Sosyal Medya

Genel

Güncelleme: Üçüncü köprü için Çinlilerden açıklama

Dün yayınlanan İtalyan Astaldi’nin üçüncü köprüdeki payının satışı için görüşmelere tekrar başladığı haberi dikkat çekmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit…

Güncelleme: Üçüncü köprü için Çinlilerden açıklama

Dün yayınlanan İtalyan Astaldi’nin üçüncü köprüdeki payının satışı için görüşmelere tekrar başladığı haberi dikkat çekmişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Yavuz geçtiğimiz şubat ayından Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü’nde hisseleri bulunan İtalyan Astaldi’nin hisseleri için Çinlilerle görüşmeler yapıldığını söylemişti.

Bugün Pekin cephesinden kısa bir açıklama geldi. Pekin’de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Lu Kang, “İş arkadaşlarım da bana söyledi. Şu an Çin tarafı ile Türk tarafındaki bu görüşmeler henüz bitmedi ve devam ediyor. Biz, Çin tarafı olarak olumlu haberi bekliyoruz” yanıtını verdi.

Konkordato ilan etmişti

Astaldi geçen yıl Eylül ayında Türkiye’de son dönemdeki siyasi ve ekonomik gelişmeler nedeniyle üçüncü köprüdeki payını satmak için yürüttüğü müzakerelerin geciktiğini açıklamıştı. Astaldi işlerine devam edebilmek için alacaklılardan korunma çerçevesi kapsamında faaliyetlerini yürütüyor.

Astaldi 2018 yılının eylül ayında konkordato ilan etmişti.

Astaldi’den yapılan açıklamada, “Astaldi bu geçici finansal gerginliğin üstesinden gelmek için bir kriz yönetim aracı kullanmak amacıyla konkordato ilan etmiştir” ifadelerine yer verilmişti.

Astaldi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde sahibi olduğu yüzde 33 hissenin satışı için 2018’in mart ayında Çinli şirketlerle masaya oturmuştu.

Kocaeli’deki Osman Gazi Köprüsü ve bağlantı yollarının işletmesinin de bir bölümüne sahip olan italyan şirketin geçtiğimiz ocak ayında bu payını da satışa çıkardığı açıklanmıştı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler