Sosyal Medya

Genel

ABD’li milyarderlerden şaşırtıcı mektup

ABD'li milyarderler süper zenginlerin vergilendirilmesi ile ilgili kamuoyuna duyurulan bir mektup yazdı

ABD’li milyarderlerden şaşırtıcı mektup

Bir mektup ile kamuoyuna duyurulan talebin altında Facebook’un kurucusu Chris Hughes ile milyarder Charlie Munger’in kızı Molly Munger gibi kişilerin de imzası bulunuyor.

BBC’nin haberine göre grup açıklamasında, herhangi bir adayı veya partiyi desteklemediklerini belirtti.

Sözcü’de yer verilen mektuba dair haberde “Bir servet vergisi iklim krizinin ele alınmasına, ekonominin iyileştirilmesine, sağlık sonuçlarının iyileştirilmesine, adil bir fırsat yaratılmasına ve demokratik özgürlüklerimizin güçlendirilmesine yardımcı olabilir.” ifadelerine yer verilirken milyarder Warren Buffett’in sekreterinden daha düşük bir oranda vergilendirildiği belirtildi.

Mektupta, “Süper zenginliğin vergilendirilmesi” cumhuriyetimizin istikrarını ve bütünlüğünü zayıflatan artan servet konsantrasyonunu yavaşlatır “denildi.

ABD Başkanlık seçiminde aday olan isimlere hitap eden mektup özellikle Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren’ın sunduğu bir plana atıfta bulunuyor.

Mektup ülkede büyüyen eşitsizliğin gündem olduğu bir sırada yayımlandı. Yakın zamanda Alexandria Ocasio-Cortez gibi seçilmiş siyasetçiler asgari geçim ücreti oluşturulması ve kapsamlı bir sağlık ve eğitim sistemi oluşturulması için çaba sarf ediyordu.

Warren’ın planı gayrimenkul ve menkul değer olarak 50 milyon dolar üzeri varlığa sahip olanları hedef alıyor. Bu miktarda servete sahip 75 bin aileye getirilecek vergiyle 10 yılda 2.75 trilyon dolar toplanabilecek.

ABD Başkanı Donald Trump, 1999 yılında ulusal borcu azaltmak için bir kerelik servet vergisi önerdi, ancak seçim politikasının bir parçası olmadı.

Buna karşın pek çok ekonomist 2017’de Cumhuriyetçilerin önerdiği ve Donald Trump’ın imzaladığı vergi indirimi yasasının oransal olarak zengin Amerikalalılara orta sınıfa ve yoksullara sağladığından daha fazla fayda sağladığını düşünüyor. 2016 seçim kampanyası sırasında Trump yıllarca vergiden kaçmasının onu “zeki” kıldığını iddia etmişti.

Bir yıl önce uygulanan vergi indirimlerinin ardından Bloomberg News, “Vergi yasasının faydaları birkaç yıl içinde eşit miktarda yayılacak. Fakat vergi makbuzlarına bakılırsa, en çok vergi indirimi alacak grup ortada: 200 bin dolarla 1 milyon dolar kazanan aileler gelecek sene vergi makbuzlarında yaklaşık yüzde 9 oranında bir düşüş görecek” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler