Sosyal Medya

Finans

Piyasalarda bugün

Merkez bankalarının güvercin adımlarına karşın, büyüme endişeleri ağır basıyor   Ocak ayındaki kuvvetli rallinin ardından küresel hisse senedi piyasaları geçtiğimiz…

Piyasalarda bugün

Merkez bankalarının güvercin adımlarına karşın, büyüme endişeleri ağır basıyor

 

Ocak ayındaki kuvvetli rallinin ardından küresel hisse senedi piyasaları geçtiğimiz haftayı düşüşle kapattı. FED’in faiz artışında U dönüşünün ardından, İngiltere Merkez Bankası da faiz artış beklentilerini aşağı çekerken, Hindistan sürpriz faiz indirimine gitti. AB’de zayıflayan ekonomik görünüm, FED dışındaki merkez bankalarının da güvercin adımları, ve riskten kaçış, geçtiğimiz hafta dolar endeksindeki yükselişi tetikleyen temel faktörler oldu.

MSCI GOÜ endeksi günlük bazda haftayı 200 günlük ortalamasının hemen altında kapattı. Türkiye endeksi ise 50, 100, ve 200 günlük ortalamalarının halen üzerinde bulunuyor.

 

 

Gözler Beijing ve ABD verilerinde

 

Çin-ABD arasında bu hafta yapılacak, ABD Hazine Bakanı’nın da dahil olacağı üst düzey görüşmeler haftanın gündeminde üst sırada yer alıyor. Görüşmeler ile ilgili piyasaların beklentisi oldukça düşük olduğundan, gelebilecek olumlu bir açıklama piyasaların seyrinde etkili olabilir. Çarşamba günü açıklanacak ABD TÜFE rakamları ve Perşembe günü açıklanacak perakende satış verileri, 4Ç kar rakamları ile birlikte haftanın diğer önemli gündem maddeleri olacak.

 

Türkiye’de hareket Perşembe günü

 

Yurtiçinde ise Perşembe günü Aralık ayına cari açık rakamları ve sanayi üretimi verileri gündemin üst sırasında yer alıyor. Cuma günü S&P’nin Türkiye ülke notu ile ilgili yapacağı değerlendirme merakla bekleniyor.

 

Ayrıca bu hafta son çeyrek karını açıklayacak, FROTO, TAVHL, VAKBN, TTRAK, TUPRS, AYGAZ HALKB, ve DOAS’da hareketlilik görebiliriz. Son olarak bugün MSCI endeksinde değişikler açıklanacak (piyasa kapanışından sonra)

 

BİST’te görünüm

 

Bugün BIST’de hafif alıcılı bir açılış beklemekteyiz. 4Ç sonuçlarının ardından Cuma akşamı analist toplantısı yapan Erdemir, temettü politikasından değişiklik olmayacağı mesajını verdi. %70 ‘lik bir dağıtım oranı varsayımıyla hissenin temettü verimi %14 civarında hesaplanıyor. Öte yandan zayıf 2019 beklentileri (büyük ölçüde fiyatlandığını düşünüyoruz), ve demir cevheri fiyatları ile ilgili gelişmeler hisse üzerinde baskı yapmaya devam ediyor. Ayrıca bu sabah temettü açıklayan Aksigorta’nın temettü verimi %17 olarak hesaplanıyor. Aksigorta’da da temettüye bağlı olumlu bir ayrışma bekleyebiliriz.

 

Önemli haber akışları haftanın ikinci yarısında geleceğinden hafta başında nispeten sakin hisse bazlı hareketlerin ön plana çıktığı bir seyir görebiliriz. Son dönemdeki satışları henüz bir trend değişikliğinden ziyade bir konsolidasyon süreci olarak görüyoruz.  (İş Yatırım)

 

 

 

Geçen Hafta Borsa Düşerken, Dolar / Altın Yükseldi. Peki Bu Hafta?

 

Ocak ayını para girişi ve yükselişlerle geçiren Borsa İstanbul’da Şubat ayı başından bu yana 101.700/102.500 bandındaki sıkışma devam ediyor. BİST100 endeksi geçtiğimiz haftayı %0,47’lik kayıpla 102.451 puandan tamamlarken, Mali Sektör endeksinde %1,05 değer kaybı dikkat çekti. En çok değer kaybı %4,36 değer kaybıyla Teknoloji Sektörü endeksinde gerçekleşti. Geçen haftanın en çok değer kazanan hissesi %29,92 değer artışıyla ALBRK olurken, en çok değer kaybedeni ise %9,45 değer kaybıyla KRDMD oldu.

 

Hazine bu hafta iki ihale gerçekleştirecek.

 • İlk ihale 11 ay (336 gün) vadeli, kuponsuz devlet tahvilinin yeniden ihracı.
 • İkinci ihalede ise 2 yıl (728 gün) vadeli, kira sertifikasının doğrudan satışına imza atılacak.

 

BİST100

Trump’ın “Çin’le Mart’tan önce görüşme yok” açıklamasıyla korkulara sarılan piyasalar Çin ile ABD arasındaki ticaret müzakerelerinin yeni turunun 14-15 Şubat’ta Beijing’de yapılacağı bildirildiğine dair açıklamalara oldukça temkinli yaklaştı. ABD Borsalarında bu haber akışıyla karışık kapanışlar yaşanırken, Avrupa borsaları hem ticaret savaşları hem de Brexit belirsizliğiyle geçen hafta genelinde satıcılıydı. Özellikle Almanya makro verilerindeki bozulma ve olumsuz haber akışıyla satıcılı seyrine hafta boyunca devam ederken, bu durum BİST100 endeksinde de zaman zaman satıcılı görünüme neden oldu. En dikkat çekici olan ise Almanya’nın uzun vadeli tahvil getirileri iki yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine gerilemesiydi.

Bugün Çin bir haftalık tatil ardından işlemler başlıyor. Borsa İstanbul’da devam eden bilanço döneminin yanı sıra endeksteki küresel korkularla yaşanan sıkışmada 103.500/104.600 hala hedef değer olmakla birlikte, doların seyri yön belirleyici olmaya devam edecek.

Yeni haftaya Dolar/TL’de 5,2636 ve Euro/Dolar paritesinde 1,1319 seviyesinden başlıyoruz. ABD Hükümeti’nin 25 Şubat’ta yeniden kapanmaması için yapılan görüşmelerde tıkanıkların yaşanması ve İngiltere’de Başbakan  May’in AB yeni bir Brext anlaşmasını müzakere için zaman kazanma adına bu hafta parlamentoya 27 Şubat’a kadar Brexit konusunda görüşlerini ifade etme konusunda yeni bir şans verme taahhüdünde bulunması bekleniyor.

Bu hafta içeride;

 • 14.02/TR 10:00       Sanayi Üretimi Yıllık
 • 14.02/TR 10:00       Cari İşlemler Dengesi
 • 15.02-16.02/TR S&P TR Değerlemesi

öne çıkan önemli veriler olarak takibimizde.

Manşette Neler Var

 • Goldman Sachs “Ocak rallisini kaçırdıysanız, muhtemelen 2019 yükselişini kaçırmış olabilirsiniz”
 • Deutsche Bank piyasalar için artan ticaret savaşları, Çin ekonomisinin sert inişi ve Brexit’i piyasaların en büyük 3 tehdidi olarak açıkladı.
 • ABD Borsaları Çin ile ilgili müzakereler konusundaki belirsizliğin artmasıyla karışık seyirle kapanışlar gerçekleştirdi.
 • Asya hisse senetleri ABD-Çin ticaret müzakereleri ekseninde geçecek haftaya temkinli başladı.
 • May, AB ile müzakere için daha fazla zaman kazabilmek amacıyla parlamentoya Brexit üzerinde yeni tartışma yapılacağı sözü verecek.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Keçiören Kalaba ve Sincan Lale meydanlarında toplu açılış törenlerine katılacak, partisinin genel merkezinde MYK Toplantısı’na başkanlık edecek.(Ankara/12.00/15.00/18.00)
 • San Francisco/ Fed Başkanı: Fed’in Sabrı Zamana Bağlı Değil, Verilere Bağlı.
 • İş Bankası’nın 2018 Net Karı 6,77 Milyar TL olurken, beklenti 5,95 Milyar TL idi.
 • Kitap Dergi ve Gazetede KDV kaldırılıyor.
 • Moody’s, Rusya’nın kredi notunu “Ba1”den “Baa3”e yükseltirken, görünümü “Pozitif”ten “Durağan”a revize etti. (A1 Capital)

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler