Sosyal Medya

Ekonomi

TCMB:  Faiz indirimi “başka bahara” kaldı

Reuters ve FOREKS ekonomist anketlerine göre, TCMB 25 Nisan PPK toplantısında faiz indirimine gitmeyecek. Ek olarak, anket katılımcıları ilk faiz…

TCMB:  Faiz indirimi “başka bahara” kaldı

Reuters ve FOREKS ekonomist anketlerine göre, TCMB 25 Nisan PPK toplantısında faiz indirimine gitmeyecek. Ek olarak, anket katılımcıları ilk faiz indiriminin tarihini öteledi ve bu yıl yapılabilecek indirimin miktarını da düşürdü.

 

Reuters anketi:  2019 indirim beklentisi 250 baz puana geriledi

 

Merkez Bankası’nın 25 Nisan’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 24 seviyesinde sabit tutması beklenirken, yılın kalanında indirim beklentileri 250 baz puana geriledi.

Reuters’ın toplam 19 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankette 16 kurum 25 Nisan’daki politika faizi için tahmin verirken, tamamı politika faizinin yüzde 24’te tutulmasını bekliyor.

Analistler kurda yaşanan son dalgalanmanın da etkisiyle bu toplantıda önümüzdeki dönemde yapılabilecek bir faiz indirimine ilişkin sinyal verilmesini de olası görmüyor.

Ankete göre yılın tamamına ilişkin politika faizinde yapılacak indirim beklentisi, tahmin veren 11 kurumun beklentilerinin medyanına göre yerel seçimlerin ardından 5 Nisan’da yapılan bir önceki anketteki 325 baz puandan 250 baz puana geriledi. Bu beklenti 6 Mart’ta yapılan ankette 500 baz puan seviyesindeydi. Yani yaklaşık 1.5 aylık dönemde faizlerdeki düşüş beklentisi yarı seviyeye indi.

TCMB’nin ilk faiz indirimini ne zaman yapacağı beklentileri farklılık gösteriyor. Soruya yanıt veren 10 kurumdan dördü Temmuz’da, üçü Haziran’da, biri Eylül’de, biri Ekim’de, biri ise 2020’de faiz indirimi bekliyor.

Nomura ekonomisti İnan Demir, TCMB’nin retoriğinde bir değişiklik olmasını beklemediğini söyleyerek, “Son birkaç haftada döviz piyasasında yaşanan stres düşünüldüğünde faiz indirimi zamanlaması konusunda sinyal verilmesi imkanını görmüyorum. Sıkılaştırma eğiliminin devam etmesini beklerim. Bu arada faiz kararından daha önemlisi rezervler konusunda bir yönlendirme/bilgilendirme sağlanması olacak. Gördüğüm kadarıyla PPK kararı tamamen rezerv tartışmasının gölgesinde kalmış durumda” dedi.

Seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik nedeniyle yukarı yönlü bir eğilim gözlenen dolar/TL bir süredir TCMB’nin rezervlerine yönelik endişeler nedeniyle de satış baskısı altındaydı. (Full Story)

Bu çerçevede dolar/TL 18 Nisan’da 5.85 seviyesini aşarken, TL’nin ay başından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 5’i aştı.

ING Bank Başekonomisti Muhammet Mercan da 18 Nisan tarihli notunda makro belirsizlikler ve kurdaki son volatilitenin ardından 25 Nisan’daki toplantısında politika faizinin sabit tutulmasını beklediklerini söyleyerek, “TCMB’nin herhangi bir faiz indirim sinyali verme konusunda temkinli olacağını düşünüyoruz. TCMB muhtemelen seçim sonrası dönemde sıkı duruşunu koruyacak ve fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek için herhangi bir erken politika faizi ayarlamasından kaçınacaktır” dedi.

Mercan, yılın ilk yarısında faiz indirimi beklemediklerini belirterek, “TL’nin performansına bağlı olarak yılın ikinci yarısında muhtemelen son çeyrekte ılımlı bir parasal gevşeme gündemde olabilir” dedi.

Enflasyon tarafında önümüzdeki dönemde kurdaki gelişmelerin önemli olacağını, mevcut ekonomik ortama rağmen iç talepte devam eden zayıflık ve baz etkisinin destekleyici olacağını söyleyen Mercan, fiyatlama davranışları ve enflasyon beklentilerindeki bozulmanın da göz ardı edilemeyeceğini belirtti.

Ankette yılsonu politika faizine ilişkin beklentiler yüzde 17.5 ile yüzde 24 arasında, medyan ise yüzde 21.5 seviyesinde şekilleniyor.

 

 

FOREKS anketi:  İlk indirim Temmuz’da

 

Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 25 Nisan Perşembe günü gerçekleştirileceği toplantıda haftalık repo faizinin sabit bırakılmasını bekliyor.

 

Foreks anketine katılan 19 ekonomistin tamamı faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını öngördü. Ekonomistler, TCMB’nin 2019 yılında ilk faiz indirim kararını Temmuz ayında almasını bekliyorlar. 2019 yılında ilk faiz indirim kararının hangi ayda alınacağına ilişkin soru ile ilgili ankete katılan 10 ekonomistin 4’ü Haziran, 3’ü Temmuz, 3’ü Eylül yanıtını verirken, 1 ekonomist ise 2019 yılında faiz indirim beklentisi bulunmadığını kaydetti.

 

Geçen ay yapılan ankette 2019 yılına ilişkin ilk faiz indirim kararının Haziran ayında alınması bekleniyordu.

 

Haftalık repo faizinin 2019 yılının toplamında 250 baz puan indirileceği öngörülüyor. Ankette 2019 yılı toplam faiz indirimine ilişkin ortalama tahmin 275, minimum tahmin 0, maksimum tahmin 475 baz puan olarak gerçekleşti. 13 Eylül tarihinde yüzde 17,75’ten yüzde 24,00 seviyesine yükseltilen TCMB gösterge faizi, 25 Ekim, 13 Aralık, 16 Ocak ve 6 Mart tarihli toplantılarda beklentilere paralel olarak yüzde 24,00 seviyesinde sabit tutulmuştu.

 

 

 

ParaAnaliz’in özgün haber ve yorumlarına anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler