Sosyal Medya

Genel

“Bu yılın sonlarına doğru veya gelecek yıl resesyon ihtimali yüksek”

Her ne kadar yetkililer dünya ekonomisinde yumuşak bir iniş yaşanacağı konusunda bir umut olduğuna dair açıklamalar yaparak piyasaları rahatlatmaya çalışsa…

“Bu yılın sonlarına doğru veya gelecek yıl resesyon ihtimali yüksek”

Her ne kadar yetkililer dünya ekonomisinde yumuşak bir iniş yaşanacağı konusunda bir umut olduğuna dair açıklamalar yaparak piyasaları rahatlatmaya çalışsa da Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman 2019 yılında bir resesyona doğru gidilmesi olasılığının oldukça yüksek olduğunu belirtiyor.

“Bu yıl veya gelecek yıl resesyon ihtimali yüksek”

Piyasa katılımcıları ABD – Çin ticaret savaşlarının şirket ve Tüketici Güvenine zarar vermesi nedeniyle gelecek aylarda ciddi ekonomik sıkıntı bekliyor. Dubai’deki Dünya Hükümetler Zirvesi’nde konuşan Nobel ödüllü Ekonomist Paul Krugman gelecek aylarda resesyon olup olmayacağı sorusuna “Sanırım bu yılın sonlarına doğru veya gelecek yıl resesyona girme ihtimali yüksek” dedi.

CNBC’de konuşmasının detaylarına yer verilen Krugman sadece bir olayın ekonomik çöküşe neden olmayacağına, bir takım ekonomik türbülansların yavaşlama ihtimalini arttıracağına dikkat çekti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın vergi indirimlerinin endişelerden biri olduğunu belirten Krugman programın çok efektif olmadığını dile getirdi. Kurgman ayrıca teknoloji büyümesine dair yorumunda balonun sönmeye başlıyormuş gibi göründüğünden bahsetti.

Asıl endişenin her zaman eğer yavaşlama olursa buna karşılık efektif bir tepki verilemeyeceği konusun olduğunu belirtti, ve ekonomik yetkililerin hazırlıksız olması konusuna değindi.

Euro Bölgesi resesyona gerçekten yakın

Krugman şu anda resesyona gerçekten yakın görünen noktanın Euro Bölgesi olduğunu dile getirdi.

Avrupa Komisyonu geçen hafta Euro Bölgesi’nin 2019 ve 2020 büyüme tahminlerini sert aşağı yönlü revize etti. Komisyon Euro Bölgesi büyümesinin 2019 yılında 2018’de öngörülen %1.8’den %1.3’e yavaşlayabileceğini öngördüğünü açıkladı. Her ne kadar 2020 yılına dair bir toparlanma tahmininde bulunsa da bu açıklamalar yavaşlamanın Euro Bölgesi’ne yayıldığı endişelerini tetikledi.

Krugman bu açıklamalarından sonra herkes gibi kendisinin de büyüme öngörüleri konusunda hata yapabileceğini ve bu tür dönüm noktalarını tahmin etmenin zor olduğunu da vurguladı.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler