Sosyal Medya

Güncel

Amerika F-35 vermiyorsa Rusya Su-35 verir

Dün Pentagon’dan yapılan açıklamalarla Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılma sürecinin başlatıldığı bildirilmişti. Bunun üzerine NATO’dan sürece dair endişe duyulduğu bildirilirken, Türkiye…

Amerika F-35 vermiyorsa Rusya Su-35 verir

Dün Pentagon’dan yapılan açıklamalarla Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılma sürecinin başlatıldığı bildirilmişti.

Bunun üzerine NATO’dan sürece dair endişe duyulduğu bildirilirken, Türkiye tek taraflı bu verilen karardan Amerika’nın dönmesini umduğunu açıkladı.

İLGİLİ HABERFLAŞ... Beyaz Saray ve Pentagon: FLAŞ… Beyaz Saray ve Pentagon: “Türkiye’nin Artık F-35’lerle İlgisi Olamaz!” (GÜNCEL)

İLGİLİ HABERNATO'dan Türkiye ve F-35'lere dair açıklama: NATO’dan Türkiye ve F-35’lere dair açıklama: “Geldiğimiz noktadan dolayı endişeliyim”

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ise konuya ilişkin “F-35 olayında bugüne kadar her türlü ödemeyi, yükümlülüğümüzü kusursuz şekilde yerine getirdik. Tek taraflı alınmış bir askıya alma kararı var. Anlaşmalarda yeri olmayan bir karar. Resmi hale gelmesini bekliyoruz. Askıya alma kelimesi kullanılıyor, çıkartılma kelimesi değil. Çıkartılmanın kendine has hükümleri olabilir, o devrede yok. Türkiye’nin dışlanması durumunda uçak başına 7-8 milyon doları aşacak maliyet artışı olacak. Milli Muharip Uçak projemizin hızla devam ediyor. Bu proje daha da hızlanacaktır. Türkiye alternatifleri değerlendirmeye devam edecektir. Her türlü opsiyon masada.” ifadelerini kullandı.

“Su-35 vermeye hazırız”

Bu konuda hemen boşluğu gören Rusya cephesi karşı atakta bulunmayı ihmal etmedi.

Rus devlet savunma sanayisi şirketi Rosteh’in Üst Yöneticisi (CEO) Sergey Çemezov, Rusya’nın Türkiye’ye Su-35 savaş uçağı satmaya hazır olduğunu bildirdi.

Çemezov, gelişen Türkiye-Rusya askeri teknik iş birliğiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Türkiye’ye Rus yapımı savaş uçağı satışı önerisinde bulunan Çemezov, “Eğer Türk meslektaşlarımız arzu ederse biz Su-35 savaş uçağı vermeye hazırız.” dedi.

Rus Sukhoi firması tarafından tasarlanan tek koltuklu, çift motorlu Su-35, çok amaçlı avcı uçağı olarak kullanılıyor.

Beyaz Saray’dan dün yapılan açıklamada, S-400’lerden dolayı Türkiye’nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı kaydedilerek, “ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35’lere bağlı değildir.” değerlendirmesi yapılmıştı.

Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin, S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığını kaydederek, “Bununla beraber ABD, Türkiye’nin stratejik ortaklığına halen çok değer vermektedir.” açıklamasını yapmıştı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler