Sosyal Medya

Genel

Asya’dan haber var!

  Asya-Pasifik gündeminde hızlı bir hafta geride kaldı   Trump Hong Kong’la ilgili yasaları imzaladı. Bundan böyle ABD Dışişleri Bakanlığı…

 

Asya-Pasifik gündeminde hızlı bir hafta geride kaldı

 

Trump Hong Kong’la ilgili yasaları imzaladı. Bundan böyle ABD Dışişleri Bakanlığı her yıl Hong Kong’un özel statüsüyle ilgili inceleme yapacak, gerekirse yaptırım uygulanacak.

President Donald Trump holds a letter presented to him by Chinese Vice Premier Liu He, left, in the Oval Office of the White House in Washington, Friday, Oct. 11, 2019. (AP Photo/Andrew Harnik)

Çin, bu yasaları iç işlerine “küstahça bir müdahale” ve uluslararası hukuka aykırı girişimler olarak kınadı.

Pekin’de Ortadoğu Güvenlik Forumu

 

Pekin ilk kez Ortadoğu’da güvenlik konusunda bir forum düzenliyor. Çok sayıda ülkeden akademisyen ve uzmanlar katıldı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi “ortak güvenlik”çağrısında bulundu. Bu ortak güvenlik kavramı, “tek bir ülkenin çıkarlarını en üste koymak yerine, tüm ülkelerin güvenliğinin iyi korunması gerektiği” anlamına geliyor.

 

Kuzey Kore’den ‘zamanlaması manidar’ füze testi

 

Kuzey Kore, doğu sahilinde iki kısa mesafeli roket ateşledi. Bunun yeni çoklu roket fırlatıcılarının en son testi olduğu belirtiliyor. Son test, durdurulan nükleerden arınma görüşmelerinde esneklik göstermesi için Pyongyang’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde vermiş olduğu yılsonu takvimi dolmak üzereyken geldi. Roketlerin 380 km kadar (236 mil) seyrettiği ve 97 km yüksekliğe ulaştığı bildiriliyor.

 

Singapur’da camide terör tatbikatı

 

İlk kez 1929’da açılan Mescit Sultan Camisinde bir terörle mücadele tatbikatı düzenlendi. Bu tip saldırılara hazırlık kapsamında olduğu belirtiliyor. Singapur güvenlik birimleri ilk kez böyle bir mekanda, bir camide terörle mücadele tatbikatı gerçekleştirdi.

 

Son zamanlarda, dünyada ibadet yerlerine ve dini kurumlara yapılan saldırılara bakıldığında, bu tatbikatın, caminin beklenmedik bir saldırıya daha iyi karşılık verebilmesini amaçladığı belirtiliyor.

 

Japonya’da tartışma yaratan ölüm posteri!

 

Japonya Sağlık Bakanlığı ‘yaşam buluşması’ adlı bir kampanyayı topluma anlatmak için bir poster hazırladı. Posterde Kazutoyo Koyabu isimli bir komedyen, hasta yatağında görülüyor. Seçilen afiş ülkede büyük bir tartışma başlattı. Hasta yakınlarından ve çeşitli çevrelerden gelen şikayetler üzerine bakanlık posterleri toplattı.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Durmuş Yılmaz: Ekonomi çakılma noktasında dengelendi

    TBMM'de konuşan İYİ Parti milletvekili Durmuş Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı eleştirdi. Yılmaz, "Sayın Bakan diyor ki: 'Cari açık azaldı, ithalat sıfırlandı, cari fazla vermeye başladık. Dolayısıyla ekonomi dengelendi.' Siz şununla övünüyorsunuz; 'Ekonomiyi büyütmedim, işsizliği artırdım, bu benim başarımdır' diyorsunuz. Ortaya koyduğunuz dengelenme ekonomiyi bitiren bir dengelenme" dedi.

  • Babacan’ın partisinde çalıştay temposu ve Daron Acemoglu katkısı

    Kuruluş çalışmalarında sona gelinen gelen Ali Babacan'ın partisinde hazırlıklar çalıştaylarla sürüyor. Son olarak Ankara'da iki gün süren bir Kürt Çalıştayı yapıldı. 'Konusunda uzman' isimlerin yer alacağı belirtilen partide ünlü ekonomist Daron Acemoğlu'nun görev alacağı belirtiliyor.

  • Erdoğan tam gaz: Erdoğan ve Putin’den işbirliğine devam sözü

    Kremlin'den yapılan açıklamaya göre iki lider arasındaki telefon görüşmesi Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri'nin olası yaptırım kararının S-400 hava savunma sistemlerinin kullanılmasını engellemeyeceğini açıklamasının ardından geldi.

Benzer Haberler