Sosyal Medya

Döviz

AKŞAM Raporu:  Beklemedeyiz

Merkez Bankalarını bekleme haftası

AKŞAM Raporu:  Beklemedeyiz

TCMB yanında AMB’nin para politikası kurulu kararının merakla beklendiği haftada, 31 Temmuz Fed FOMC toplantısında yapılması beklenen faiz indirimi hakkında görüşler de her an değişiyor. Petrol sevkiyat güzergahı Hürmüz Boğazı’nda gerginlik petrol ve altını yukarı iterken, Ankara ABD Başkanı Trump’ın Senatörlerle yapacağı görüşme öncesi Suriye özel temsilcisi James Jeffrey’i ağırladı, henüz kulis haberi yok. Fakat, S-400 gerginliğinde önemli gelişmelr olabileceği beklentisi de piyasalarda teminli davranmayı gerektiriyor. BİST-100 günü %0.75 değer kaybıyla kapatırken, dolar ve Euro TL’ye karşı %0.5 civarında değerliydi. Dünya  borsaları sessiz, Merkez Bankaları bekleniyor.

 

Reuters’e göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yaptırım konusunda yaptığı ilk açıklamaların olumlu algılanmasıyla düşüşe geçen dolar/TL’de yön belirleyici olarak Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’daki faiz kararı bekleniyor.

 

Dolar/TL bugün 5.6525-5.6925 bandında yatay bir seyir izledikten sonra güne başladığı 5.67’li seviyelerden günü tamamlamaya hazırlanıyor.

 

Bankacılar ABD ile ilişkilerin seyrinin yakından izlenmeye devam edildiğini; bu hafta Avrupa, önümüzdeki hafta ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarının da yakından takip edileceğini belirtirken; bu hafta piyasada yön belirleyenin ise TCMB’nin faiz kararı olacağını belirtiyorlar.

 

Küresel piyasalarda İran-İngiltere gerilimi takip edilirken, ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve ABD’li şirketlerin açıkladıkları bilançolar da izleniyor.

 

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın göreve gelmesinin ardından yaptığı ilk açıklamanın para politikasında daha gevşeme yanlısı olacağına işaret ettiğini belirten ekonomistler, TCMB’den 25 Temmuz’da faiz indirim beklentisini 250 baz puana yükseltti.

 

Reuters’ın 25 kurumun katılımıyla yaptığı ankette oluşan medyana göre halihazırda %24 seviyesinde olan politika faizinin Temmuz’da %21.5 seviyesine çekilmesi, yılsonunda ise 600 baz puan düşüşle %18 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Temmuz için beklentiler %19-23 yani 100-500 baz puan indirim aralığında şekilleniyor.

 

Reuters’ın görev değişiminin hemen ardından yaptığı ankette Temmuz beklentisi 100 baz puan artarak 200 baz puana yükselmiş, yıl sonu için ise 425 baz puan seviyesinde oluşmuştu. TCMB’nin 400 baz puanın üzerinde bir faiz indirimi yapmasının kurda bozulmaya neden olabileceğini belirtiyorlar.

 

Bankacılar küresel merkez bankalarının genişlemeci politikalarının kurda olumsuz fiyatlamaları sınırlandıran en önemli etken olduğunu belirtiyorlar.

 

 

Trump, yönetiminin Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri satın almasının ardından Türkiye’ye yaptırım uygulamayı değerlendirip değerlendirmediği konusunda piyasalara net olmayan açıklamalar yaptı.

 

 

Trump’a Ankara’ya yaptırımları göz ardı edip etmediği sorulduğunda, “Birçok sebepten dolayı çok çok zor bir durum. Dolayısıyla, bakıyoruz. Ne yapacağımızı göreceğiz” dedi. Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bugün TGRT kanalında katıldığı programda Trump’ın yaptırımları erteleme veya hiç uygulamama yetkisi olduğuna dikkat çekerek, “Trump’tan beklentimiz bu, Cumhurbaşkanı bunu kendisine iletti” dedi.

 

Çavuşoğlu ABD’nin yaptırım veya daha ileri adımları halinde Türkiye’nin de ABD’ye vereceği cevaplar olacağını da söyledi ve şöyle devam etti:

 

“F-35’i bize vermezlerse Türkiye ihtiyaçlarını kendi uçağını üretene kadar başka kaynaklardan ister, bu en doğal hak; başka alternatiflere yöneliriz.”

 

Bankacılar Çavuşoğlu’nun ABD’ye yaptırım ve Rusya’dan uçak alımı anlamına gelebilecek açıklamaların piyasalarda ilk etapta satış baskısı yarattığını belirttiler. Ancak bu baskı da kalıcı olmadı.

 

Sepet bazında TL aynı saatte 6.0207/6.0228, euro/TL ise 6.3665/6.3690 seviyesindeydi.

 

Öte yandan faiz indirim beklentisi tahvil faizlerinde de düşüşe neden oluyor.

 

Tahvil piyasasında iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta %17.56 seviyesindeydi. 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta %16.20 seviyesinde işlem gördü. Bugün spot kapanış %16.35 seviesinden gerçekleşti.

 

 

Dinamik Menkul: Trump’ın Gündeminde Fed Var

Dolar küresel bazda değer kazanmaya devam ederken dolar endeksi  96.65 seviyesinden aldığı destekle yukarı yönlü işlemlerini  genişletti. 2019 yılı FOMC toplantılarında oy hakkı bulunan St. Louis  Fed Başkanı James Bullard, şans tanınırsa Fed Başkanlığı görevini  üstlenmeyi çok istediğini söyledi.

Siyasi Politik gelişmeler ve makro  ekonomik veri açısından sakin geçen haftanın ilk işlem gününde ABD  vadeli endekslerinde yukarı yönlü denemeler devam ederken, ABD Başkanı  Donald Trump Fed’e yönelik eleştirilerini sürdürerek “Neredeyse hiç  enflasyon yokken Fed’in yanlış yönlendirmesi yüzünden ülkemiz diğer  ülkelere kıyasla çok daha yüksek faiz ödemek zorunda kaldı. Parasal  sıkılaşmanın devam etmesi, ülkemizin rekabet etmesini zorlaştırıyor”   ifadelerinde bulundu.

Avrupa Birliği Merkez Bankası faiz oranı kararı  öncesinde Euro değer kaybı yaşamaya devam ederken Eursd paritesi 1.1220 referans seviyesinin altında işlem gördü. Yurt içi piyasaları  yakından ilgilendiren S-400 konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ın bu  hafta Beyaz Saray’da Türkiye’ye yönelik bir dizi yaptırımı görüşmek  üzere senatörlerle bir araya geleceği belirtildi.

TCMB faiz oranı  kararının açıklanacağı haftaya yukarı yönlü bir seyirle giriş yapan  dolar TL kuru, 5.6414 desteğinin üzerinde pozitif bir seyir izledi.

EURUSD:   Günün ilk yarısında hafif geri çekilme kaydeden parite 1.1220  referans seviyesinin hemen altında alıcı bularak yönünü yukarı  çevirdi. Kritik 1.1220 seviyesini merkez alarak denge arayışına devam  eden parite önem düzeyi yüksek olan bu seviye üzerinde tutunmayı  başarırsa yukarı yönlü işlemler 1.1253 direncine doğru genişleyebilir.

Bu seviyenin aşılması durumunda ise 1.1285 direnci karşımıza  çıkmaktadır. Ancak parite 1.1220 referans seviyesi altında işlem  görmeye devam ederse dolar lehine algının güçlenerek artış  gösterebileceğini belirtmek isteriz. Böyle bir senaryoda ise satıcılı  seyir 1.1103 ana destek seviyesine doğru derinleşebilir.

 

Destek: 1.1220 – 1.1103 – 1.0980

Direnç: 1.1253 – 1.1285 – 1.1314

 

ALTIN:  Cuma günü yaşadığı sert düşüşün ardından denge arayışına giren  değerli metal günün ilk yarısını yatay bir görünüm içinde geçirdi.

Değerli metalde satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 1414 desteğini  yakından takip edeceğiz. Bu seviyenin altına yaşanacak geri  çekilmelerde ise 1402 desteği gündeme gelebilir. Ancak artan  jeopolitik risklerin etkisi ile altın onsta yükselişin tekrar  tetiklenmesi yukarı yönlü işlemlerin 1437 direncine doğru  genişlemesine zemin hazırlayabilir.

 

Destek: 1414 – 1402 – 1391

Direnç: 1437 – 1451 – 1483

 

FOREKS Haber Merkezi, Investing.com, CNBC.com

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler