Sosyal Medya

Genel

HDP: Beş belediyede seçimlerin iptalini isteyeceğiz

HDP milletvekili Sancar, KHK ile ihraç edilenlere mazbatalarının verilmemesi kararı üzerine beş yerde seçimlerin iptali için başvuracaklarını açıkladı. HDP Sözcüsü Oluç da YSK'yı kayyım atamakla suçladı.

HDP: Beş belediyede seçimlerin iptalini isteyeceğiz

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile hakkında işlem yapılmış seçilmiş kişilere mazbatalarını vermeme kararı alması üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) YSK önünde açıklama yaptı. HDP Mardin milletvekili Mithat Sancar, YSK’nın kararını “akla, hukuka ve ahlaka sığdırılabilecek bir şey değil” sözleri ile eleştirdi.

“Olağanüstü itiraz yoluna başvuracağız” diyen Sancar, beş belediyede seçimlerin iptalini isteyeceklerini dile getirdi. Sancar, YSK’nın karara bağladığı belediyelerin Van’da Edremit, Tuşba ve Çaldıran ilçeleriyle, Erzurum’da Tekman ve Kars’ta Dağpınar belediyesi olduğunu söyledi. Sancar, “Şimdiye kadar 5 ilçede adayları KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle tutanak iptali yoluna gidilmiştir. Bu ilçelerde partimiz açık farkla seçimleri kazanmıştır. Sonrasında bir karar daha almış YSK, bu ilçelerde ikinci en yüksek oy alan kişiye mazbatayı vermiştir. Her iki karar da çok vahimdir” dedi.

DP sözcüsü Saruhan Oluç da YSK kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede “YSK, AKP-MHP ittifakı tarafından tasarlanan siyasi bir komplonun açık parçası haline gelmiştir” dedi. YSK için “kayyım atayıcı” benzetmesini yapan Oluç, “(YSK) Seçilmiş olana mazbatayı vermeyerek, ikinciye yani seçimi kaybetmiş olana mazbata vererek kayyım atamıştır” dedi.

“26 seçilmiş adaya mazbataları verilmiyor”

HDP Mardin Milletvekili Sancar, Ankara’da yaptığı açıklamada ayrıca 26 yerde seçimleri kazanan HDP’nin adaylarına mazbatalarının verilmediğini söyledi. Sancar, bu isimler arasında Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk’ün de yer aldığını belirtti.

Kimlerin aday olabileceğine dair hükümlerin anayasada açık olduğunu söyleyen Sancar, “YSK yetkisini aşmıştır, YSK’nin varoluş sebebi seçimlere güveni ve seçim güvenliğini sağlamaktır” diye konuştu. YSK’yı kendisini Meclis’in yerine koymakla suçlayan Sancar, “(YSK) Görevini kötüye kullanmıştır, işlevini aşmıştır, seçim güvenliğine ve geleceğe güvene ağır darbe indirmiştir” dedi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler