Sosyal Medya

Genel

Kamu  sendikalarında zam isyanı

Hükümet ve kamu sendikaları arasında çetin pazarlık başladı. İlk turda sonuç yok.

Kamu  sendikalarında zam isyanı

Kamu işçilerine zammı kararlaştırmak için 200 bin çalışan ve ailesini yakından ilgilendiren 60 günlük pazarlık süreci başladı. Hükümet ile görüşme yapan işçi sendikası Başkanı Atalay kamu işçilerine sunulan maaş zammı teklif görüşmesi sonrasında basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

Kamu işçileri hükümetin düşük zam teklifine isyan etti.  60 gün içinde grev yolu açıldı.  Hükümet bütçe dengesi ve emek sınıfının çift haneli enflasyon yüzünden eriyen refah düzeyini korumak arasında sıkıştı.

 

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı ücret zammının belirleneceği toplu iş sözleşmeleri (TİS) ile ilgili ikinci toplantı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde yapıldı.

 

Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık yarım saat süren toplantının ardından Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetin teklifiyle ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.

 

Bir önceki sözleşmeyi 3 Temmuz 2017’de imzaladıklarını ilk altı ay yüzde 7.5, ikinci altı ay yüzde 5 zam aldıklarını anımsatan Atalay, şunları kaydetti:

 

“Sayın Bakan ve heyetinin bize verdikleri teklif; 3 bin 500 liranın altında ücret alanlara 60 lira, ilk altı ay yüzde 5, ikinci altı ay yüzde 4 artış ve enflasyon. Bu rakamın müzakere edecek, konuşacak bir tarafı yok. Baktığınız zaman iki senede elektriğe ortalama yüzde 50 zam gelmiş, çaya, şekere, tüpe yüzde 35-40 zam var. Enflasyonun bizim hesabımıza göre yüzde 17 olduğu yerde, bize ‘yüzde 5’ diyorlar. Biz de Sayın Bakana teşekkür ettik.”

İşçilere önerilen zam teklifinde ilk altı ay için yüzde 5 ikinci altı ay için yüzde 4 önerildi. Maaşı 5 Bin 500 TL altında olanlar için ise 60 TL teklif sunuldu.

Türk İş Sendikası brüt ücretin 3.500 TL olmasını maaşlara 300 TL iyileştirme yapılmasını ve ilk altı ay için yüzde 15, sonraki 1.5 yıl için yüzde 3 refah payı ile altı ayda bir enflasyon oranında artış yapılmasını istedi. Kamu kurumlarında daimi statüde görev yapan sürekli işçisi kadrosundaki çalışanlar için altı ayda bir yüzde 4 ücret atışı yapılacak.

 

Atalay, toplu iş sözleşmesi kapsamında yapılan görüşmelerin masada bitirilmesi taraftarı olduğunu aktardı. Ağustos ayı sonuna kadar imzalanmasını ya da greve çıkmak zorunda kalacaklarını aktardı.

 

 

Bütçe çok sıkışık

 

Haziran ayında bütçe açığı aylık 11 milyar TL, son 12 ayda ise 80 milyara erişerek yıl sonu hedeflerin misliyle aşılacağını gösterdi.  Temmuz ayında kamu çalışanları ve emeklilere yapılan otomatik enflasyon farkı zamları da yılın ikinci yarısında SGK’na transferler ve personel giderleri kalemlerinde kayda değer artışlar vadediyor.

 

Hükümetin işçi sendikalarının zam teklifini kabul etmesi için  ek gelire ihtiyacı olacak. Bu da yeni vergiler veya başka kalemlerde kısıntı anlamına gelir.  Fakat, reel vergi hasılatının yılın ilk altı ayında %7 gerilemesi, ek vergilerin gelir üretmekten çok ekonomik aktiviteyi frenleyeceğini anımsatıyor.

 

Hükümet  sorunu Hakem Kurulu’na devredebilir.  Bu kurullar tarafsız olmalarına karşın, geçmişte çoğunlukla hükümetin teklifine yakın zam oranlarına hüküm kıldılar. Önümüzdeki 4 yıl seçim olmadığı için hükümet fiyat ve bütçe istikrarını işçileri tatmin etmeye yeğ tutabilir.

 

 

ParaAnaliz’in tarafsız, güncel ve gündemi açıklayan ekonomi, işdünyası ve finans haber-analizlerine anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler