Sosyal Medya

Finans

Uzmanlar Türkiye raporu yazmaya çekiniyor

Reuters-IFR haberine göre yetkililerin JP Morgan Yatırım Bankası’na TL’nin değer kaybettiği yönünde görüş belirten rapor yayınlaması ardından başlattığı inceleme bir…

Uzmanlar Türkiye raporu yazmaya çekiniyor

Reuters-IFR haberine göre yetkililerin JP Morgan Yatırım Bankası’na TL’nin değer kaybettiği yönünde görüş belirten rapor yayınlaması ardından başlattığı inceleme bir çok yatırım bankası ve fon yönetim şirketi uzmanını Türkiye raporlarında oto-sansüre yöneltti.

 

Londra menşeli Emso Asset Management analisti Oliver Weeks “Bana göre, ucu bir yere varmasa da JP Morgan incelemesi diğerlerini sindirmek için tasarlanmış  bir operasyon” dedi.

 

Bir Londra yatırım bankasında çalışan Türk ekonomist ise yetkililerin TL’nin değerini korumaya çalıştığını, inceleme başlatıldığı duyumu ardından tehdit ve misilleme kaygısıyla kendi raporunu beklemeye aldığını itiraf etti.

 

“Bana yetkililerden bir uyarı gelmedi, ama hangi tür raporun tepki çekeceğini artık öğrendik” ifadesini kullandı.

BDDK ve SPK’ya göre JP Morgan’ın “yanıltıcı” raporu sonrasında bazı bankalar TL’de spekülatif işlemler yapmaya başlamıştı.  İşin ironik tarafı halen resmi inceleme altında olan JP Morgan Washington’da Bakan Berat Albayrak’ın yatırımcılarla toplantısına sponsorluk etti.    JP Morgan Türkiye raporlarını durdurma niyetinde olmadığını ifade ederken, BDDK ve SPK IFR’ın sorularına cevap vermedi.

BlueBay Asset Management (Varlık Yönetimi) stratejisti ve sık sık Türkiye hakkında yorumlarıyla basında yer alan  Tim Ash ise “İşini biliyorsan, mesajını her zaman okura iletebilirsin. İnsanlar satır aralarını okumayı biliyor. Sansasyon yaratmak veya tahrik edici olmak iyi fikir değil” ifadesini kullandı.

Uluslararası bir yatırım bankasında çalışan ve ne kendi, ne de kurumunun isminin kullanılmasını isteyen bir stratejist ise “2016 darbe girişiminden bu yana Türkiye hakkında yazmak hakkaten çetin bir mesele oldu. Çok diplomatik dil kullanmak lazım. Ama o zaman da çok muğlak oluyor raporlar, niyetini ifade edemiyorsun” diye yakındı.

 

Yapılan araştırmalar bir menkul kıymet ya da ülke hakkında ne kadar çok rapor yayınlanırsa, fiyatlamanın o denli adil gerçekleştiğini gösteriyor. Etkin piyasalar kamuya mal olan tüm bilgilerin fiyatlarda iskonto edilmesi önkabulünü içerir. Türkiye hakkında samimi fikirlerin misilleme ve ceza korkusu ile ifade edilmediği bir gelecekte, TL varlıkların gerçek fiyatlarına erişmesi çok güç olcak. Ayrıca, yeterli sayıda rapora erişemeyen bir çok fonun bilgileri kulaktan dolma, basından alması, ya da ülkemizde yatırım yapmaktan vazgeçmesi de mümkün.

 

Türkiye kendi eliyle menkul kıymetler pazarının düzgün çalışmasını engelleyen bir ülke olma yolunda.

 

Uzmanların Türkiye hakkında olumsuz rapor yazmaktan kaçınması bir başka ve çok pahalı soruyu da gündeme getiriyor:  Bu kafayla nasıl İstanbul’u finans merkezi yapacağız?  Türkiye’de yerleşen her uzman raporunun sansür ve ceza göreceğinden korkarak mı çalışacak?

 

Çok pahalı elemanlarının para, belki hapis cezası alacağı korkusu taşıyan kurumlar onları nasıl İstanbul’a yollayacak?

 

ParaAnaliz’in özgün haber ve yorumlarına  anında ulaşmak için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler