Sosyal Medya

Forex

Sabah Gündemi:  Dışarda Petrol ve Brexit,  içerde jeo-politik gelişmeler

IşıkFX Bülteni: Küresel Risklerin Durumunu Bugün de Takip Edeceğiz! Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde de Brexit ve Ticaret  Savaşları’na dair…

Sabah Gündemi:  Dışarda Petrol ve Brexit,  içerde jeo-politik gelişmeler

IşıkFX Bülteni: Küresel Risklerin Durumunu Bugün de Takip Edeceğiz!

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde de Brexit ve Ticaret  Savaşları’na dair gelişmeler piyasalar açısından yine gündemin üst  sıralarındaydı. Ticaret Savaşları konusunda  ABD Başkanı Donald Trump  ile Çin Başbakan Yardımcısı Liu He arasında önceki akşam yapılan  görüşme sonrası, Donald Trump’ın 4 hafta içerisinde bir anlaşma  olabileceği yönündeki söylemine karşın, Çin Devlet Başkanı Xi  Jinping’den gelen: Anlaşmanın bir an önce yapılması yönündeki öneri,  küresel risk alma iştahında bir miktar artışa neden oldu. ABD  tarafında ilaveten  Başkan Donald Trump ve Beyaz Saray Ekonomi Baş Danışmanı Larry Kudlow’un, FED’in faizleri indirmesi gerektiği  yönündeki söylemleri de kritikti.

Brexit meselesinde ise  tabiri  caizse aynı filmi tekrar tekrar izlemeye devam ediyoruz. Daha önce de AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’a mektup yazıp  29 Mart’taki Brexit  tarihini uzatmak için çaba sarf eden ancak, hedefteki 22 Mayıs yerine   Brexit Anlaşması’nın Parlamento’dan geçmemesi ile 12 Nisan ile yetinen  Britanya Başbakanı Theresa May, Tusk’a bir kez daha mektup yazdı.

May’in mektubunda  Lizbon Anlaşmasının 50.maddesi kapsamındaki AB’den  çıkış(Brexit) tarihi 30 Haziran 2019 olarak belirlenirken, ayrıca   tarafların, bu süre öncesinde anlaşmayı tasdik etmesi halinde sürecin  daha da erkene alınması öngörülmekte. AB Komisyonu ve diğer resmi  organlardan bir açıklama gelmezken, AB ülkelerinin yetkililerinden  gelen ilk sinyaller olumsuzdu ve Çarşamba günü yapılacak olan AB Konseyi Toplantısı öncesinde Birleşik Krallık tarafında bir anlaşma  metninin ortaya çıkartılmasının istenmesi de kritikti.

Cuma günü  ekonomik veri olarak ise, yurt dışı tarafta takip edilen  Almanya Sanayi Üretimi ve İngiltere Halifax Konut Fiyat Endeksi dataları  beklentilerden iyi gerçekleşme gösterdi. ABD’den ise oldukça önemli  olan  Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik  Oranı verileri izlendi. Tarım Dışı İstihdam verisinde beklentilerin  üzerinde gerçekleşme görülürken, geçtiğimiz ay “Polar Vortex (Kutup Girdabı)” adı verilen ekstrem soğuklar nedeniyle 20 Bin düzeyinde  gelen datanın da 33 Bin’e revize edildiği gözlemlendi.  İşsizlik Oranı  yüzde 3.8’lik seviyesinde sabit kalırken, enflasyon görünümü açısından  kritik olan Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin aylık  gerçekleşmesindeki tahminlerin altındaki rakamın yanı sıra, senelik  datanın da 0.2 puan düşmesi kritikti.

Yurt içi tarafta ise Cuma günü   Hazine Nakit Dengesi verisinin yanı sıra, gündemde siyasi, jeopolitik  ve ekonomik boyutta aynı konular vardı. TCMB tarafından açıklanan  Bankacılık Anketi Sonuçlarında ise: Ekonomik faaliyetlere ilişkin  beklentiler nedeniyle bankaların tüm kredi türlerinde uyguladıkları  standartları sıkılaştırmaya devam ettiği belirtilirken, 2019 yılının  bir bölümünde de bu eğilimin devam edeceğinin beklendiği vurgulandı.

Bugün  Ticaret Savaşları ve Brexit kaynaklı haber akışları yine global  çapta önemli olacak. Yurt içi tarafta ise, jeopolitik ve siyasi  konulara dair gelişmelerin yanı sıra yine  CDS, tahvil ve Londra Swap  piyasası fiyatlamaları da TL kurları açısından dikkatle takip  edilecek. Bugünün ekonomik takviminde ise  Almanya’dan Ticaret  Dengesi, Kanada’dan İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları, ABD’den  ise Fabrika Siparişleri dataları önem arz etmekte.

 

USDTRY

 

Yurt içi tarafta, geçtiğimiz Cuma günü  siyasi ve jeopolitik risk  unsurlarının durumu takip edildi. 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin  İstanbul sonuçlarına yönelik gelen haber akışları zaman zaman kur  tarafında etkili olurken, jeopolitik risk unsurları ise bir miktar  stabildi. Yurt dışı tarafta ise  Brexit ve Ticaret Savaşları gibi  küresel risk unsurlarının yanı sıra, ABD’de İş İstatistikleri Bürosu  tarafından gelen veriler kritikti. Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik  Oranı’nda beklentileri karşılayan gerçekleşmelere karşın, enflasyon  görünümü açısından oldukça kritik olan Ortalama Saatlik Kazançlar  verisindeki kötü datalar dikkat çekti. Bugün, yurt içi tarafta yine  Jeopolitik ve Siyasi gelişmeleri takipte olacağız.

Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti kritik olacak. Ayrıca  CDS, Tahvil ve Swap faizleri gibi makroekonomik göstergeler ile hükümet ve  düzenleyici kurumlardan gelebilecek ekstra açıklamalar ve yerel seçim  sonuçlarına dair gelişmeler de önem arz edecek. Yurt dışı tarafta da,  sistematik risk unsurlarının öncelikli olarak takip edileceği günde  ayrıca  küresel ekonomik görünüme ve majör merkez bankalarının sonraki  politika adımlarına yönelik ekonomik veri ve haber akışları da  oynaklıklara neden olabilir.

 

Teknik Seviyeler

Dirençler: 5.6470, 5.6650, 5.6725, 5.6915, 5.7100

Destekler: 5.6260, 5.6110, 5.5960, 5.5700, 5.5440

 

BRENT PETROL

 

Emtiada  Brexit ve Ticaret savaşları gibi küresel risklerle  birlikte, İran ve Venezuela yaptırımları ve OPEC/OPEC+ ülkelerinin arz  kısıntısı uyumu takip edilmekte. Geçtiğimiz Cuma günü OPEC’ten yapılan  açıklamada: 2019 yılında OPEC üyelerinin petrol talebinin 2018 ‘deki  tahminlerin 1 Milyon 100 Bin varil altında 30 Milyon 500 Bin varil  düzeyinde olmasının beklendiği belirtildi. Rusya Enerji Bakanı Alexandr Novak ise yaptığı açıklamada: OPEC+ ‘nın arz kısıntısı  anlaşmasının uzatılmasını tartışmak için henüz çok erken olduğunu  söyledi. Diğer taraftan küresel ekonomik görünüme dair önemli ekonomik  datalar olarak ABD’den İş İstatistikleri takip edilirken, gelen  rakamlar da fiyatlamalar üzerinde etkili oldu.

Zira, önceki ay 20 Bin  kişi olarak açıklanan Tarım Dışı İstihdam datası bu dönem senelik  ortalamasına yakın gelirken ABD ekonomisine dair resesyon endişelerini  de dağıtarak borsalar ve emtialar üzerinde pozitif etkilere neden  oldu. Keza, Libya’da yeniden baş gösteren siyasi-jeopolitik riskler  sonrası ülke üretimine dair artan riskler de alım yönlü işlemleri  destekledi ve emtiada 5 ay sonra yeniden 70 Dolar eşiği aşıldı.

Emtia  açısından bugün de yine  küresel ekonomik görünüm ve buna paralel  olarak küresel talebe yönelik beklentileri etkileyecek gelişmeler  kritik olacak. Ayrıca, OPEC ve OPEC+ başta olmak üzere önemli petrol  üreticisi ülkelerden gelebilecek petrol arzına yönelik açıklamalar da  emtia fiyatları üzerinde oynaklığa neden olabilir.

 

Teknik Seviyeler

Dirençler: 70.95, 71.10, 71.30, 71.50, 71.75

Destekler: 70.50, 70.20, 69.90, 69.60, 69.25

 

ONS ALTIN

 

Değerli Metal için Cuma günü yine  Brexit ve Ticaret Savaşları  gibi küresel risk unsurlarının durumu ve önemli ekonomik veriler takip  edildi. Özellikle Brexit konusuna dair gelen karmaşık açıklamalar  emtia üzerinde de baskıya neden oldu. Ekonomik veri cephesinde ise   ABD’de İş İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanacak önemli datalar  dikkatle takip edildi ve Tarım Dışı İstihdam ile İşsizlik Oranı  verileri beklentileri karşılarken, Ortalama Saatlik Kazançlar datası  ise tahminlerin altında kaldı. Gelen veriler sonrası emtiada  oynaklıklar oluşurken, özellikle istihdam tarafında geçtiğimiz ayki  ekstrem kötü gerçekleşme sonrası senelik ortalamalara yakın rakamlar  görülmesi ABD ekonomisine dair resesyon endişelerini bertaraf ederek  küresel risk alma iştahına pozitif etki etti. Ayrıca, ABD Başkanı

Donald Trump ile Beyaz Saray Ekonomi Baş Danışmanı Larry Kudlow ‘un: FED’in, faiz indirmesi gerektiği yönündeki söylemeleri de kritikti.

Yeni haftaya pozitif başlayan Değerli Metal açısından, bugün yine  küresel cepheden  Brexit ve Ticaret Savaşları gibi risk unsurlarının  durumu kritik olacak. Keza, Almanya ve ABD gibi önemli ekonomilerden  gelecek datalar ile global risk alma iştahında görülecek değişimler de  direkt veya dolaylı olarak fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir.

 

Teknik Seviyeler

Dirençler: 1297, 1300, 1305, 1309, 1313

Destekler: 1294, 1289, 1286, 1283, 1280

 

Kaynak:  FOREKS haber merkezi

 

 

 

A1 Capital: BİST’te yerel seçimler takip edilecek

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, geçtiğimiz hafta haftalık bazda ortalama % 5,33 değer kazanırken endeks son işlem gününde 99.214 puanı test ederek haftayı 98.783 puandan tamamladı.

98.500 direncini geçmesinin ardından 99.300 ikinci direnç noktasını da test eden endekste son işlem gününde gelen gün sonu satışlar bu seviyede kapanışta etkili oldu.

Haftanın kazandıranı borsa olurken gram altın, dolar ve euro değer kaybetti.

 

Endekste 94.600 seviyesinden başlayan haber odaklı yükselişler ardından 99.300 direnci geçilemedi. Bu hafta veri akışının yanı sıra önemli toplantı ve açıklamalarla birlikte yerel seçim sonuçlarına dair haber akışını da takip ediyoruz.

Dolar/TL yeni haftaya 5,6450 seviyesinden başlarken Euro/Dolar paritesi ise 1,1228 seviyesinde. Endekste olası geri çekilmelerde 97.500 ve aşağı da 96.200 öne çıkan desteklerimiz olurken 99.400 direncinin geçilmesi durumunda 100.000 diğer hedef değerimiz.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler