Sosyal Medya

Genel

HDP: Beş belediyede seçimlerin iptalini isteyeceğiz

HDP milletvekili Sancar, KHK ile ihraç edilenlere mazbatalarının verilmemesi kararı üzerine beş yerde seçimlerin iptali için başvuracaklarını açıkladı. HDP Sözcüsü Oluç da YSK'yı kayyım atamakla suçladı.

HDP: Beş belediyede seçimlerin iptalini isteyeceğiz

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile hakkında işlem yapılmış seçilmiş kişilere mazbatalarını vermeme kararı alması üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) YSK önünde açıklama yaptı. HDP Mardin milletvekili Mithat Sancar, YSK’nın kararını “akla, hukuka ve ahlaka sığdırılabilecek bir şey değil” sözleri ile eleştirdi.

“Olağanüstü itiraz yoluna başvuracağız” diyen Sancar, beş belediyede seçimlerin iptalini isteyeceklerini dile getirdi. Sancar, YSK’nın karara bağladığı belediyelerin Van’da Edremit, Tuşba ve Çaldıran ilçeleriyle, Erzurum’da Tekman ve Kars’ta Dağpınar belediyesi olduğunu söyledi. Sancar, “Şimdiye kadar 5 ilçede adayları KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle tutanak iptali yoluna gidilmiştir. Bu ilçelerde partimiz açık farkla seçimleri kazanmıştır. Sonrasında bir karar daha almış YSK, bu ilçelerde ikinci en yüksek oy alan kişiye mazbatayı vermiştir. Her iki karar da çok vahimdir” dedi.

DP sözcüsü Saruhan Oluç da YSK kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede “YSK, AKP-MHP ittifakı tarafından tasarlanan siyasi bir komplonun açık parçası haline gelmiştir” dedi. YSK için “kayyım atayıcı” benzetmesini yapan Oluç, “(YSK) Seçilmiş olana mazbatayı vermeyerek, ikinciye yani seçimi kaybetmiş olana mazbata vererek kayyım atamıştır” dedi.

“26 seçilmiş adaya mazbataları verilmiyor”

HDP Mardin Milletvekili Sancar, Ankara’da yaptığı açıklamada ayrıca 26 yerde seçimleri kazanan HDP’nin adaylarına mazbatalarının verilmediğini söyledi. Sancar, bu isimler arasında Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk’ün de yer aldığını belirtti.

Kimlerin aday olabileceğine dair hükümlerin anayasada açık olduğunu söyleyen Sancar, “YSK yetkisini aşmıştır, YSK’nin varoluş sebebi seçimlere güveni ve seçim güvenliğini sağlamaktır” diye konuştu. YSK’yı kendisini Meclis’in yerine koymakla suçlayan Sancar, “(YSK) Görevini kötüye kullanmıştır, işlevini aşmıştır, seçim güvenliğine ve geleceğe güvene ağır darbe indirmiştir” dedi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Ali Tezel kıdem tazminatıyla ilgili tüm sorulara cevap verdi

      Kıdem tazminatını gerçeğini, Kıdem tazminatını hükümetin neden istediğini Ali Tezel  anlatıyor.   Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşaviri   Vergi…

  • Mueller Raporu’nun İlk Sonucu: Demokrat Başkan Adayı Warren, Trump’a “Soruşturma” Çağrısı Yaptı

    Demokrat Parti başkan aday adaylarının en güçlülerinden Elizabeth Warren, ilk kez ABD Kongre üyelerine Donald Trump'la ilgili Kongre soruşturması başlatılması için çağrı yaptı. Özel Yetkili Savcı Mueller tarafından yapılan soruşturma sonucu hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan rapor Trump için oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkardı. Trump taraftarları bu raporu kendileri için zafer ilan ederken, rakip Demokrat Parti içinden Trump hakkında Kongre soruşturması açılması çağrıları artıyor. Warren'ın çağrısı rapordaki Trump'ın 10 kez adaleti engelleme girişiminde bulunduğu yönünde bulgulara dayanıyor.

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

Benzer Haberler