Küresel ekonomik büyüme Aralık’ta son 27 ayın dibinde!

Dünya ekonomisinde büyüme sancıları baş gösterdikçe, finansal piyasalarda sarsıntılar artıyor.  Geçtiğimiz hafta bunun bir örneği daha izlenirken, gelen büyümeye yönelik…
12:566 Ocak 2019
Küresel ekonomik büyüme Aralık’ta son 27 ayın dibinde!
Dünya ekonomisinde büyüme sancıları baş gösterdikçe, finansal piyasalarda sarsıntılar artıyor.  Geçtiğimiz hafta bunun bir örneği daha izlenirken, gelen büyümeye yönelik…

Dünya ekonomisinde büyüme sancıları baş gösterdikçe, finansal piyasalarda sarsıntılar artıyor.  Geçtiğimiz hafta bunun bir örneği daha izlenirken, gelen büyümeye yönelik PMI veri serisi önemli etkililer yarattı.  Fed faiz artışlarında sona yaklaşıldıkça ve verilere göre beklentilerdeki değişikliklerin oynaklığı arttıkça, 2019 boyunca hem ülkeler bazında hem de küresel ekonomiyi anlatan PMI verileri önem kazanacak.

JPMorgan ve IHS Markit tarafından ISM ve IFPSM ile birlikte üretilen JPMorgan Global Kompozit Çıkış Endeksi, 52,7’yle, imalattaki ekonomik aktivitenin mütevazı bir genişlemesiyle tutarlı olan Eylül 2016’dan bu yana en düşük değerine işaret ediyor.

Tüketici malları ve finansal hizmetler sektörleri Aralık ayında en iyi performans gösteren alt sektörlerdi ve çıktı artış oranları sırasıyla son sekiz ve beş aylık zirvelere. Üretim; iş hizmetleri, tüketici hizmetleri ve ara mal kategorilerinde nispeten düşük oranlarda genişlerken yatırım malları tarafında resmen durgunlaştı. İkincisinin yetersiz performansı, son üç aydır ikinci kez yeni sipariş alımlarında hafif bir düşüşü yansıtıyordu. PMI verileri, ABD ekonomisinin hala en iyi performansı gösterenlerden biri olarak kaldığına işaret ederken İspanya, Hindistan, Rusya, Avustralya ve İrlanda’da da küresel genişlemenin üzerinde büyüme mevcut.

Yavaşlamanın merkezindeyse Kasım 2014’ten bu yana en dip seviyede görünen Euro bölgesi bulunuyor. Muhtemelen “Sarı Yelekliler” protestoları nedeniyle Fransa ekonomisi son iki buçuk yıldır ilk defa daraldı.

Büyüme oranları Almanya (66 ayın en düşüğü) ve İspanya’da (üç ayın en düşük seviyesi) yavaşlarken, İtalya ekonomisi durgunlukta. Çin, İngiltere ve Brezilya mütevazı bir büyüme ivmesi içindeler. Küresel ekonomideki toplam yeni işletme kuruluşları, Eylül 2016’dan bu yana en yavaş şekilde yükselirken, yavaşlama hem sanayi hem hizmet sektörlerinde dengeli. Uluslararası ticaret akışları son dört ayda ikinci kez kötüleşti. Tüm bu gelişmeler tabi istihdam tarafında da etkili oluyor.  İş yaratma oranı 20 ayın en düşük seviyesine gerilerken, son bir yıl içindeki performansa ilişkin iyimserlik derecesi iki buçuk yılın dibinde.

Ankete yaptığı açıklamada, J.P.Morgan’daki Küresel Ekonomik Koordinasyon Müdürü David Hensley’e göre küresel ekonomi, 2018’i, gerileyen bir tempoda; büyümenin son 27 ayın en düşük seviyesine yavaşlamasıyla geride bıraktı. Bu, temel olarak yeni sipariş girişlerinde devam eden zayıflığı, özellikle de son dört aydır uluslararası mal ve hizmet ticaretindeki ikinci düşüşü yansıtıyor. Küresel ekonomik büyümenin önümüzdeki aylarda canlanması için “yeni ihracat” alanındaki eğilimin 2019’un başlarında anlamlı canlanma belirtileri göstermesi gerekiyor.

Yorumlar

Son güncelleme: 12:566 Ocak 2019
Paylaş Tweet