Sosyal Medya

Finans

Reform Paketi:   Yabancı fon ne yorum yaptı?

Reform Paketi’ne verilen tepkileri haber olarak, yorum katmadan yayınlıyoruz. Bize ulaşan ilk uluslararası değerlendirme Bloomberg’e e-maille demeç veren  dünyanın ilk…

Reform Paketi:   Yabancı fon ne yorum yaptı?

Reform Paketi’ne verilen tepkileri haber olarak, yorum katmadan yayınlıyoruz. Bize ulaşan ilk uluslararası değerlendirme Bloomberg’e e-maille demeç veren  dünyanın ilk 10 varlık yönetim şirketi arasında yer alan dev Fidelity Fonları para yöneticisi Paul Greer’den geldi.

Greer, paketin beklentileri tatmin etmediğini söylerken özellikle maliye politikası patikası hususunda belirsizliği vurguladı.

 

E-maille müşterilerini de program hakkında bilgilendiren Greer,  kamu bankalarını yeniden sermayelendirme fikrini mütevazi de  olsa iyimser bir gelişme olarak niteledi. Nedeni de hükümetin sonunda bankaların eriyen sermaye yeterlilik oranı  ve yükselen batık kredi sıkıntısını kabullenmesi.  Öte yanda ise bu sermaye aktarımının ek dış borçlanma yoluyla fonlanarak kamu borç yükünü artırması riski oluşuyor.

Greer’in rahatsız olduğu noktalar enerji ve inşaatta biriken ödenmesi güç borçlarla nasıl başa çıkılacağı hususunda ortaya konulan çerçevenin muğlak olması. Yine muğlak bırakılan diğer önemli noktalar ise hangi yollarla ihracata teşvik verileceği, emeklilik tasarruflarının destekleneceği ve  azan gıda enflasyonu ile başa çıkılacağı.

Greer nerdeyse Türkiye’yi yakından takip eden tüm yatırımcıların ağız birliği ettiği kaygıyı da e-mailine ekledi:  TCMB F/X rezervleri çok düşük. Yerleşiklerin sürekli dövize kaçması bu bağlamda kaygıları körüklerken, siyasi cephede ise İstanbul seçimlerinin sonuçlanmaması soru işaretleri yaratıyor.

Kredi hacmini genişletme çabaları iç talebi bir kez daha pompalayarak  cari fazlayı frenlemek riskini beraberinde getiriyor.

 

E-mailde ayrıca yılan hikayesine dönen ABD’yle S-400 ihtilafı ve yükselen petrol fiyatları da görünümünde göze batan riskler olarak belirtilmiş.

 

Sonuç olarak, Greer TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu takdir ederken, Fed’in gevşek duruşunun da Türkiye hikayesine destek vereceğini öne sürüyor.

 

Greer eleştirel yaklaşımına rağmen F/X cinsi Türk Euro-bond’da fırsatları beğeniyor. Fakat, TL DİBS’den uzak duracak.

 

 

FÖŞ yazdı:  Tahvil faizleri yükselmek zorunda

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler