Sosyal Medya

Döviz

SABAH Raporu:  Osaka, bekle geliyorum

A1 Capital:  Piyasaların Odağında Osaka G-20 Liderler Zirvesi Var 95.500 direncini geçemeyen endekste haber akışına bağlı geri çekilme ve 94.500-95.500…

SABAH Raporu:  Osaka, bekle geliyorum

A1 Capital:  Piyasaların Odağında Osaka G-20 Liderler Zirvesi Var

95.500 direncini geçemeyen endekste haber akışına bağlı geri çekilme ve 94.500-95.500 bandında sıkışma devam ediyor.G-20 öncesi ABD/Türkiye Savunma Bakanları Görüşmesi ardından ABD tarafının S-400 konusunda ki  yaptırımları yinelemesiyle başlayan geri çekilme, endeksin 94.500 seviyesinde dengelenmesini ve günü 589 puanlık düşüş ile %0,62 değer kaybıyla 94.831 puandan tamamlamasını sağladı. Bankacılık Sektöründe %1,4 değer kaybı yaşandı.

Bugünün gündeminde ABD Büyüme verisiyle birlikte Japonya da başlayan G-20 Liderler Zirvesinden gelecek haber akışını takip ediyoruz. Bu anlamda 28-29 Haziran önemli iki gün ve bu iki günde;

Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan/Şİ ve Putin Görüşmeleri bu görüşmelerden çıkacak sonuçlar piyasaların yeniden şekillenmesinde önemli olacak.

Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın :‘ ’Sayın Trump’la yaptığım görüşmelerde yaptırım yönünde izlenim almadım’’ Trump Temmuz ayında Türkiye’yi ziyaret etmeyi değerlendiriyor açıklamaları ardından bu açıklamanın yansımalarla birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Palmer’ın açıklamaları dikkat çekici..

Palmer:

  • Doğu Akdeniz ABD için stratejik,
  • GKRY ABD’nin stratejik ortağı,
  • ABD’nin Yunanistan, GKRY, İsrail’le yakın işbirliği var,
  • Bölgede ABD’nin 10 savaş gemisi, 130 savaş uçağı, 9.000 askeri var.
  • ABD Suriye’de, Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı derken

ABD Senato Dış İlişkiler Komisyonu kabul edilen tasarı da ise ;

  • GKRY silah yaptırımının kaldırılması
  • İsrail, Yunanistan, GKRY işbirliği için ABD-Doğu Akdeniz enerji merkezi kurulması,
  • Yunanistan’a askeri yardım,
  • Yunanistan-GKRY’ye askeri eğitim desteği,
  • Türkiye’ye F35’lerin verilmemesi. Kararının yansımalarını da yakın takibimizde olmalı..

Bunun yanı sıra Güney Çin Sabah Postası gazetesinin haberine göre, ABD ve Çin, Trump ile Xi’nin Cumartesi sabahı G-20 zirvesinde yapacakları görüşme öncesinde ticari anlaşmazlıklarında geçici bir ateşkes üzerinde anlaştı haberinin de piyasaların açılışındaki etkisini izleyeceğimizi de notlarımıza ekleyelim.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in G-20 zirvesinin düzenleneceği Osaka’da yapacakları görüşme Türkiye saati ile 05.30’da gerçekleşecek .

 

 

Endekste 95.500 direncinin gün sonu kapanış itibariyle geçilememesi ve 94.500 seviyesinde ise desteğin kuvvetlenme çabası devam ederken haber akışının etkili olması endekste baskı yaratmaya devam ediyor. Endekste 95.500 geçilmesi halinde 96.400 ve 97.000 hedef değerlerimiz olmaya devam ederken 94.500 ve 93.400 öne çıkan desteklerimiz konumunda.

 

 

Şeker Yatırım: Parite analizi

6 günlük sert yükselişin ardından ilk kez ekside kapatan altın  1408’den günü sonlandırdı. Kararsız seyreden EURUSD paritesi ise  1.1366 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. USDTRY fiyatları  gerilemeye devam ederek 5.7676 noktasından günü tamamladı. Gün içinde  ABD’den açıklanan verilere göre dayanıklı mal siparişleri  beklentilerden kötü gelerek %1.3’lük gerileme yaşadı. Çekirdek  dayanıklı mal siparişleri ise beklentilerden iyi gelerek %0.3’lük  artış kaydetti. Dün G-20 zirvesi için Japonya’ya gitmeden önce  açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’tan yaptırım olacağı  izlenimini almadığını söyledi.

 

Öte yandan her seferinde faizlerin  düşmesi gerektiğini söyleyen Trump, Fed Başkanı Powell yerine Draghi  olmalıydı diyerek Fed Başkanına yönelik eleştirilerini sürdürdü. Bunun  yanı sıra piyasada ECB’nin Eylül ayında faiz indirimine gitmesi  yönünde beklentiler arttı. Bunun için Draghi’nin Temmuz ayındaki  toplantıda faiz indirimine işaret etmesi bekleniyor. Paritelere teknik  olarak bakacak olursak

 

EURUSD:      Euro lehine fiyatlamaların baskın olduğu EURUSD paritesinin 1.1356  üzerinde tutunması durumunda 1.1409 seviyesi direnç olarak karşımıza  çıkabilir. Yaşanabilecek olası geri çekilmelerde ise 1.134 seviyesi  takip edilebilir. 1.13 ise ikinci destek noktası olarak gündeme  gelebilir.

USDTRY:    Düşüş eğiliminde olan Dolar/TL kurunda Türk Lirası lehine  işlemlerin devamı durumunda sırasıyla 5.7363 ve 5.6873 seviyelerine  doğru geri çekilmeler olabilir. Kurun 5.7979 üzerindeki  fiyatlamalarında ise 5.837 direncine doğru yükseliş kaydedilebilir.

 

ALTIN:   Satışların yoğunlaştığı sarı metalde geri çekilmenin devam etmesi  halinde 1403 desteği ön planda olabilir. Bu seviyenin ardından 1392  ise ikinci destek noktası olarak takip edilebilir. Tepki alımlarının  gelmesi durumunda ise sırasıyla 1425 ve 1436 seviyeleri direnç olarak  hedeflenebilir.

 

 

Akbank Ekonomik Araştırmalar: Piyasalarda Gelişmeler/Beklentiler

 

Ticaret belirsizliklerinin küresel ekonomi üzerindeki  olumsuz etkileri de belirginleşiyor. Uluslararası kredi derecelendirme  kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Euro Bölgesi’nin küresel  ticaretteki yavaşlamanın etkilerini hissetmeye başladığını duyurdu.

Dış talebe bağımlılıkları nedeniyle, Almanya ve İtalya’nın büyüme  performansının  düşük kalabileceği belirtildi. Ekonomistler  Avrupa  Merkez Bankası’nın  gelecek ay faiz indirim sinyali vermesini ve  Eylül’de faiz indirimi yapmasını bekliyorlar.

Çin’de bu sabah  açıklanan Mayıs ayı sanayi şirket karlılıklarının yıllık bazda %1,1  artışında ise, Çin ekonomi  yönetiminin aldığı önlemlerin olumlu  etkisi bulunuyor. Yine de karlılık artış oranı, %9’a yakın uzun vadeli  ortalamasının oldukça  altında seyrediyor.

Küresel piyasalarda ise  dün ABD hisse senedi endekslerinde   sınırlı değişimlerin ardından  Asya hisse senedi piyasalarında hafif  alıcılı bir seyir gözleniyor. Dolar endeksi  96,4 düzeylerinde göreli  düşük seyrini sürdürürken, riskli aktiflerdeki alıcılı eğilimle,  ABD  10 yıllık devlet tahvil getirileri günlük bazda 5 baz puan yükseliş  gösterdi, bu sabah %2,06 düzeylerinde. Brent petrol  fiyatı ise  G20  ve OPEC toplantıları öncesinde, 66,3 $/varil seviyesinde. Yurt dışında  bugün  Almanya Haziran ayı enflasyonu ile ABD 1. çeyrek büyüme  verileri açıklanacak.

Yurt içi piyasalarda ise  $/TL dün 5,80 düzeyinin altına geriledi,  bu  sabah 5,77 seviyelerinde. DİBS piyasasında ise  2 yıllık gösterge  tahvil faizi dün %19,52’de sabit kalırken, 10 yıllık faiz günlük bazda  sınırlı gerilemeyle %16,39’da. Yurt içinde bugün Haziran  ayı ekonomik  güven endeksi açıklanacak. G20 Zirvesi kapsamında  Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın, ABD Başkanı Trump ile görüşmesi ve bunun yansımaları takip  edilecek.

Dolar, toparlanmaya devam ediyor. Hafta ortasında 1,14’ü aşan ¬/$  1,1350’lerde. GBP/USD, 1,2680’lerde. USD/JPY, risk  iştahındaki  toparlanmanın da etkisiyle 108,1’e yükseldi  106,8’lere kadar  gerilemişti. Gelişmekte olan ülke para birimleri güne  ayrışmayla  başlıyor. Bitcoin dün 13.850 $’ı aşarak Ocak 2018’den bu yana en  yüksek seviyesine ulaştı  bu sabah 12.680 $ seviyelerinde ve ay  başından bu yana yükseliş %50’ye ulaştı.

 

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler