam ediyor

ABD ekonomisinde önemli göstergelerden olan ISM imalat PMI, Mart ayında 54,5 beklentisine karşın 55,3 ile beklenti üzerinde geldi. Ekonominin imalat…

Amerikan imalat sektöründe iyimserlik devam ediyor

ABD ekonomisinde önemli göstergelerden olan ISM imalat PMI, Mart ayında 54,5 beklentisine karşın 55,3 ile beklenti üzerinde geldi.

Ekonominin imalat sektöründe büyüme oranı Mart ayında yükselerek, bir ay önce gördüğü iki yılın düşük seviyesinden toparlandı.

PMI göstergesinde 50,0 seviyesi sektördeki değişimi gösteren önemli bir referanstır ve ISM imalat PMI 2018 yılı içinde Şubat, Haziran ve Ağustos aylarında 60,0 seviyesi üzerine çıkarak sektöre dair olumlu gidişatı işaret etti.

2018’in son çeyreğinde 60,0 seviyesi altına gerileyen gösterge, Ocak’ta 56,6; Şubat’ta 54,2 ve Mart’ta 55,3 oldu. 2019’un ilk çeyreğinde ISM imalat PMI göstergelerinin iyimserliği sürdü.

Üretim satın alma endeksi, Şubat’taki düşüşünü Mart’ta da korudu. Şubat’ta 53,0 seviyesine gerileyen endeks, Mart’ta 52,4’e geriledi.

ISM işletme anketi komitesi başkanı Timothy Fiore, “panelin değerlendirmeleri, yeni siparişler ve istihdamdaki artışlarla desteklenen işletme gücünün artmaya devam ettiğini yansıtıyor,” dedi.

Fiore son olarak, “imalat sektörü, genel imalat büyüme tahminleri ile tutarlı olan üç aylık devirli ortalama PMI’daki gelişmelerin ortaya koyduğu gibi genişlemeye devam etti,” açıklamasında bulundu.

Bugün açıklanan diğer bir veri de inşaat harcamalarının %1 artarak 9 ayın zirvesine çıktığını gösterdi.

Nisan ayının ilk işlem gününde beklentilerden iyi gelen Çin Caixin PMI verisi ile gelişen ülke paraları yükselişe geçti ve ABD Dolar Endeksi ise 97,0 seviyesinde hafif satıcılı fiyatlandı. Dolardaki zayıf seyir ile bugün majör paralarda da yükseliş var.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler