Sosyal Medya

Finans

Ziraat’ten Sonra VakıfBank ve Eximbank de Faiz İndirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi basını ile bu hafta yaptığı toplantı ertesinde başta kamu bankaları olmak üzere bankaların kredi faizlerini indireceğini söylemişti. Bugün Ziraat Bankası'nın yeni düşük faizli kredi tabloları açıklandı. Hemen ardından Vakıfbank'ın faiz düşürme kararı duyuruldu. Sonra da Eximbank'ın faiz indirdiği duyuruldu.

Ziraat’ten Sonra VakıfBank ve Eximbank de Faiz İndirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizinde 425 baz puanlık indiriminin ardından 2 kamu bankası ve Türk Eximbank faiz indirime gitti.

Ziraat Bankası, tüketici ve kurumsal kredi faiz oranlarını düşürdü. Banka, bugünden geçerli olmak üzere, tutarı 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerine yönelik faiz oranlarını, azami 180 ay vade için yüzde 1’in altına çekerek aylık yüzde 0,99’a indirdi.

İLGİLİ HABERVe kamu bankaları kredi faizlerini indirmeye başladı; öncü Ziraat BankasıVe kamu bankaları kredi faizlerini indirmeye başladı; öncü Ziraat Bankası

Banka, tutarı 500 bin lira ila 1 milyon lira arasında bulunan konut kredileri için aylık faiz oranını ise 180 ay vadeye kadar yüzde 1,19’a düşürdü. Öte yandan 1 milyon lira ve üzeri tutarlı konutlar için kredi kullanılması halinde, azami 180 ay vade için faiz oranı yüzde 1,39 olarak belirlendi.

Ziraat Bankası’nın ardından Vakıfbank da konut ve bireysel kredi faizlerini indirdi.

Vakıfbank Konut kredisi faizini 180 ay vadeye kadar yüzde 0,99’a ihtiyaç kredisi faizizi yüzde 1,49’a indirdi. Banka ayrıca konut projelerindeki faiz oranını, kampanyaya katılacak konut projeleri için aylık yüzde 0,79’a indirdi.

Türk Eximbank ise KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı TL kredilerindeki faiz oranını %15,19’dan %11,84 seviyesine indirdi. Söz konusu değişiklik oransal olarak %22 düzeyinde bir indirime tekabül ediyor.

BERAT ALBAYRAK BANKA FAİZ İNDİRİMLERİ İÇİN NE DEDİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamu bankalarının art arda yaptığı kredi faiz indirimlerine ilişkin olarak “Dengelenme sürecinin pozitif etkileri piyasalara yansımaya devam ediyor.” dedi.

Bakan Albayrak tweetinde şunları belirtti:

Dengelenme sürecinin pozitif etkileri piyasalara yansımaya devam ediyor. Kamu bankalarımız faizlerde düşüş süreçlerini başlattı. Konut, tüketici ve kurumsal kredilerde oldukça avantajlı koşullarda sunulan kredilerin vatandaşlarımıza ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler