Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Avrupa bankalarının asıl problemi: Avrupa Merkez Bankası

Avrupa bankalarının yaşadığı ekonomik sıkıntının kaynağında yasa yapıcıların bulunduğu belirtiliyor. Deutsche Bank AG yayınladığı raporunda Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) para politikası…

Avrupa bankalarının asıl problemi: Avrupa Merkez Bankası

Avrupa bankalarının yaşadığı ekonomik sıkıntının kaynağında yasa yapıcıların bulunduğu belirtiliyor.

Deutsche Bank AG yayınladığı raporunda Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) para politikası kararlarının ve finansal düzenlemelerinin bankaların karlılıklarına zarar verdiği belirtildi.

Deutsche Bank araştırma bölümü başkanı ve baş ekonomisti olan David Folkerts-Landau’nun notunda, AMB’nin negatif faiz politikasının panic havası yarattığı ve bu durumun da yatırımcıların ve tasarruf yapanların güvenini zedeleyerek Avrupa bankalarına yıllık yaklaşık 8 milyar euroluk bir faturaya mal olduğu belirtildi.

2014 yılında negatif faiz oranlarının uygulanmaya başlanmasından bu yana Avrupa bankalarının piyasa paylarının 2/5’ini kaydettiğine buna karşılık Amerikan bankalarının aynı oranda kazanım elde ettiğine değinildi.

Avrupa bankalarının başında esen bu sert rüzgarlar işten çıkarmalara ve birleşmelere neden oluyor, ki Deutsche Bank’ın da Commerzbank AG ile birleşeceği haberleri son günlerde başlıkları meşgul ediyor.

Folkerts-Landau Euro Bölgesi’ndeki bankaların yepyeni, güçlü bir biçimde konjonktür yanlısı bir denetsel düzenlemeler içerisindeki “tam gaz ileri ne olacaksa olsun” tavrı ile başa çıkmak zorunda olduklarını söylüyor.

“Bu noktada, Avrupa bankalarının Amerikalı kurumlarla uluslararası sahada rekabet edip edemeyeceğine dair ciddi kuşkular bulunmalı” diye ekliyor.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler