Sosyal Medya

Finans

QNB Finansbank:  SWAP’lar hızlı faiz artırımı fiyatlıyor

TL’nın istikrarına duyulan güvenin bir işareti olan swap oranları, ya da depo faiz farkı düşmeye başladı. Esnek ve sabit faizli…

QNB Finansbank:  SWAP’lar hızlı faiz artırımı fiyatlıyor

TL’nın istikrarına duyulan güvenin bir işareti olan swap oranları, ya da depo faiz farkı düşmeye başladı. Esnek ve sabit faizli iki DİBS’in takasından oluşan swap işleminde bir tarafın diğerinden tahsil ettiği komisyondan gelecekteki politika faizini ölçmek mümkün. Bu hesabı kullanan QNB Finansbank uzmanları, TCMB’in faiz indireceğine dair bahislerin öne çekildiği ve hızlandırıldığını açıkladı. Günlük raporda yer alan analiz şöyle devam etti:

 

Yurtiçinde enflasyona yönelik oluşan olumlu  beklentilerle, para piyasasında faiz indirim beklentilerinin erkene  alınmaya devam ettiği görülüyor. Swap faizlerinden hesapladığımız  kadarıyla Mart toplantısında 50-75 baz puanlık faiz indiriminin  ardından, Nisan ayında 175 baz puan, Haziran toplantısında da 150 baz  puan indirim öngörülmektedir. (Grafik 2) Geçtiğimiz Cuma, Mart ve  Nisan aylarında faizlerin sabit tutulması beklenirken, Haziran ayında  100 baz puanlık indirim öngörülüyordu.

Biz Merkez Bankası’nın faizleri  en azından Nisan ayına kadar sabit tutmasını beklerken, bundan sonraki  dönemde indirim için hem kurlardaki olumlu performansın devam etmesi,  hem de enflasyon görünümüne yönelik göstergelerde belirgin iyileşme  görmek gerekecektir.

Küresel gelişmelerin ardından yatay seyreden EUR/USD bu sabah  1.1340 civarında işlem gördü. Faiz indirim beklentilerinin güçlenmesi  ile TL bu hafta gelişen ülkelerin ortalamasına göre daha zayıf  performans göstermeye başladı. USD/TL dün 5.29’dan başlayıp yükseldi  ve bu sabah 5.33’te başladı.

10 yıllık tahvil faizi dün 23 baz puan artarak %15.36’dan, 2  yıllık tahvil faizi 3 baz puan artarak %18.71’den son işlem geçti. 5  yıllık Türkiye CDS’i 5 puan arttı ve 311 oldu.

 

 

Kaynak:  FOREKS

 

 

İki  ekonomist TCMB’nin likidite adımını değerlendirdi

 

Strateji:  Atın dişlerine bakmak

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler