Sosyal Medya

Finans

Renaissance Capital’den aykırı TCMB PPK tahmini

Reuters  ve Bloomberg anketlerine göre 6 Mart PPK toplantsında TCMB’nin faizleri değiştirmesi beklenmiyor.  Reuters anketinde hiç bir katılımcı bu ay…

Renaissance Capital’den aykırı TCMB PPK tahmini

Reuters  ve Bloomberg anketlerine göre 6 Mart PPK toplantsında TCMB’nin faizleri değiştirmesi beklenmiyor.  Reuters anketinde hiç bir katılımcı bu ay faiz indirimi tahmini yapmadı. Fakat, Rusya merkezli banka Renaissance Capital, Merkez Bankası’nın bu hafta yapacağı toplantıda faizlerde 100 baz puanlık bir indirime gidebileceğini ve ekonomistlerin dördüncü çeyrek için yüzde 2’lik bir daralma beklediğini bildirdi.

 

Kuruluşun baş ekonomisti Charlie Robertson enflasyonun gerilemesine ilişkin yaptığı Twitter paylaşımında bugün açıklanan dış ticaret ve enflasyon verilerini ele aldı ve şu paylaşımı yaptı: “Türkiye. İhracat büyümesi yüzde 6’dan yüzde 4’e düştü. Enflasyon 18 Ekim’deki yüzde 25 zirvesinden yüzde 20.0’nin altına geriledi. Gelecek hafta açıklanacak 4. çeyrek büyüme rakamları da çok çirkin olabilir. Muhtemelen yanılıyorum ama 100 baz puanlık bir faiz indirimi yapacaklarını tahmin ediyorum. Bloomberg anketine katılan 22 ekonomist de bu hafta Merkez Bankası’ndan herhangi bir değişikliğe gitmesini beklemiyor (Faizler şu anda yüzde 24).”

 

4’üncü çeyrekte yüzde 2 daralma bekleniyor

Takipçilerinin konuya ilişkin sorularını da yanıtlayan Robertson, kendisinin beklediğinden daha iyi gelen üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının da aşağı yönlü revize edileceğini öngördü. 4’üncü çeyrekte yatırımlar ve tüketimde büyük bir düşüş görüleceğini düşünen Robertson ‘4’üncü çeyrekte ekonominin yüzde 2 küçüleceğine ilişkin bir fikir birliği olduğunu’ belirtti.

 

 

TCMB ne zaman faiz indirir?

 

Reuters’ın 17 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre TCMB’nin faiz indirimlerine Haziran ayında başlaması ve seri indirimlerin yılın kalanında 500 baz puana ulaşması bekleniyor.

Reuters anketi medyanına göre TCMB’den faiz indirimi beklentisi Haziran’da başlayacak şekilde yılsonuna kadar 500 baz puanda şekillenirken, beklentiler 200 baz puan ile 900 baz puan bandında yer alıyor.

Anketin ilk faiz indiriminin ne zaman gerçekleştirileceğine yönelik sorusuna yanıt veren 15 katılımcının 11’i Haziran ayına işaret ederken, iki katılımcı Nisan’da, iki katılımcı ise Temmuz’da indirim bekliyor.

 

 

SWAP eğrisi ise 12 ayda 650 baz puan faiz indirimi fiyatlıyor.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler