Sosyal Medya

Güncel

Altın son haftaların kazançlarını geri verdi

Altın fiyatları bugün ABD’nin dördüncü çeyrek büyümesine dair son verilerin ekonomistlerin beklentileri ile paralel olmasının da etkisiyle güçlü seyreden Dolar’dan…

Altın son haftaların kazançlarını geri verdi

Altın fiyatları bugün ABD’nin dördüncü çeyrek büyümesine dair son verilerin ekonomistlerin beklentileri ile paralel olmasının da etkisiyle güçlü seyreden Dolar’dan zarar görerek değer kaybetti.

ABD’de konut göstergelerindeki düşüş sonrası, tahviller de son 1,5 yılın en düşük seviyesine indi.

Ülke ekonomisine dair risklerde ticaret müzakereleri kilit rol oynarken Fed tarafında da faiz indirimi beklentileri artıyor.

Beklenti ve gelişmelerin endeks tarafındaki fiyatlaması bu hafta pozitif ilerliyor. ABD Dolar Endeksi haftanın 4. işlem gününde 97,20 seviyesine yükselerek son 2 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Dolar, bugün gelişmiş ve gelişen ülke paralarının çoğu karşısında yükseliş yaşarken Ons altında da doğal olarak bunun etkileri görülüyor.

Kıymetli metal hafta içinde 1,324$ direncine yükselmesinin ardından bu seviyede tutunamadı ve dolar baskısı ile düşüşe geçti. Günlük bazda bugün %1 kayıp veren ons altın son saatte 1,291$ seviyesine gerileyerek 11 Mart sonrası kazançlarını geri verdi.

Gün başında Dolar/TL kuru ve altındaki pozitif fiyatlama ile 236,50 TL’ye yükselen Gram altın, kurdaki yükselişe karşın ons tarafındaki hareketle 230 TL’den işlem görüyor.

Ons tarafındaki düşüş bugün gramın atın fiyatının hızını kesti.

Altın fiyatları 2019 başından bu yana biraz yükseliş kaydetse de, Şubat ayında gördüğü son 10 ayın en yüksek seviyesinin yaklaşık %3.5 altında seyrediyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler