Sosyal Medya

Ons Altın’daki Negatif Ralli Devam Edecek mi?

5 Mart 2019

19 Şubat tarihinde “Ons Altın Kritik Bölgeye Yaklaşırken ETF Göstergesine Dikkat” uzman görüşümüzde ETF tarafında talep gerilerken Ons Altın fiyatının yükselme hususuna dikkat çekmiş, kıymetli maden fiyatına yönelik negatif beklentinin yeni dönemde oluşabileceği hususunu vurgulamıştık. Ayrıca $1330 seviyesi civarındayken hazırlamış olduğumuz bu raporda teknik olarak 2019 yılı için $1357 seviyesine dikkat çekmiş ve ilgili bölge altındaki aşağı yönlü baskının devam edebileceği beklentisini paylaşmıştık hatırlarsak.

 

Kıymetli maden, $1330 seviyesinden başlattığı çıkışını $1346 seviyesine kadar taşıması ardından önemli bir satış baskısına maruz kaldı ve 2019 yılına yönelik $1357 altı negatif beklentimizi destekleyen bir fiyatlama davranışı oluşturdu. Bu düşünce ile uzun vadeli satıcıların iştahlandığı bir süreçte kıymetli madenin $1315 seviyesi altına sarkması, uzun vadeli satıcıların kısa ve orta vadeli alıcıları da ikna etmesine imkan tanıdı. Altın fiyatı ilgili kırılım ile birlikte negatif seyrini hızlandırdı ve bu düşünce ile kritik bir ayda (Mart) şu sıralar $1287 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

Exchange Traded Funds” olarak bildiğimiz “ETF” tarafında yukarıda görmüş olduğunuz uzun vadeli grafiğimizi biraz daha detaylandırdığımızda, geçmiş dönemde gerçekleştirilen zirvelerden kaydettiği negatif dönüşler dikkate alındığında, yeni dönemde zirve bölgesinden oluşan dönüşün bu istatistiki görünümü destekleme potansiyelinin Ons altına yönelik uzun vadeli negatif beklentimizi destekleyen bir gelişme olduğunu söyleyebilir, son süreçte yaşanılan aşağı yönlü baskıların bu koşul altında devam edebileceğine yönelik beklentilerin gündemde yer alabileceğini paylaşabiliriz.

 

Kısa vadeli ETF grafiğinde de talepteki gerilemenin devam ettiği ancak henüz bu gerilemede doygunluğa ulaşılamadığını söyleyebiliriz.  Grafiği incelemeye devam ettiğimizde 2018 Ekim’de kabataslak 67M’da başlayan talebin 73M üzerine çıktığı bir ortamda ilgili geri çekilmelerin 69-70M seviyesine kadar gerileme potansiyeli, uzun vadeli grafikteki zirve ve dip bölgelere göre oluşturulan kanal çizgilerle mümkün gözükmektedir. Bu da Ons Altın fiyatındaki aşağı yönlü baskıların yeni dönemde devam edebilme beklentisini güçlendirebilir.

 

 

Kudret Ayyıldır

 

İncelemenin devamını okumak için GCM FOREX sitesini ziyaret edin

 

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları