Sosyal Medya

Döviz

“Türkiye en büyük gazeteci hapishanesi”

Rapora göre Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkenin 32'sinde geçen yıl gazetecilere yönelik toplam 140 saldırı vakası bildirildi. 2018 yılı sonu itibarıyla 110'u Türkiye'de olmak üzere 130 gazetecinin cezaevinde bulunduğuna dikkat çekilen raporda "Türkiye'nin gazeteciler için dünya çapındaki en büyük hapishane olduğu" değerlendirmesine yer verildi.

“Türkiye en büyük gazeteci hapishanesi”

2008 küresel krizi sonrası ekonomik şartlar orta sınıf ve daha alt segmenltler için düzelmedikçe, radikal söylemler hükümetlerde ağırlığını artırmaya devam etmekte.  Basın özgürlüğü de dünya çapında hasar gören dempkrasinin temel kavramları arasında.  Türkiye ise bu açıdan olumsuzluklar listesinde ne yazık ki ön sıralarda yer alıyor.

Avrupa Konseyi’nin uyarısına göre, Avrupa genelinde gazetecilerin durumu alarm verici boyutlara ulaştı. Konsey’in Salı günü yayınladığı raporda, gazetecilere ve medyaya yönelik cinayet, saldırı, gözdağı, itibarsızlaştırma gibi baskı yöntemlerinin rutin hale geldiğine dikkat çekilerek “Avrupa’da basın özgürlüğünün Soğuk Savaş yıllarından bu yana hiç bu kadar tehdit altında olmadığı” tespiti yapıldı.

Rapora göre Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkenin 32’sinde geçen yıl gazetecilere yönelik toplam 140 saldırı vakası bildirildi. 2018 yılı sonu itibarıyla 110’u Türkiye’de olmak üzere 130 gazetecinin cezaevinde bulunduğuna dikkat çekilen raporda “Türkiye’nin gazeteciler için dünya çapındaki en büyük hapishane olduğu” değerlendirmesine yer verildi.

Gazetecilere yönelik saldırılarda “cezasızlık iklimi”

Avrupa Konseyi raporunda, aralarında Türkiye, Rusya, çeşitli Balkan ülkeleri ve Azerbaycan’ın da bulunduğu birçok ülkede gazetecilere yönelik saldırılar konusunda bir “cezasızlık ikliminin” sürdüğü belirtilerek yetersiz soruşturmalar nedeniyle 90’lı yıllardan bu yana 17 gazeteci cinayetinin aydınlatılamadığı vurgulandı.

Konsey raporunda 2018’de en az iki gazetecinin mesleğini icra ettiği için öldürüldüğü belirtilerek Slovak gazeteci Jan Kuciak ve Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayetlerine işaret edildi. Ayrıca Bulgaristan ve Rusya’dan iki gazetecinin ölümünün şüpheli olduğu belirtildi.

Bulgaristan’da televizyon haberciliği yapan gazeteci Viktoria Marinowa, Ekim ayında tecavüze uğradıktan sonra öldürülmüştü. Diğer vakada ise Rus araştırmacı gazeteci Maxim Borodin Nisan ayında evinin balkonundan düşerek hayatını kaybetmiş, Rus yetkililer olayın intihar vakası olduğunu belirterek soruşturmayı kapatmıştı.

Konsey raporunda gazetecilere yönelik saldırılar arasında, Karadağ’da bir gazeteciye yönelik bombalı saldırı, Milano’da bir gazeteciye bıçaklı saldırı olayı ve Ukraynalı bir internet haber sitesi çalışanlarına yönelik zehirli gaz saldırı teşebbüsü de sayıldı.

Politikacıların sözlü saldırıları

Avrupa Konseyi’nin raporunda gazetecilere yönelik artan sözlü saldırıların da endişe verici olduğu ve bu saldırıların bizzat politikacılar tarafından da yapıldığı belirtildi.

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman’ın Eylül ayında gazeteciler hakkında “soyu tükenen türler arasında yer almadıklarına üzülüyorum” demesi politikacıların sözlü saldırılarına örnek gösterildi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler