Sosyal Medya

Forex

Dolar/TL’de aşağı yönlü hareket devam eder mi?

Bu sabah Çin’den yayınlan iyimser hava ile birlikte artan risk iştahı gelişmekte olan ülke varlıklarının işine yaradı. Türkiye cephesinde de…

Dolar/TL’de aşağı yönlü hareket devam eder mi?

Bu sabah Çin’den yayınlan iyimser hava ile birlikte artan risk iştahı gelişmekte olan ülke varlıklarının işine yaradı.

Türkiye cephesinde de Dolar/TL kurunda aşağı yönlü hareket görsek de seçim belirsizliğinin baskı yaratmaya devam etmesiyle birlikte bu iyimserliğin kısıtlı bir alanda kaldığını görmekteyiz.

Uzmanların bugün paylaştıkları notlarında kura dair yorumlarını sizlerle paylaşıyoruz:

Dinamik Menkul Değerler Dolar/TL konusundaki beklentilerinde “5.7978 seviyesi üstünde kar satışları ile karşılaşan dolar TL kuru dün yaşadığı geri çekilmenin ardından Asya seansında da aşağı yönlü bir seyir izleyerek 5.7553 desteğini denedi. Bu seviyede hız keserek dengelenen kur, 5.7978 seviyesi altında kalmaya devam ettikçe TL lehine fiyatlamalar görülebilir. Böyle bir durumda 5.7553 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu seviyenin altına yaşanacak geri çekilmelerde ise 5.7080 desteği karşımıza çıkmaktadır. Kur üzerinde yukarı yönlü işlemlerin devam etmesi durumunda ise kritik 5.7978 direnci güncelliğini korumaya devam etmektedir. Ancak kurda yukarı yönlü işlemlerin hızlanması için bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi durumda TL lehine algı kur üzerinde hakim olmaya başlayabilir.” görüşünü paylaştı.

İntegral Yatırım da “USDTL kurunda hassasiyet devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ ın ABD ‘de bulunduğu temasların ardından piyasalara yapıcı açıklamalarda bulundu. Ancak bunun yansıması iç piyasa üzerinde çok fazla hissedilmedi. ABD tarafından da aynı tonda açıklamaların gelmesi durumunda TL varlıklarda kademeli bir şekilde rahatlamadan bahsetmek mümkün olabilir. Bugün için iç piyasada açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmuyor. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. ABD’de ise Fed üyelerinin konuşmaları ve Fed bej kitap raporu takip edilecek.” diyor.

Kura dair teknik beklentilerini ise kurum şöyle paylaşıyor: “USDTL kuru 5.80 seviyesinin altında seyrediyor. Zaman zaman bu seviyenin üzerine ataklar görsek bile çok fazla kalamadığı dikkat çekiyor. Ancak bu seviyenin üzerinde kalırsa kurda yukarı yönde hareketleri tetikleyebilir. Geri çekilmelerde 5.70-5.75 bölgesi izlenebilir. Rahatlaması içinse bir süre daha zamanının olduğunu düşünmekteyiz.”

Işık FX bu sabah paylaşılan notunda “. Son günlerde TL varlıklarını baskılayan konuların başında yer alan İstanbul yerel seçimlerine dair YSK’dan gelecek açıklamalara dair belirsizlikler ve bazı uluslararası kurumların Türk ekonomisine dair uyarıları ile gün içerisinde zaman zaman yukarı yönlü ataklar da görülse de, akşamüzeri; Türkiye ve ABD Savunma Bakanları arasında gerçekleştiren görüşme ile kurda geri çekilmeler 5.7340 desteğine kadar devam etti. Dün, yurt dışı kaynaklı gelişmeler de zaman zaman etkili olsa da, yurt içi faktörlere göre etkileri yine sınırlıydı. Bugün, Türkiye ve küresel cepheden gelecek ekonomik veriler yine takip edilecek.” dedi.

Teknik beklentilerinde ise direnç seviyeleri olarak: 5.7930, 5.8000, 5.8290, 5.8440, 5.8815; destek seviyeleri olarak ise: 5.7740, 5.7675, 5.7550, 5.7340, 5.7100 noktalarını işaret etti.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler