20 milyar TL’lik KOBİ desteğinin detayları belli oldu

Son günlerde futbol kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılması, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması ve KOBİ destek kredileri gibi paketlerle arka arkaya…
16:2710 Ocak 2019
20 milyar TL’lik KOBİ desteğinin detayları belli oldu
Son günlerde futbol kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılması, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması ve KOBİ destek kredileri gibi paketlerle arka arkaya…

Son günlerde futbol kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılması, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması ve KOBİ destek kredileri gibi paketlerle arka arkaya açıklamalar yapan hükümet cephesinden Bakan Albayrak 20 milyar TL’lik KOBİ destek paketinin detaylarını bildirdi.

Seçim ekonomisinin uzun vadede ülke ekonomisi üzerinde yaratacağı yüke dair görüşlerini dile getiren uzmanların ve iş adamlarının endişelerinin yerinde olup olmadığını zaman gösterecek.

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamalarında;

“Özellikle dar gelirli vatandaşlarımız, işverenler, esnaf, sanayicimiz için çok güzel paketler açıkladık. Dengelenme süreci başarılı şekilde adım adım devam ediyor. 2018 hedeflerimizi tutturduk, 2019 motivasyonunu da daha yukarı taşıdık. 10 yıl vadeli tahvil ihracımıza 5 milyar doların üzerinde talep geldi. İmalatçı ve ihracatçılarımız başta olmak üzere yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan şirketlere finansman desteği başlatıyoruz. Yüksek katma değerli üretim döneminin alt yapısını hazırlıyoruz. Reel sektörün nefes alacağı bir ekosistemi oluşturuyoruz. İmalatçı ve ihracatçı şirketlere azami 1 milyon, hizmet sektöründeki şirketlere azami 500 bin TL kredi verilecek” dedi.

Ve kredilerin detaylarını şöyle açıkladı:

“Paketin büyüklüğü 20 milyar TL olacak. Pakette 6 ay kredi geri ödemesi olmayacak. Paketi 13 banka tamamen kendi inisiyatifiyle hazırladı. KOBİ Değer Kredisi 6 ay geri ödemesiz ve aylık yüzde 1.54 faizle verilecek. KOBİ Değer Kredisi Programı’nın Hazine’ye etkisi yok. Bankacılık sektörü sağlıklı yapısını korumaktadır. Kamu ve özel bankalar sermaye tabanlarını güçlendirmeye devam ediyor. 40 milyon işletmeye kredi verilecek, 2019 yılı Yeni Ekonomik Programımızla başlattığımız bütçe disiplini konusundaki adımlarımız ve hedeflerimizi çok daha yukarı taşıdığımız dönem olacak.”

Türkiye ekonomisinde 3 hassas nokta olduğundan bahseden Albayrak, “Birincisi, bütçe disiplini içerisinde, hükümet dizginleme noktasına gidecek mi? 31.12 ile geldiğimiz nokta güçlü bir bütçe disiplini ile devam edildiğini ortaya koydu. İkincisi, fiyat istikrarı. Son 16 yıldır olmadığı kadar çok güçlü bir reaksiyon ortaya koyan bir durum söz konusu. Üçüncüsü ise cari denge. Mayıs Haziran ayyuka çıkmıştı. 2019 cari denge tahminlerine baktığımızda çok ciddi bir yorum ortaya koydu. Sonuç itibariyle bu dengelenme süreci 2018 Eylül’de bahsettiğimiz, cari denge yüzde 3’lerde kapatacağımız konusunda herkes netleşmiştir. Yüzde 7-8 bekleyenlere inat ihracattaki pozitif, ithalattaki duruma göre dengelenme ve büyümeyle birlikte rayına girdi. 2019’da uygulayacağımız yapısal reformlarla şu ana kadar yaptıklarımızın yanı sıra bu 3 husus. Bu 3 ana eleştiri noktası kontrol altına alınmış güçlü bir şekilde pozitif bir noktaya ulaşmıştır.” sözleriyle konuya dair açıklamada bulundu.

Yorumlar

Son güncelleme: 16:2710 Ocak 2019
Paylaş Tweet