1 dakikada finans:  Konkordato nedir?

Konkordato, borçlu ile alacaklılar arasında ya borcun bir miktarının silinmesi ya da vadenin ileri bir tarihe ertelenmesi konusunda yaptıkları anlaşmadır.…
03:259 Ocak 2019
1 dakikada finans:  Konkordato nedir?
Konkordato, borçlu ile alacaklılar arasında ya borcun bir miktarının silinmesi ya da vadenin ileri bir tarihe ertelenmesi konusunda yaptıkları anlaşmadır.…

Konkordato, borçlu ile alacaklılar arasında ya borcun bir miktarının silinmesi ya da vadenin ileri bir tarihe ertelenmesi konusunda yaptıkları anlaşmadır.

Konkordato şirketleri olası bir iflastan kurtarmayı hedefleyen bir düzenleme olarak uygulanıyor. Borçlarını ödeyemeyen şirketler vade uzatımı veya tenzilat yapılarak borçlarını ödeyebilmek için ya da olası bir iflastan kurtulmak için konkordato talep edebiliyorlar.

 

Yaklaşık sekiz aylık uygulamanın takibi neticesinde, ortaya çıkan bazı sorunların çözümüne yönelik de düzenlemeler yapılmaktadır. Bu kapsamda teklifle konkordato talebine eklenecek belgeler arasındaki finansal analiz raporu, güvence veren denetim raporu olarak değiştirilmekte ve bu raporu hazırlayacak bağımsız denetim kuruluşları ile raporun standardı konusunda uygulamada yaşanan sorunları çözecek mahiyette düzenlemeler yapılmaktadır.

 

Açıklamamı istediğiniz finansal ve ekonomik kavramları videonun altına yorum olarak yazabilirsiniz…

 

Doç.Dr.Aysel Gündoğdu Kimdir?

 

İlk ve orta öğrenimimi İzmir’de tamamladıktan sonra üniversite eğitimim için 2003 yılında İstanbul’a geldim. Yüksek lisans, doktora eğitimi derken İstanbul alışkanlık yaptı:) Mezun olduğum yıl (2007) bir aracı kurumun araştırma departmanında işe başladım. Rapor yazıyor, piyasayı takip ediyordum ancak bir süre sonra yaptığım bu işin bana göre olmadığını anladım. Ardından bir emeklilik şirketinin fon bölümünde çalışarak yüksek lisans eğitimime devam ettim.

 

Hayatımdaki en önemli kararlardan biri olan dönemde özel sektörden ayrıldıktan sonra doktora eğitimi ile akademisyenlik serüvenim başlamış oldu. 8 yıldır öğretiyorum, öğreniyorum, araştırıyorum ve yazıyorum. Halen İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve Sigortacılık bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmalarıma devam ediyorum. Finans alanında yayımlanmış 12 kitabım, çok sayıda makalem ve bildirim bulunmakta.

 

Aynı zamanda dergipark sisteminde kayıtlı hakemli “Bankacılık ve Sermaye Piyasası Araştırmaları Dergisi”nin yayın sahibi ve editörüyüm. Bilgiyi paylaştığım için büyük haz aldığım “finansal okuryazarlık” projem olan #1dakikadafinans kanalı ile her seviyeden bireye kişisel finans hakkında bilgiler veriyorum.

 

Twitter: https://twitter.com/dragundogdu

Twitter2: https://twitter.com/ekonomikitaplar

Facebook: https://www.facebook.com/docdrayselgu

Instagram: https://www.instagram.com/ekonomikita

Instagram2: https://www.instagram.com/docdragundo

Kişisel Web Sayfası: http://www.finansoloji.com/

Dergi Sayfası: http://www.bankasermaye.com/

 

Kitaplarım:

 

Finansın Temel Teorileri: https://www.idefix.com/Kitap/Finansin

 

Finansın Temel Kavramları: https://www.gazikitabevi.com.tr/urun/

 

Finansal Yönetim: https://www.seckin.com.tr/kitap/66372

 

Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesinde Ekonomik Analizler: https://www.seckin.com.tr/kitap/19152

 

ve diğer kitapların tümü için; http://www.finansoloji.com/kitaplar/

Yorumlar

Son güncelleme: 03:259 Ocak 2019
Paylaş Tweet