Sosyal Medya

Finans

Türkiye niye finansal okuryazarlıkda geri kalıyor?

Türkiye niye kalkınamıyor? Çünkü kafayı dolara takmış.

Türkiye niye finansal okuryazarlıkda geri kalıyor?

En basit finans tekniklerini dahi bilmemek, reel faiz hesaplayamamak, BES’in faydasını kavrayamamak, kendini Borsa veya FOREX, VIOP uzmanı sanrısına kapılmak, hergün dolar-TL tradei yapıp sermayeyi kediye yüklemek, her kurumsal yatırımcıyı paramızı çalmaya çalışan Sülün Osman sanmak…İşte Türkiye’de tasarrufları düşük tutan günahlar. Bunlara kısaca finansal okuryazarlık eksikliği diyoruz.

 

Peki suç kimde?  Öğrenmek istemeyen halkımızda mı, yoksa bilgilendirme görevini yapmayan medyada mı?  Biz jüri veya yargıç değiliz. Ama Medya Takip Merkezi’nin Haziran ayında “ekonomide en çok konuşulunlar” araştırması soruya bir nebze ışık tutuyor. İşte sonuçlar:

 

Medya Takip Merkezi (MTM), Ekonomi Gazetecileri Derneği için yaptığı araştırmada Haziran ayının ekonomi başlıklarını açıkladı. Rapora göre, dolar kuru zirvedeki yerini korurken, ihracat ve istihdam listenin üst sıralarında yer aldı. İstanbul’da tekrarlanan yerel seçim ve G-20 Zirvesi, ekonomiyi etkileyen başlıca konular arasında görüldü.

 

MTM’nin Ekonomi Gazetecileri Derneği için yaptığı araştırmada, Dolar kuru 164 bini aşan haberde ele alınarak Haziran ayı ekonomi gündeminin en çok konuşulan konusu oldu. 82 binden fazla haberle doları takip eden İhracat ikinci sıraya yerleşirken, işsizlik 31 bin 778 habere konu olarak sekizinci sırada yer aldı.

 

Varsa yoksa dolar.  Bütçe, Torba Yasa, 11.ci Kalkınma Planı…hayatımızı gerçekten ilgilendiren konulara Fransız’ız. Ama sorun arz mı, talep mi?

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler