Sosyal Medya

Finans

QNB Finansbank:  Hazine’den program tanımlı bütçe verileri açıklandı

Bütçe açığı yıllık bazda GSYIH'nin %4'nü aştı. Faizde yüksek dozda indirimi swap pazarında fiyatlandı

QNB Finansbank:  Hazine’den program tanımlı bütçe verileri açıklandı

QNB Finansbank uzmanları Erkin Işık ve Deniz Çiçek Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten’de TCMB analitik bilançosu ve merkezi bütçe hakkında çok kıymetli bir analiz yer aldı. Paylaşmayı görev bildik:

TCMB’nin analitik bilanço verilerinden yaptığımız hesaplamaya  göre, 19 Temmuz haftasında TCMB’nin hem brüt, hem de net rezervleri  0.7 milyar dolar gerilemiştir.   Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, tek  sefere mahsus gelirler hariç olarak açıkladığı program tanımlı bütçe  rakamlarına göre son 12 aylık bütçe açığının milli hasılaya oranı %4.6  olmuştur.   Bugün Temmuz ayı tüketici güven endeksi açıklanacak.

Finansal piyasalardaki istikrarlı seyir ile önceki ay başlayan  toparlanma devam edebilir.

Döviz rezervlerinde sınırlı düşüş TCMB’nin günlük analitik bilanço  verilerinden yaptığımız hesaplamaya göre 19 Temmuz haftasında brüt  rezervler 0.7 milyar dolar gerileyerek 98.2 milyar dolar olmuştur.  Bankaların TCMB’de tuttuğu zorunlu karşılık tutarının fazla  değişmezken, bu doğrultuda net uluslararası rezervlerin de benzer bir  düşüş göstererek 31.6 milyar dolar olduğunu tahmin ediyoruz. İncelenen  hafta içerisinde TCMB’nin bankalarla yaptığı swap miktarındaki 0.8  milyar dolarlık düşüş, rezervlerdeki gelişmeyi açıklamaktadır.

Program tanımlı bütçe açığında sınırlı daralma

 

Hazine ve Maliye  Bakanlığı dün, program tanımlı merkezi yönetim bütçe verilerini  yayınladı. Bu veri ilk olarak 2002 IMF programı sırasında bütçe  hedeflerinin belirlenmesinde kullanılmıştı, ancak son yıllarda  belirgin artış gösteren tek sefere mahsus gelirleri hariç tuttuğu için  hala takip edilmektedir. Bu veriye göre Haziran ayında program tanımlı  faiz dışı açık 12.2 milyar TL ile merkezi yönetim bütçesindeki 7.7  milyar TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Ancak bu program tanımlı açık  geçen senenin aynı ayındaki 25.8 milyar TL’nin altındadır. Böylece son 12 aydaki toplam faiz dışı açığın GSYH’ya oranı %2.4 ile önceki ayki  %2.8’e göre gerilemiştir. Faiz harcamalarını da dahil ettiğimizde,  program tanımlı bütçe açığının GSYH’ya oranının da önceki aya göre 0.4  puan düşüşle %4.6 olduğunu hesaplıyoruz.

 

Borçlanma limitine erişildi

 

Hazine’nin yine dün açıkladığı genel bütçe finansmanı verileri,  yılın ilk yarısındaki net iç borçlanmanın 62.9 milyar TL, net dış  borçlanmanın da 16.6 milyar TL olduğunu gösterdi. Böylece yılın ilk  yarısındaki toplam borçlanma 79.5 milyar TL ile 2019 bütçe kanunundaki  81.7 milyar TL’lik limite de yaklaşmış oldu. Temmuz ayında bizim  hesaplamamıza göre 19.5 milyar TL olan net borçlanmayı da hesaba  kattığımızda, bu limitin aşılmış olduğu görülmektedir.

 

 

 

 

PPK ne yapacak?

 

Piyasalar PPK toplantısını bekliyor Piyasalar, Perşembe günkü PPK  toplantısında alınacak faiz kararını beklerken, yatay eğilim  gösterdiler. Yurtdışında da önemli bir veri açıklamasının olmaması,  sakin havayı destekledi. PPK öncesinde bugün ABD Başkanı Trump’ın  yaptırımlar konusunda partisindeki senatörlerle yapacağı bildirilen  toplantı önemli olacak. Bizim swap getiri eğrisinden yaptığımız  hesaplamaya göre piyasa bu PPK toplantısında 1 haftalık faiz oranının  4.75-5.00 puan arasında indirilmesini, yılın tamamında da toplam 8.25  puan indirim yapılmasını beklemektedir. Faiz indirimlerinin önümüzdeki  yıl hız keserek devam etmesi beklenirken, 2020 yılının ilk yarısında  75 baz puanlık daha indirim yapılarak 1 haftalık faizin %15.0’e  çekileceği öngörülmektedir.

TCMB’nin Beklenti Anketi’ndeki medyan  değerler, %24 olan faizde bu ay 250, 6 ay vadede 600, 12 ay vadede ise  700 baz puanlık faiz indirimi beklendiğini ortaya koymuştu. Bunlar da  swap getiri eğrisine göre 200 baz puan civarında daha düşük  beklentilere işaret ediyor. Son dönemde olumlu gelen ABD büyüme  göstergelerinin ardından, dolar küresel piyasalarda güçlenme eğilimi  gösteriyor.

 

Dövizde açılış ve gündem

Dün 1.1215’ten başlayan EUR/USD gece daha da aşağı geldi  ve bu sabah 1.1190 seviyelerinde başladı. Bu harekete paralel yukarı  yönde hareket eden USD/TL bu haftaya 5.66’dan başladıktan sonra bu  sabah 5.6950 seviyelerinde bulunuyor.  2 yıllık tahvil faizi dün yatay  seyrederek %17.68’de kalırken, 1 yıllık swap faizi hafifçe yukarı  gelerek %17.73 oldu. 5 yıllık Türkiye CDS’i ise 3 baz puan artarak 376  oldu.  Bugün Temmuz ayı tüketici güven endeksi açıklanacak. Finansal  piyasalardaki istikrarlı seyir ile önceki ay başlayan toparlanma devam  edebilir. Yurtdışında ise ABD’de açıklanacak Haziran konut satışları  ve Temmuz ayı öncü tüketici güven endeksi takip edilecek.

 

 

FOREKS Haber Merkezi

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler