Sosyal Medya

Güncel

Altın son 2 ayın zirvesini gördü

Fed, dün gerçekleşen FOMC toplantısında bu yıl faiz artırmama ön görüsünde bulunurken bilanço küçültme sürecinin de Eylül’de tamamlanacağını açıkladı. İLGİLİ…

Altın son 2 ayın zirvesini gördü

Fed, dün gerçekleşen FOMC toplantısında bu yıl faiz artırmama ön görüsünde bulunurken bilanço küçültme sürecinin de Eylül’de tamamlanacağını açıkladı.

İLGİLİ HABERSON DAKİKA... Fed Faizi Değiştirmedi, Bilanço Küçültmeyi YavaşlattıSON DAKİKA… Fed Faizi Değiştirmedi, Bilanço Küçültmeyi Yavaşlattı

Beklenen de güvercin açıklamalar yapan Fed sonrası ABD Dolar Endeksi 95,77 seviyesine gerilerken gram altın da $1,317 seviyesine yükselerek son haftanın en hızlı artışını yaşadı.

Kıymetli metal bugün günün ilk yarısında $1,320 seviyesine yükselerek Mart ayı kayıplarını sildi ve 28 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

TSİ 15.58 itibariyle gram altının $1318’in üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Paladyumda yeni rekor

Emtialardaki yükselişte paladyum da rekor kırdı. Paladyum bugün 1,615$ ile rekor tazeledi. Gram gümüş/dolar 15,63$ seviyesine yükselerek altın gibi Mart ayı kayıplarını sildi. XAU/XAG ise bugün 84,40 seviyesine geriledi.

İLGİLİ HABERAltın ve paladyum fiyatlarındaki yukarı trend devam edebilirAltın ve paladyum fiyatlarındaki yukarı trend devam edebilir

Rusya’nın kıymetli maden hurda ihracatını yasaklamayı planladığına ilişkin gelişmeleri takiben, paladyum fiyatları son günlerde rekor üzerine rekor kırıyor.

Investing.com’da görüşlerine yer verilen Metals Focus’ta müdür olan Philip Newman, “Rusya’nın birtakım hurda materyal ihracatını kısıtlayacağına ilişkin söylentiler mevcut. Piyasa paladyumun olduğu kadar sıkı olduğunda, bazen böyle haberler olması gerekenden daha büyük etki yaratabilir,” demişti.

Rusya, esas olarak benzin motorlu otomobiller için katalitik dönüştürücülerde kullanılan paladyumun majör bir üreticisi.

Hava kalitesine ilişkin kamu endişelerine karşılık dizel motorların pazar payı kaybetmesiyle, paladyum talebi yükseldi.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler