ABD’nin kredi notu tehlikede

Fitch ABD hükümetinin içinde bulunduğu bütçe krizinin borç tavanı sorununa dönüşebileceğine dair uyarıda bulundu
15:179 Ocak 2019
ABD’nin kredi notu tehlikede
Fitch ABD hükümetinin içinde bulunduğu bütçe krizinin borç tavanı sorununa dönüşebileceğine dair uyarıda bulundu

Bütçe anlaşmazlığı nedeniyle günlerdir kapalı olan ABD hükümeti bunun acı bir faturasıyla karşılaşabilir uyarısı yapılıyor.

9 gündür Demokratlar ve Cumhuriyetçi kanun yapıcıların arasında süren mevcut bütçe sorunlarının yakın zamanda çözülmesi mümkün görünmüyor.

İki taraf, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD-Meksika sınırı boyunca uzanacak duvar için 5.7 milyar dolarlık fonlama talebi konusunda bölünmüş durumda.

Tarih tekerrürden mi ibaret sorusuna karşılık düşünürken akıllara şu örnek geliyor: Standard & Poor’s, ABD federal hükümetinin AAA seviyesindeki kredi notunu ilk kez 2011 yılında benzer bir bütçe ve borç tavanı tartışması sırasında indirmişti.

Fitch uyardı

Fitch’in ülke notu küresel yöneticisi James McCormack Çarşamba günü Reuters’a yaptığı değerlendirmede ‘”Derecelendirme açısından bakınca sorunlu olan borç tavanı. Eğer bu hükümet kapanması 1 Mart’a kadar sürerse ve borç tavanı birkaç ay sonra sorun haline gelirse politika çerçevesi, bütçenin geçirilememesi ve tüm bunların AAA ile uyumlu olup olmadığı konusunda düşünmeye başlamamız gerekebilir” dedi.

Rekor seviyede açık sürdüren ABD’nin toplam borcu 22 trilyon doların üzerinde bulunuyor.

Yorumlar

Son güncelleme: 15:179 Ocak 2019
Paylaş Tweet