Sosyal Medya

Döviz

Bloomberg:  Albayrak sıcak para istemiyor

Bloomberg haberine göre Berat Albayrak onyıllardır süren sıcak para bağımlılığının sona erdiğini, çünkü Türkiye’nin kronik cari açık problemini başarıyla aştığını kaydetmiş.  Bundan sonra  yeni makro-ihtiyati adımlarla kısa vadeli sıcak para akımları daha da caydırılacak

Bloomberg:  Albayrak sıcak para istemiyor

BDDK’nın bazı swap, opsiyon ve forward vadelerine getirdiği kısıtlamalar, ardından da TCMB’nin uzun vadeli swap ihaleleri açması çok dikkat çekti, çünkü bu hamleler dövizin artışını frenlemeye yönelik görünmüyordu. Eğer maksat bu olsaydı, geçmişte sıkça tekrarlandığı gibi kamu devreye girip döviz satarak TL’nin değer kazanmasını sağlardı.

 

Belki de sır çözüldü, Türkiye sıcak paraya kapıyı kapatmaya hazırlanıyordu.

Biraz önce Bloomberg haber sitesinde yayınlanan “Albayrak Told Economists Turkey Not Keen on Carry Trade Inflows” (Albayrak ekonomistlere Türkiye’nin artık (kısa vadeli) carry trade akımlarına sıcak bakmadığını beyan etti) başlıklı haberinde basına ve kamuya kapalı bir toplantıya katılan kişiler ekonomi yönetiminin artık uzun vadeli ve kaliteli  yabancı kaynak tercih ettiğini öne sürdüler.

Gün içinde diğer Gelişmekte Olan Ülke Para birimlerinin aksine dolara karşı hafif değer kazanan TL, TSİ 19:00 bir kez daha 5.95 sınırına yükselirken,   bu haber etkili olmuş olabilir.

Bloomberg haberine göre Berat Albayrak onyıllardır süren sıcak para bağımlılığının sona erdiğini, çünkü Türkiye’nin kronik cari açık problemini başarıyla aştığını kaydetmiş.  Bundan sonra  yeni makro-ihtiyati adımlarla kısa vadeli sıcak para akımları daha da caydırılacak.

Toplantıya katılan fakat adını vermek istemeyen iki ekonomiste göre, Albayrak ayrıca bankalara büyümeyi finanse etmekte tereddütlü davrandıkları için serzenişte bulundu. Hükümet munzam karşılıklara yıl sonundan önce yeni ayarlamalar yapabilir”  ifadesinin de kullanıldığı  söyleniyor.

Albayrak’a göre, yılın son çeyreğinde %4.5-5 büyüme rahatlıkla erişilebilir bir hedef. Yeni yılın ilk çeyreğinde ise büyümenin %5 temposuna hızlanacağı müjdelendi. Albayrak son olarak da 2020 bütçe açığının milli gelirin %3’nün altına kalacağını vaat etti.

 

Rak-kamlarla Ekonominin Karnesi

Kerim Rota Yazdı: ‘Swap piyasası’nda yeni düzenleme ne anlama geliyor?

 

Yabancı Sermaye Hızla Kaçıyor

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler