Sosyal Medya

Finans

SPK’dan Para Piyasası Fonlarına Yeni Kural!

Artık yatırım fonları ellerindeki paranın en az yüzde 50'sini mevduat/katılma hesaplarında değerlendirme ecburiyetinde olacak. Bu kararın niye getirildiği ise çoktan tartışılmaya başlandı. En mantıklı gelen açıklama paranın mevduattan fonlara kaçışına tedbir olarak alındığı iddası

SPK’dan Para Piyasası Fonlarına Yeni Kural!

SPK açıkladığı ilke kararıyla para piyasası fonlarına, fonun en az yüzde 50’sini mevduat/katılma hesaplarında değerlendirme kuralı getirdi.

Çarşamba günkü SPK Bülteni’nde yer alan karara göre tek bir bankada değerlendirilebilecek tutar fon toplam değerinin yüzde 6’sını aşamayacak.

Bültende “Söz konusu fonlar tarafından ters repo işlemlerine ve Takasbank para piyasası ve yurtiçi organize para piyasası işlemlerine yapılan yatırımın toplam tutarı ise fon toplam değerinin %40’ını aşamaz.” dendi.

Ayrıca, para piyasası fonlarından alınan yönetim ücretinin, fon izahname ve yatırımcı bilgi formlarında yer alan mevcut yönetim ücretinin yarısı oranında uygulanmasına karar verildi.

KARAR NİYE ALINDI?

Medyada bu kararın niye alındığı tartışılmaya başlandı.  Bu kararı yorumlayan Bloomberg Türkçe Servisi Editörü  Uğur Yılmaz’ın tvitinde ve benzerlerinde kararın sebebi mevduat faizlerinin hükümet baskısıyla düşük tutulması nedeniyle paranın yatırım fonlarına kaymasını etkisiz kılmak olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler