Sosyal Medya

Ekonomi

Sabah Yorumu – Trump’ın ticaret anlaşmasını onaylaması hisse senedi piyasalarını olumlu etkiliyor

ABD Başkanı Trump’ın 15 Aralık’ta Çin’e uygulanacak tarifeleri durduran ticaret anlaşmasını onaylaması hisse senedi piyasalarını olumlu etkiliyor. İngiltere’de dün gerçekleşen seçimlerde kazanan Başbakan Boris Johnson’un Muhafazakar Partisi oldu.

Sabah Yorumu – Trump’ın ticaret anlaşmasını onaylaması hisse senedi piyasalarını olumlu etkiliyor

ABD Başkanı Trump’ın 15 Aralık’ta Çin’e uygulanacak tarifeleri durduran ticaret anlaşmasını onaylaması hisse senedi piyasalarını olumlu etkiliyor. İngiltere’de dün gerçekleşen seçimlerde kazanan Başbakan Boris Johnson’un Muhafazakar Partisi oldu. Yurtiçinde dün Merkez Bankası politika faizi olan haftalık repo faizini beklentilerimize paralel şekilde 200 baz puan indirdi ve %12.0’ye getirdi. Piyasa beklentisi 150 baz puan indirim yönündeydi. Enflasyonun önümüzdeki yılın ilk yarısında çift haneli oranlarda devam etmesini bekliyoruz. Buna ek olarak TCMB’nin mevcut talep koşulları ve enflasyon değerlendirmesini göz önünde bulundurduğumuzda önümüzdeki yıl faiz indirimlerine ara verildiğini ya da ölçülü indirimlerden oluşan küçük adımlarla ilerlendiğini görebiliriz. PPK toplantı sayısının 8’den 12’ye yükseltilmesi de TCMB’nin değişen koşullara göre hızlı karar verebilmesinin önünü açacaktır. Bizim beklentimiz yıl boyunca 250 baz puanlık bir indirimin gerçekleşmesi yönünde. Merkez Bankası verilerine göre geçtiğimiz hafta yabancı yatırımcılar 157 milyon dolarlık hisse senedi alımı gerçekleştirdi. Ekim ayı sanayi üretimi bugün saat 10:00’da açıklanacak. Takvim etkisinden arındırılmış bazda sanayi üretiminin Ekim ayında geçen senenin aynı ayına göre %6.2 artış göstermesi bekleniyor. BİST’de küresel piyasalara paralel alıcılı bir açılış bekliyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

ISGYO/SISE: ISGYO Yönetim kurulu, Tuzla Ofis Binası ve Tuzla Meydan Çarşıda Bulunan 5 adet bağımsız bölümün 310mn+KDV TL bedelle Şişecam’a satılmasına karar verildi.

GUBRF: Gübretaş deniz taşımacılığı alanında faaliyet gösteren %100 bağlı ortaklığı Nbulkgas’ın satışı amacıyla ihaleye çıkılmasına ve tekliflerin alınmasına karar verdi.

KRDMD: SPK bülteninde yer alan bildiriye göre Kardemir ortakları, Kardemir ortakları ve eski genel müdürlerden Fadıl Demirel ile ilgili güveni kötüye kullanma ve Kardemir’in en az 44mn TL zarara uğratılması sebebiyle suç duyurusunda bulunulması kararı verilmiştir.

THYAO: Medyadaki haberlere göre American Airlines daha önce 4 Mart 2020’ye kadar Boeing MAX uçuşlarını askıya alan şirket, 7 Nisan’da uçuşların başlamasına dair beklentisini paylaşmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

BANKACILIK: Haftalık BDDK verilerine göre, 6 Aralık ile biten haftada sektör TL kredi portföyü haftalık bazda %0.2 artış gösterdi.

MAKRO HABERLER

Ekim ayı sanayi üretimi bugün saat 10:00’da açıklanacak. Merkez Bankası bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından politika faizi olan haftalık repo faizini beklentilerimize paralel şekilde 200 baz puan indirdi ve %12.0’ye getirdi.

 

ŞİRKET HABERLERİ

ISGYO/SISE: ISGYO Yönetim kurulu, Tuzla Ofis Binası ve Tuzla Meydan Çarşıda Bulunan 5 adet bağımsız bölümün 310mn+KDV TL bedelle Şişecam’a satılmasına karar verildi. Söz konusu satışın ardından, ISGYO’nun UFRS’ye göre hazırlanan finansallarda 41mnTL, VUK kayıtlarına göre 126.4mn TL kar elde etmesi bekleniyor. Hatırlatmak gerekirse, 3Ç19 itibariyle, İş GYO’nun payrimenkul portföy büyüklüğü 4.8mlrTL seviyesindeydi. Iş GYO için pozitif.

GUBRF: Gübretaş deniz taşımacılığı alanında faaliyet gösteren %100 bağlı ortaklığı Nbulkgas’ın satışı amacıyla ihaleye çıkılmasına ve tekliflerin alınmasına karar verdi. Nbulkgas 1.2 milyon TL defter değerine sahip küçük bir şirket olup satışı halinde Gübretaş’ın finansallarına önemli bir etkisi olmayacağını düşünüyoruz.

KRDMD: SPK bülteninde yer alan bildiriye göre Kardemir ortakları, Kardemir ortakları ve eski genel müdürlerden Fadıl Demirel ile ilgili güveni kötüye kullanma ve Kardemir’in en az 44mn TL zarara uğratılması sebebiyle suç duyurusunda bulunulması kararı verilmiştir. Konu ile ilgili detaylı bil bilgi henüz bulunmuyor. Hisse üzerinde bu aşamada etki yaratmasını beklemiyoruz.

THYAO: Medyadaki haberlere göre American Airlines daha önce 4 Mart 2020’ye kadar Boeing MAX uçuşlarını askıya alan şirket, 7 Nisan’da uçuşların başlamasına dair beklentisini paylaşmıştır. Süreç hakkındaki gelişmeler THY kapasitesi ve MAX’lerin göreceli yakıt maliyeti avantajı açısından da önem arz etmektedir. Boeing’den gelebilecek revizyonlarla değişme potansiyeli olmasına karşılık THY’nın 30 Eylül 2019 prezentasyonundaki filo planında 2020’de filoya 67 uçak (14 geniş gövde, 51 dar gövde, 2 kargo) eklenmesi öngörülmektedir. Plana göre filoya 2020’de 36 MAX katılımı beklenmektedir. Eylül 2019 sonu 344 uçak içeren filodaki MAX toplamı 12’dir. Şirketin 2019 ve 2020 sonu filo planı 354 ve 402 uçak içermektedir.

SEKTÖR HABERLERİ

BANKACILIK: Haftalık BDDK verilerine göre, 6 Aralık ile biten haftada sektör TL kredi portföyü haftalık bazda %0.2 artış gösterdi. 13 haftalık sektör toplam kredi büyümesi %12.2 seviyesinde iken, kamu bankaları için +%9.4, yerli özel bankalar için +%7.4 ve yabancı bankalar için %12.5 seviyesinde. YP mevduatlar, 6 Aralık ile biten haftada haftalık bazda %0.2’lik artış gösterirken, TL mevduatlar haftalık %0.6 arttı. Sektör takipteki krediler rakamı haftalık 677mn TL artarken, takipteki krediler oranı %5.26 seviyesine yükselmiştir.

MAKRO HABERLER

Sanayi üretimi açıklanacak Ekim ayı sanayi üretimi bugün saat 10:00’da açıklanacak. Takvim etkisinden arındırılmış bazda sanayi üretiminin Ekim ayında geçen senenin aynı ayına göre %6.2 artış göstermesi bekleniyor. Bir önceki ayda üretim artışı %3.4 seviyesinde gerçekleşmişti. Son çeyreğin ilk verisi olarak Ekim ayı sanayi üretimi güçlü bir büyüme göstermesini beklediğimiz son çeyrek GSYH ile ilgili önemli ipuçları verecek.

Politika faizinde 200 baz puan indirim

Merkez Bankası dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından politika faizi olan haftalık repo faizini beklentilerimize paralel şekilde 200 baz puan indirdi ve %12.0’ye getirdi. Piyasa beklentisi 150 baz puan indirim yönündeydi. Enflasyonun önümüzdeki yılın ilk yarısında çift haneli oranlarda devam etmesini bekliyoruz. Buna ek olarak TCMB’nin mevcut talep koşulları ve enflasyon değerlendirmesini göz önünde bulundurduğumuzda önümüzdeki yıl faiz indirimlerine ara verildiğini ya da ölçülü indirimlerden oluşan küçük adımlarla ilerlendiğini görebiliriz. PPK toplantı sayısının 8’den 12’ye yükseltilmesi de TCMB’nin değişen koşullara göre hızlı karar verebilmesinin önünü açacaktır. Bizim beklentimiz yıl boyunca 250 baz puanlık bir indirimin gerçekleşmesi yönünde.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Oyak Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler