Sosyal Medya
**8*

Ons Altın, Yeni Dönemine Adapte Olmaya Hazırlanıyor

18 Nisan 2019

16 Nisan 2019 tarihinde Altın fiyatına yönelik “Ons Altındaki Sıkışma Son Bularak Negatif Beklenti Teyit Kazanabilir” isimli ayrıntılı bir Ons Altın video analiz çalışması gerçekleştirdik. Bu video analiz çalışmasının ilk 10 dakikasında neden Ons Altın düşmelidir konusuna yönelik destekleyici faktörleri izah etmemiz sonrasında, Ons Altın fiyatına yönelik teknik detaylar üzerinde durarak özellikle 1281 dolar seviyesinin aşağı yönlü olası kırılımın şaşırtıcı olmayacağını aktardık.

 

Nitekim dün kıymetli maden gün içerisinde 1281 dolar seviyesi altına sarkarak hatta günü de ilgili seviye altında kapanış gerçekleştirerek mevcut beklentimizin desteklenmesine imkan tanıdı.

 

Kırılım sonrası kısa vadeli görünümde hareketler henüz daha etkin bir seyre ulaşmadı.  Bu raporumuzda, ilgili sebeplere kısaca değinecek olup, kapanışı da Ons Altın beklentileri ile tamamlayacağız.

 

Genellikle Altın fiyatlarını takip ederken Dolar – Altın, Altın – ABD Faiz, S&P500 – Altın, Altın – Gümüş, ETF – Altın gibi yardımcı araçlara yani korelasyonlarına bakarız. Bu korelasyonlar içerisinde bugünkü raporumuz içerisinde özellikle Gümüş ve ABD 10 yıllık tahvil faiz fiyatı üzerine yoğunlaşacağız.

 

2019 yılı başından itibaren Avrupa’dan tutun da Asya’ya ve Amerika borsa endekslerine kadar büyük bir çoğunluk, pozitif getiri konusunda önemli adımlar atmıştır. Bunun yanı sıra Dolar’ın uluslararası arenada ciddi bir pozitif izlenim gerçekleştirmese bile Fed’in güvercin tavrına rağmen Avrupa’daki sorunlar sebebiyle yükseliş eğilimine devam etme çabası, EURUSD paritesinin negatif görünümüne, USDJPY paritesinin de pozitif trend beklentisinin korunmasına imkan tanıdı.  Ons Altın fiyatının beslenebilmesi yani yükselebilmesi için yukarıda saydığımız hiçbir faktör destekleyici olmaması sebebiyle konuya destek bulabilmek için doğru bilinen yanlış kavramlardan “Güvenli Liman” psikolojisine tutunmasını da kısaca inceledik. Risk faktörü olarak karşımıza çıkan ABD – Çin Ticaret savaşlarında da iyimser sinyallerin alınması, borsa yatırım fonu ETF tarafında da kayda değer toparlanmaların oluşmaması, bu kanalların da tıkanmasına imkan tanıdı. Yani söz konusu tüm gelişmeler ışığında şuan ki gündemlerle birlikte Ons Altın’daki olası negatif fiyatlama davranışı yeni dönemde şaşırtıcı olmayacaktır.

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kısa vadeli görünümde hareketler henüz daha etkin bir seyre ulaşmadı ve bu sebepleri kısaca detaylandırarak kıymetli madene yönelik teknik detaylar ile raporu tamamlayalım…

 

 

 

İlk olarak Gümüş fiyatlarını değerlendirelim. 13,88 seviyesinden başlattığı çıkışını 16,40 ile sınırlaması ardından kaydettiği geri çekilmesini Şubat sonundaki kırılım ile hızlandıran Gümüş, ilgili düşüşünü kritik 14,84 seviyesine taşıdı ve şu sıralar 15,02 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir. Teknik olarak trend değişimi sonrası Alligator göstergesini de temsil eden 15,14 – 15,44 bölgesi altında yeni negatif görünümüne devam etmeye çalışan Gümüş’te aşağı yönlü baskıların hızlanabilmesi için 14,84 seviyesi altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç vardır. Ancak bu şartla Ons Altın’daki negatif görünüm daha da istekli bir profile dönüşebilir. Aksi takdirde 14,84 – 15,44 arasında sıkışık bir seyir izleneceği gibi Ons Altın ilgil sıkışık görünüm sebebiyle özellikle negatif taraftaki fiyatlama davranışında daha sakin bir profil izleyebilir.

 

*** Teknik görünümde Gümüş fiyatının aşağı yönlü baskısına devam etme ihtimali güçlü bir ihtimal olmakla birlikte söz konusu beklentinin teyit kazanması (14,84 altındaki kalıcı hareketler) gerektiği hususu unutulmamalıdır.

 

İkinci olarak da ABD 10 yıllık tahvil fiyatı – Ons Altın ilişkisinden yola çıkalım. Normal şartlarda genellikle ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı ile Ons Altın ilişkisi dikkate alınır. Ancak ben bu çalışmamda ABD 10 yıllık tahvilin fiyatından yola çıkmak istiyorum. GCM Metatrader4 kullanan herkes çok kolay bir şekilde ABD 10 yıllık tahvilin fiyatına ulaşabilir. Tahvilin fiyatı ile faiz oranı arasındaki ters orantı ve faiz oranı ile Altın arasındaki ters orantı dikkate alındığında, ABD 10 yıllık tahvilin fiyatı ile Ons Altın arasında doğru bir orantı söz konusudur. Tabii tüm bu korelasyon kavramlarında istatistiki anlamda hata paylarının olduğu, %100 başarılı bir görüntü oluşturmadığı hususunu da eklemek gerekiyor.

 

08 Kasım 2018 tarihinden beri ABD 10 yıllık tahvilin fiyatı pozitif trend görünümü içerisindeki seyrine devam etmekteydi. Ancak son süreçte gerçekleşen negatif fiyatlama davranışı sebebiyle ilgili trend görünümünün sona erme beklentisi gündemimizi meşgul etmektedir. Yani bu tutum, Ons Altın’daki olası negatif görünüme destek vermektedir. Teknik olarak teorik 122,78 / psikolojik 122,68 seviyeleri bu şamada önemli olmakla birlikte olası trend değişimi için ilgili bölge altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç vardır. Trendin değişmemesi içinde 123,59 seviyesi üzerindeki kalıcı reaksiyon takip edilmelidir.

 

*** Son hareketler değerlendirildiğinde, trend değişimine yönelik önemli bir adım atılma eğilimdedir. Bu da Altın fiyatının aşağı yönlü baskısını destekler niteliktedir…

 

 

 

Bütün bu gelişmeler ve Ons Altın fiyatının negatif fiyatının desteklendiği bir ortamda sadece Altın beklentisine odaklandığımızda da alçalan üçgen formasyonunda teorik olarak beklenilen kırılımın 1281 dolar altında gerçekleşmesi ve günü kapatarak da bu düşüncenin teyit kazanması, teorik yaklaşımın yeni dönemde devam edebilme beklentisini güçlendirmiştir. Bu sebeple de negatif trendin güncel üst noktası 1296,11 – 1305,70 bölgesi altında kaldığı müddetçe kısa vadeli olarak 1270 – 1259, orta – uzun vadeli görünümde de 1240 ve 1218 dolar seviyelerine kadar trend fiyatlama davranışının devam edebilme beklentisi gündemimizdedir. Mevcut beklentimizin kısa vadeli olarak sona ermesi için 1296,11 – 1305,70 bölgesi üzerinde, orta – uzun dönemli sona ermesi içinse 2019 yılı beklentimizde üzerinde ısrarla durduğumuz 1357 dolar seviyesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır…

 

 

Kudret Ayyıldır

 

Yazarımızın tüm incelemelerini okumak için GCM FOREX sitesini ziyaret edin

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları