Ziraat’ın Kredi Kartı yapılandırmasından kimler yararlanacak: İşte o şartlar!

Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlularını rahatlatacak Birleştirilmiş İhtiyaç Kredisi, yüzbinlerce kredi kartı mağduruna umut oldu. Fakat acaba bu avantajlı krediden kimler yararlanabilecek, kimler yararlanamayacak? Şartlar nasıl olacak? İşte ayrıntılar.
18:329 Ocak 2019
Ziraat’ın Kredi Kartı yapılandırmasından kimler yararlanacak: İşte o şartlar!
Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlularını rahatlatacak Birleştirilmiş İhtiyaç Kredisi, yüzbinlerce kredi kartı mağduruna umut oldu. Fakat acaba bu avantajlı krediden kimler yararlanabilecek, kimler yararlanamayacak? Şartlar nasıl olacak? İşte ayrıntılar.

Türkiye’de neredeyse kredi kartı borcu olmayan yok. Bazıları da var ki henüz takibe düşmese de kredi kartı borçlarının ancak asgarisini ödüyor ve hatta bir kredi kartından çektiği nakitle diğer kredi kartının asgarisini ödüyor. Bu kişilerin borçları kredi kartı faizlerinin çok yüksek oluşundan dolayı her geçen gün şiştikçe şişiyor. Henüz yasal takibe düşmeseler bile  yakın zamanda borçlarını ödeyemez duruma düşecekleri, hem de bunun maruz kaldıkları faizler nedeniyle şimdikinden çok daha yüksek bir meblağla olacağı neredeyse kesin. İşte Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlularına yönelik yeni düşük faizli ihtiyaç kredisi bu kesim için adeta bir can simidi.

Dünden beri milyonlarca insan bu yeni kredinin şartlarını merak ediyordu. Dün faizler ve bazı şartlar ortaya çıkmıştı. Ancak kimlerin bu krediyi yasal olarak kullanmasına imkan tanınacağı ve kimlerin ise mali olarak kullanabileceği henüz belli değildi.

Kredi kartı borçları için düğmeye basıldı Ziraat Bankası faizi açıkladı

Bugün şartlar ortaya çıktı. Fakat şartların bir tanesi var ki en çok ihtiyacı olan bir kesimin krediden faydalanmasını engelliyor.

 

TAKİBE DÜŞMÜŞ OLANA KREDİ YOK!

Önce iyi haber. Bankanın bu yeni ihtiyaç kredisi sadece Ziraat Bankası’na kredi kartı borcu bulunan müşterileri değil diğer bankalara kredi kartı borcu bulunan ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşları da kapsıyor.

Kötü habere gelince, Varlık yönetim şirketlerine (VYŞ) gönderilmiş dosyalarda olanlar veya bankanın yasal takip başlattığı kişiler bu olanaktan yararlanamayacak.

Türkiye’de toplam 65 milyon 483 bin 891 kredi kartı bulunuyor. Bireysel kredi kartlarında toplam borç 102.4 milyar lira. Bunun 6.5 milyar TL’si (Yüzde 5.7) takibe düştü. Bireysel kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısı Ekim 2018 itibariyle 2 milyon 485 bin kişiye ulaştı. Kişi başına düşen ortalama kredi kartı borcu yaklaşık 4 bin TL.

Türkiye Bankalar Birliği’nin, Ekim 2018’de açıkladığı Bireysel Kredi Kartı Borcunu Ödememiş Gerçek Kişi Sayısı verilerine göre; 2018 yılının Ocak-Ekim (Ekim ayı dahil) dönemlerinde 684.360 kişi kredi kartı borcunu ödemediği/ödeyemediği için yasal takibe başlandı.

Sonuç olarak toplumsal huzur bakımından en zorda olan kesim bu imkandan dışlanmış durumda.

 

ÖDEME KİŞİYE DEĞİL KARTA YAPILACAK

İkinci önemli ayrıntı ise bu ihtiyaç kredisinin alan kişiye ödenmeyeceği… Kartının asgarisini yatıran veya asgarinin üstünde ödeme yapan ancak tümünü ödeyemeyen vatandaşın bu borcu tüketici kredisi verilerek kapatılacak. Ödeme kişiye değil direkt kredi kartına yapılıp kart borcu kapatılacak. Zaten kredinin de amacı bu!

Durumun böyle olması bir yanıyla böylesi bir kredinin para arzını büyük miktarlarda arttırarak enflasyona neden olacağı şeklindeki eleştirileri kısmen de olsa boşa çıkarabiliyor. Çünkü bir yanıyla yeni kredi ve bunun sonucu yeni mevduat ve dolayısıyla ek para arzı oluşuyor gibi gözükse de aynı anda bu diğer kredi ile mahsuplaştığından yok oluyor. Yani enflasyonist etkisi (iddia edildiği gibi sıfır olmasa da) sıradan bir krediye göre pek az ve ancak dolaylıyoldan…

 

ÜSTLENİLEN KART BORCU GELİRE ENDEKSLİ OLACAK

Bu kredideki ir diğer önemli prensip ise üstlenilen kart borcu gelire endeksli olacak. Diğer borçları ile birlikte kişinin ödeyeceği aylık taksit aylık gelirinin en çok yüzde 75’i kadar olacak. Bu tutar aşılmayacak. Elbette ki iyi ya da bankacılığın tedbirli oluş kuralına uygun bir ilke ama bir taraftan düşük gelirli ve yasal takibe düşmesine ramak kalmış binlerce kredi kartlı borçlusunu bu imkandan dışlıyor.

 

ÖDENEN KART KAPATILACAK, ZİRAAT YENİ KART  SAĞLAYACAK

Ziraat Bankası’nın diğer büyük bankalara göre zayıf olduğu bir alan kredi kartı pazarlamasıydı. Emeklilerin kullandığı banka ve kredi kartlarının desteğini çıkarırsanız Banka rakiplerine göre geri bir durumda. Şimdi bu kredi sayesinde kart pazarında payını ve gücünü arttırabilecek. Çünkü borcu ödenen kart kapatılacak. Kişinin kart borcu kapatıldıktan sonra kişiye isterse Ziraat Bankası tarafından yeni kredi kartı verilecek. İstemez ise kart verilmeyecek. Yapılandırmanın ardından bu vatandaşların bankanın diğer ürünlerini kullanmalarıyla yeni müşteri kazanılması hedefleniyor.

 

BDDK İZİN VERDİ, O İHTİYAÇ KREDİSİNİN VADESİ UZADI

Sırf bu uygulama için BDDK’nın özel desteği ile ihtiyaç kredisindeki vade yapısı uzatıldı. Tüketici kredilerinde sektör kuralı/limiti olan 48 ay vade, bu uygulama için BDDK’nın da izniyle 60 aya çıkartılıyor. Yani bu yapılandırmadan yararlanacak olanlar normal bir krediye göre 12 ay daha fazla vade imkânına sahip olacak.

 

1 OCAK SONRASI BORÇLAR KAPSAM DIŞI

Bu krediden, 31 Aralık 2018 itibarıyla nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan kişiler faydalanabilecek. 1 Ocak’tan itibaren yapılan kart harcamaları kapsam dışı kalacak.

 

FAİZ ORANLARI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Ziraat Bankası, 24 aya kadar aylık yüzde 1,10 ve 60 aya kadar aylık yüzde 1,20 faiz oranlarıyla kredi verecek. Böylece, normal şartlarda yüzde 2,4 düzeyinde olan kredi kartı faizi yarı yarıya düşürülmüş oldu.

 

AVANTAJLI AMA ANCAK ALABİLENE

Sözcü gazetesinin haberine göre telefonla aradıkları Ziraat Bankası şubeleri kredi kartı kredisi için kefil şartı arandığını söyledi.

Habere göre Sözcü muhabirleri bazı vatandaşlara eşlik ederek şubelere de gittiler.

Haber şöyle devam ediyor: “Ardından 5.000 TL kredi kartı borcu olan bir vatandaşla Ziraat Bankası şubesine ziyaret gerçekleştirdik. Vatandaşın üzerine aylık 3 bin TL ödemeli toplam 80 bin TL ev kredisi bulunuyor. Şube yetkilisi gün içerisinde gelen birçok müşteriye kredi kartı kredisi veremediklerini söyledi ve büyük bir ihtimalle ev kredisi borcundan dolayı bu vatandaşa da kredi çıkmayacağını belirtti. Çünkü Ziraat Bankası’na gidildiğinde banka sadece kredi kartı borcunu göz önüne almıyor. Banka kişinin riskini üzerinde bulunan başka ödemelere göre değerlendiriyor.”

 

ZİRAAT ZARAR EDECEK Mİ, ZARARI KİM ÖDEYECEK?

Ziraat Bankası’ndan gelen haberler bankanın bu uygulamadan zarar etmek bir yana kar bile etmeyi hedeflediği yönünde. Fakat bütün iktisatçılar aynı fikirde değil. Ali Rıza Güngen Twitter’da kredi ayrıntıları ortaya çıktıktan sonra attığı tvitte bankanın büyük miktarda zarar edebileceğini iddia etti.

Eğer durum böyle olursa kamu bankalarının zararını  Hazine ödediği için, işin sonunda kredi kartı borçlularının borçlarını gerçekte kredi kartlarını zamanında ödeyen vatandaşlar vergileriyle ödemiş olacak.

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 18:429 Ocak 2019
Paylaş Tweet