Sosyal Medya

Finans

Reuters anketi:  TCMB faiz indirecek mi?

TCMB’nin enflasyonda ikna edici bir düşüş görülene kadar faiz indirimini gündeme almayacağı söylemi ardından politika faizini 6 Mart’ta yüzde 24’te…

Reuters anketi:  TCMB faiz indirecek mi?

TCMB’nin enflasyonda ikna edici bir düşüş görülene kadar faiz indirimini gündeme almayacağı söylemi ardından politika faizini 6 Mart’ta yüzde 24’te sabit bırakması bekleniyor.

Reuters’ın 17 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre TCMB’nin faiz indirimlerine Haziran ayında başlaması ve seri indirimlerin yılın kalanında 500 baz puana ulaşması bekleniyor.

Reuters anketi medyanına göre TCMB’den faiz indirimi beklentisi Haziran’da başlayacak şekilde yılsonuna kadar 500 baz puanda şekillenirken, beklentiler 200 baz puan ile 900 baz puan bandında yer alıyor.

Anketin ilk faiz indiriminin ne zaman gerçekleştirileceğine yönelik sorusuna yanıt veren 15 katılımcının 11’i Haziran ayına işaret ederken, iki katılımcı Nisan’da, iki katılımcı ise Temmuz’da indirim bekliyor.

TÜFE Ekim’de yüzde 25.24 ile gördüğü zirvenin ardından hükümetin enflasyonla mücadele kapsamında aldığı önlemlerin de etkisiyle Ocak’ta yıllık yüzde 20.35 seviyesine geriledi. Şubat ayında da gıda fiyatlarında yıllık yüzde 31 artışın tanzim satışlarıyla baskılanması beklenirken, yıllık enflasyonun ise Reuters anketleri tahminine paralel gelmesi halinde yüzde 19.9’a gerileyeceği öngörülüyor.

 

ENFLASYONDA İKNA EDİCİ DÜŞÜŞE KADAR SIKI PARA POLİTİKASI

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın son enflasyon raporunda “enflasyonda ikna edici bir düşüş görülene kadar sıkı duruş sürdürülecek” mesajı sonrası enflasyon verileri daha da yakından takip ediliyor. Ancak önümüzdeki hafta açıklanacak verilerde bankacılar ikna edici bir düşüş görmeyi beklemiyorlar. Dolayısıyla Reuters anketine katılan ekonomistlerin hiç biri Mart’ta TCMB’den faiz indirimi beklemiyor.

Çetinkaya “Enflasyonda ikna edici bir düşüş” söylemini “Enflasyon görünümü yani fiyatlama davranışlarının yansımalarını tüm kalemler… manşet, çekirdek, fiyatlama davranışlarındaki eğilimler, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında görülen bozulmadaki düzelme trendi… bunların tamamını birlikte değerlendirerek fiyatlama davranışlarının tekrar sağlıklı seviyelere ulaştığını görebilmemiz gerekiyor” sözleriyle tanımlıyor.

TCMB’nin önümüzdeki hafta gerçekleştireceği PPK toplantısında faizlerde değişiklik beklemediğini belirten İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, “Dönemsel olarak enflasyonda düşüşler olsa bile TCMB yılın ilk yarısında para politikası duruşunu değiştirmeyecektir. Banka manşet, çekirdek enflasyonda kalıcı düşüşü ve fiyatlama davranışlarındaki düzeltmenin kalıcı olduğunu görmeden faizlerde bir indirme başlamayacağını düşünüyoruz” dedi ve ekledi:

“Baz senaryomuz enflasyonda düşüşün yılın ikinci yarısında başlayacağı yönünde. Bu bağlamda TCMB’nin de Haziran veya Temmuz itibarıyla faiz indirimlerine başlayacağını düşünüyoruz. TCMB veri odaklı bir politika belirleyeceği mesajı ile birlikte iktisadi faaliyet ve enflasyon verilerinin önemi artıyor. Beklentilerin altında kalacak veriler ilk indirimi Nisan’a çekebilir.”

Kömürcüoğlu ana senaryolarının ise enflasyonda yılın ikinci yarısında başlayacak düşüşle birlikte TCMB’nin yılsonuna kadar faizleri Haziran’dan başlamak üzere 475 baz puan indirmesi yönünde olduğunu söyledi.

Reuters’ın gerçekleştirdiği yılın ilk anketlerinde TCMB’den genele yayılmasa da ilk çeyrekte faiz indirimi beklentileri bulunuyordu. Özellikle de 31 Mart yerel seçimleri sonrası ilk toplantı olan Nisan ayında bankanın faiz indirimine gidebileceği öngörülüyordu. Ancak ikna edici düşüş söylemi sonrası beklentiler Haziran ayına ötelenirken bu TL’ye de olumlu yansıdı.

TCMB son olarak 13 Eylül’deki PPK toplantısında döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan enflasyon riskine vurgu yaparak politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa gitmişti. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faizini yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükseltmişti. Eylül ayından bugüne TCMB para politikasında bir değişikliğe gitmedi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler