Sosyal Medya

Forex

Dolar/TL’de 5.80’in üzerindeki seyir sürüyor

İstanbul’da seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin halen devam etmesi, Rusya’dan alınan S-400 füzelerinin Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginlik yaratıyor olması ve açıklanan reform…

Dolar/TL’de 5.80’in üzerindeki seyir sürüyor

İstanbul’da seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin halen devam etmesi, Rusya’dan alınan S-400 füzelerinin Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginlik yaratıyor olması ve açıklanan reform paketinin detaylarına ilişkin soru işaretleri TL’de satış baskısı ve gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışma yaratıyor.

Küresel piyasalardaki pozitif havadan negatif ayrışarak Cuma’dan bu yana yarım puan üzerinde değer kaybeden Lira’da seçimden bu yana kayıp 4.5 puanı aşarken yıl başından bu yana kayıp yüzde 9’un üzerinde.

Analistler son dönemde TL’nin değer kazanmasını sağlayacak herhangi bir unsurun olmadığını belirtiyor.

Dolar/TL dün günü 5.81 civarında tamamladıktan sonra bugün saat 09:23’de 5.8105’de seyretmeye devam ediyordu. Aynı saatte Euro/TL’nin ise 6.5715 seviyesinde olduğu görüldü.

Analistler, İstanbul seçimlerindeki belirsizlik nedeniyle olası bir yeniden seçimin Türkiye’ye birkaç ay kaybettirebileceğini ve planlanan ekonomik reformun sekteye uğrama ihtimalinin fiyatlandığını belirtiyor.

Trump ile sürpriz buluşma

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Görüşmede S-400, ikili ticaret ve bölgesel konularda işbirliği ele alındı. “Gayet pozitif, olumlu, yapıcı bir görüşme gerçekleştik” diyen Albayrak, Trump’ın S-400 konusunda ihtiyaçlara dair aktarılanlarla ilgili “gayet makul bir bakış açısı sergilediğini” söyledi.

Piyasada dikkat çeken bir diğer gelişme ise TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin  bankanın ek sıkılaştırma benzeri bir uygulamaya gitmemesine rağmen dün yüzde 24.36 seviyesine yükselmesi oldu.

Küresel piyasalarda ise, Wall Street’in ABD’de beklentilerin altında gelen banka bilançoların etkisiyle düşüş kaydetmesiyle Asya borsaları dokuz ayın zirve seviyesinin altında seyrediyor ancak küresel ekonominin daha sert gerilemeden kaçınabileceğine dair işaretler kayıplarını sınırlamasına destek oldu.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler