Sosyal Medya

Döviz

Gelişen Piyasa Paraları Değer Kazanırken TL Niye Değer Kaybediyor?

Dolar/TL kuru nereye gidecek? Kimilerinin iddia ettiği gibi 5 seviyesi ve hatta altına doğru mu gidecek yoksa bazılarının telaffuz ettiği 6’lı seviyelere mi tırmanacak? Önemli bir banka TL’nin değerleneceği beklentisini bugün açıkladı; rakam da verdi. Diğer yandan şimdi olana bakacak olursak TL gelişen ülke paralarına göre negatif ayrışmakta… Piyasa analistleri bu olumsuz ayrışmanın sebeplerini bakın nasıl sayıyor?

Gelişen Piyasa Paraları Değer Kazanırken TL Niye Değer Kaybediyor?

ABN Amro Bankası Salı günkü değerlendirmesinde bankanın Türk Lirası’na ilişkin beklentilerine yer verdi.
TL’nin Ocak ayında gelişen piyasa paralarına yönelik yatırımcı algısındaki iyileşmenin desteğiyle yükseldiği belirtilen değerlendirmede Fed’in 2019 faiz artırımlarının fiyatlandığı, hisse senedi piyasalarının toparladığı ve ABD Doları’nın sınırlı bir bant içerisinde kaldığı ifade edildi.

Temel ekonomik göstergelerin ve negatif yatırımcı algısının TL üzerinde baskı oluşturduğu söylenen değerlendirmede, liranın Türkiye – ABD ilişkileri nedeniyle kısa vadede bir miktar daha gerileyebileceğinin altı çizildi.

AMB Amro analistleri buna karşılık, para politikasının en azından Temmuz’a kadar sıkı kalacağını bekliyor. Bu durumda daha sert satış dalgası yaşanmasının fazla olası olmadığını düşünen banka, liranın yıl sonuna doğru 5.2’ye doğru toparlanmasını belirtiyor.

Dolar/TL, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle geçen hafta yaşanan sert yükselişlerin ardından bu hafta nispeten daha sakin bir seyir izliyor. Buna mukabil TL sert düşüşler yaşamasa da doların zayıfladığı, gelişen ülke paralarının dolara karşı değer kazandığı günlerde bu kazançlara katılamıyor; negatif ayrışıyor.

TL bugün dolar karşısında % 0,3 ile oldukça sınırlı bir değer kaybı yaşasa da gelişen ülke para birimleri %0,2 ila 0,6 bandında değer kazancı yaşadı.

TL’deki negatif ayrışma oransal bakıldığında görece küçük sayılabilir fakat bu olumsuz ayrışma ne yazık ki tek güne özgü değil. Yılbaşından bu yana bakıldığında TL dolar karşısında yaklaşık % 3 değer kaybetti. Halbuki aynı dönemde benzer gelişmekte olan ülke para birimleri %6’yı aşan değer kazançları elde etti.

Piyasa yorumcularına göre bu olumsuz eğilimde yerel seçimlerle beraber başka birçok etken rol oynuyor.

Başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler öncesi yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB’den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler, bu etkenlerin başlıcaları olarak sayılıyor.

Yerli yatırım ve taarruf sahiplerinin 5 aydır devam eden döviz alımları, negatife dönen çeyreklik büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon da moral bozucu olan diğer sebepler. TCMB verilerine göre bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 5 aydır, her hafta aralıksız artış gösterirken 103.56 milyar dolara ulaşan birikim tarihi zirveye daha da yaklaşmış durumda. Bankacılara göre bu trend TL’de değer kaybı yönünde önemli bir baskı yaratıyor.

Elbette bir de AB ile olan ilişkilerin kötüleşmesi var. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’nin AB üyeliği sürecine ilişkin tasarının yarınki oylaması da piyasa tarafından takip ediliyor.

Dolar/TL Türkiye ABD ilişkilerine yönelik endişeler başta olmak üzere geçen hafta 5.35’li seviyelerden sert yükselişle cuma günü 14 Ocak’tan beri ilk kez 5,4880’i test etmiş; ancak beklentilerden kötü gelen ABD verilerinin desteğiyle kur haftayı 5,45 civarında tamamlamıştı. Dolar/TL bu haftanın ilk iki işlem gününde ise genel olarak sakin bir seyir izliyor. Kur saat 16:52’de 5,4550 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte euro/TL 6,1555 seviyesindeydi.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler