Sosyal Medya

Güncel

ABD’li Büyükelçi adayından S-400 konusunda ilginç açıklama

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye Büyükelçiliğine aday gösterdiği David Michael Satterfield, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinin adaylık oturumunda soruları yanıtladı.…

ABD’li Büyükelçi adayından S-400 konusunda ilginç açıklama

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye Büyükelçiliğine aday gösterdiği David Michael Satterfield, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinin adaylık oturumunda soruları yanıtladı.

Satterfield, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin, “Türkiye, F-35 programına katılımını büyük riske atıyor ve yaptırımlarla karşı karşıya” dedi.

Türkiye’nin bir seçim yapması gerektiğini belirten Satterfield, “Onaylanırsam, Türkiye’ye doğru stratejik kararı vermesi için baskı yapacağım” ifadesini kullandı.

AA’nın haberinde yer alan Satterfield’in açıklamalarına göre, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alınması durumunda ABD’nin Türkiye’ye Patriot füze savunma sistemi satışı yapmayacağını da kaydetti.

Halen ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu İlişkilerinden sorumlu müsteşar olarak görev yapan Satterfield, Ankara Büyükelçisi olabilmesi için Senatoda yapılacak oylamayı bekliyor.

1980 yılından beri özellikle Orta Doğu’da birçok farklı görevde bulunan Satterfield; Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Astana sürecine ABD’nin gözlemcisi olarak katılmıştı.

2017’de göreve başlayan Trump yönetimi, aynı yıl Türkiye Büyükelçisi John Bass’ı Afganistan Büyükelçisi olarak atamış, Bass’tan sonra Türkiye’ye büyükelçi ataması yapmamıştı.

Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini satın alma kararı Washington ile arasında gerilim kaynağı olmaya devam ediyor. Washington S-400 füzelerinin Türkiye’nin de satın aldığı gelişmiş F-35 savaş uçaklarının güvenliğini tehlikeye attığını savunuyor.

İLGİLİ HABERABD ile Türkiye arasındaki S-400 ve F-35 krizi hakkında bilinmesi gerekenlerABD ile Türkiye arasındaki S-400 ve F-35 krizi hakkında bilinmesi gerekenler

Türkiye, Rusya ile S-400 alımı için yapılan anlaşmanın bitmiş bir anlaşma olduğunu belirtirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da son olarak Türkiye’nin S-400’leri teslim tarihini erkene alabileceğini söylemişti.

İLGİLİ HABERTL S-400’ün menzilindeTL S-400’ün menzilinde

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler