Sosyal Medya

Finans

S&P’den aksiyon yok

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P) Türkiye’nin kredi notunu teyit etti. S&P’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden…

S&P’den aksiyon yok

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P) Türkiye’nin kredi notunu teyit etti.

S&P’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun “B+”, uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunun ise “BB-” olarak teyit edildiği belirtildi.

Türkiye’nin kısa vadeli döviz ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise “B” olarak teyit ettiği bildirildi.

Açıklamada, Türkiye’nin kredi notu görünümünün ise “durağan” olduğu ifade edildi.

Son dönemde Türkiye’nin finansal ve dış ödemeler dengesindeki eylemlerinin temel ekonomik hassasiyetleri çözmektense ortaya çıkan belirtileri hafifletmeye odaklandığı savunulan açıklamada, “Buna rağmen otoritelerin düşük net kamu borcu seviyesi nedeniyle mali manevra alanı olduğuna inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Türkiye’nin ödemeler dengesine ilişkin risklerin halen yüksek olduğu, bu nedenle de kredi notunun kısıtlandığı kaydedildi.  (Hürriyet)

 

NASDAQ.com haberi riskleri vurguladı

Henüz detaylarına  ulaşamadığımız raporda, S&P kredi derecelendirme kuruluşu ekonominin bu yıl %0.5 daralmasını bekliyor.  Projeksiyonlarının geniş bir hata payına tabii olduğunu hatırlatan kuruluş eğer büyüme tahminin altında gerçekleşirse, not indirimine gidebileceğini ekledi. S&P uzmanlarına göre, bir başka not  indirim gerekçesi de bankaclııkta “sistemik” (genele yaygın) sıkıntıların oluşması.

 

S&P büyüme görünümünün 2019 sonrasında iyileşebileceği yorumunu yaptı.

 

FOREKS anketi de not veya görünüm değişikliği beklemiyordu

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors’un (S&P) Türkiye’nin kredi notunda ve görünümünde değişikliğe gitmesi  beklenmiyor.

Foreks’in 15 ekonomist ile düzenlediği ankete göre, S&P’nin  planlanmış değerlendirmesinde bir değişiklik yapmayarak Türkiye’nin  ‘Durağan’ olan görünümü ile ‘B+’ olan notunu sabit tutması bekleniyor.

Ankete katılan 15 ekonomisten 1’i kredi notunun yükseltileceği ve görünümün de ‘negatif’ olarak belirleneceği tahmininde bulundu.

Ekonomistlerden 1’i görünümün ‘Pozitif’e yükseltilirken, ‘B+’ notun korunacağı tahmininde bulundu.

Ankete Gedik Yatırım, Ahlatcı Yatırım, İş Portföy, Bürümcekci  Araştırma, Halk Yatırım, IşıkFX, Alternatifbank, Yatırım Finansman, Spinn Danışmanlık, Şeker Yatırım GCM Yatırım, NoorCM, Deniz Yatırım, Alnus Yatırım ve Teb Yatırım/Işık Ökte katıldı.

 

S&P notlarının tarihçesi

 

Standard and Poors, 23 Şubat 2018 tarihinde Türkiye’nin ‘BB’ notu  ile ‘Negatif’ görünümünü korurken, 1 Mayıs 2018’de kredi notunu ‘BB-‘ye  indirerek,  görünümü ‘Durağan’ olarak değiştirmişti. S&P, en son

17 Ağustos tarihinde Türkiye’nin kredi notunu ‘B+’ya düşürmüş,  görünümünü ise ‘Durağan’ olarak korumuştu.

 

Kaynaklar:  Hürriyet, Nasdaq.com, FOREKS

 

 

FÖŞ anlattı:  Bankalar niye kredi vermiyor?

 

Ocak sonunda Türkiye ekonomisi

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler