Sosyal Medya

Finans

YORUM:  TCMB kaç puan faiz indirir?

TCMB'nin kaç puan faiz indireceğini Başkan Erdoğan belirler

YORUM:  TCMB kaç puan faiz indirir?

Yeni TCMB Başkanı Murat Uysal’ın para politikasında manevra alanının genişlediğine dair açıklamaları dün ve bugün basında geniş yer buluyor. Analiz yapanlar ise, bu açıklamadan 25 Temmuz toplantısında Para Politikası Kurulu’nun faiz indirimine gideceği sonucunu çıkartmakla yetiniyor. Fakat bu bir sır değil.

Zaten yaz boyunca mevsimsel nedenlerle, önümüzdeki 1 yıl zarfında da Rahip Brunson vakasından kaynaklanan kur şokunun fiyatlarda  hazmedilmesiyle enflasyon düşecek.  Önümüzdeki bir yılda TÜFE ortalama %14 civarında seyreder. Ekonomi hala daralma yaşarken, %24 TCMB politika faizi çok abartılı, bakın bunu FÖŞ bile teslim ediyor. Soru şu:  NE KADAR faiz indirilecek?   Reuters anketine göre Temmuz’da 200 baz puan indirim öngörülüyor. Bu dozda indirim piyasaları şaşırtmaz, hatta bono-tahvil pazarında bir miktar prime vesile  dahi olur.

Ama, artık para politikasını TCMB yapmıyor. Sanırım hala bu gerçeği kavramayanlar var. Çetinkaya’nın anayasa ve kanunlarda yer almayan gerekçelerle görevden alınması ve Erdoğan’ın “faiz indirmedi, ondan görevden aldık” tarzında açıklamaları yeni bir para politikası rejiminin ilanı. Yeni  rejimde kararları Saray alacak, TCMB ise uygulayacak.

 

Öyleyse, ne kadar faiz indirileceğini kestirmek için Erdoğan’ın açıklamalarını takip etmek şart. Başkanı’mız Cumartesi gazetecilerle yaptığı toplantıda açık ve net bir “yönlendirme” (foreward guidance) yaptı. Kulak verelim kendisine:

 

Erdoğan: “Şu anda bizim enflasyonumuz 15,7’ye düşmüş vaziyette. Bu yıl sonuna kadar hedefimiz tek haneli rakama enflasyonumuzu düşürmek. Tek haneli rakama enflasyonumuzu yıl sonuna kadar düşürdüğümüz anda, faiz oranlarında yıl sonuna kadar belli bir hedefimiz var. Bunu da başaracağız. Ciddi manada bunu düşüreceğiz. Bu düştüğü anda enflasyonun ciddi manada düştüğünü göreceksiniz. Şu andaki hedeflerimizi belirledik. Adımlarımızı buna göre atacağız.” diye konuştu.

 

İlkin, Erdoğan’ın para politikası yol göstermesi anlamına gelecek bu ifadeleri kullanması bile Fitch’in not indirim gerekçelerini doğruluyor, TCMB artık emir kulu. Para politikasının dizginlerinin TCMB’den Saray’a geçtiği görüntüsü dahi enflasyon beklentilerini bozar. İkincisi, bir yanda ekonomiyı ısıtacak tedbirler, öte yanda tek haneli enflasyon ve faiz, finansal istikrarı bozma tehdidi arzeder.

Eğer Erdoğan’ın yüksek faizin yüksek  enflasyona yol açtığı görüşünü de varsayım olarak kullanırsak, faiz indirimlerinin enflasyonda gerilemeden önce gerçekleşeceği düşüncesi ortaya çıkar ki, bu da Temmuz PPK’da 400-500 puanlık bir indirim anlamına gelebilir.

 

 

 

FÖŞ anlattı: Murat Çetinkaya vakası

 

Cüneyt Akman:  TCMB, the END

 

ParaAnaliz’in tarafsız, güncel ve gündemi açıklayan ekonomi, işdünyası ve finans haber-analizlerine anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler