Sosyal Medya

Finans

Nasrullah Ayan:  Sorun plan değil, pilav

Nasrullah Ayan üstadımızı 1950'lerden bu yana bitmeyen "Plan mı Pilav mı?" tartışmasını anlatırken, ülkemizin sancılı kalkınma çabalarına da ışık tutuyor.

 

 

Sermaye Piyasaları üstadı Nasrullah Ayan 11  Kalkınma Planı’ın değerlendirdi.    Ayan,  Kalkınma Planları’nın uzun ve sancılı geçmişini de anlattı. Türkiye’de   kalkınma çabalarının tarihini ve başarısını anlamak isteyenler için fevkalade bir kaynak!

 

 

Plan mı pilav mı deyimi nereden geliyor?:  planlama anlayışını hafife alan zihniyet.

 

“1965 seçimleri öncesi ülkede “plan ve pilav” tartışmaları, siyasi propaganda sürecine bir kez daha damgasını vuruyordu. bu tartışma chp ile ap arasında yaşanıyordu. chp, ülkenin kalkınmasının planlama ile gerçekleşeceğine inanırken, ap ise planlamaya karşı olmadığını, ancak konunun çok da abartılmaması gerektiğine işaret ederek somut şeylerin insan hayatındaki önemine vurgu yapmaya çalışıyordu. her ne kadar türk kamuoyu bugün “plan mı pilav mı?” ikilemini dönemin adalet partisi lideri süleyman demirel ile hatırlasa da aslında bunu ilk söyleyen o değildi. bazıları bu ikilemi ifade eden siyasinin dp lideri adnan menderes olduğunu zanneder. oysaki “plan değil pilav” söylemini adnan menderes de söylememişti. bunu söyleyen maliye müfettişi hüsnü bengi’ydi. bürokrat politikacı yazar cahit kayra, kitanında bengi’nin amacını şöyle özetler.”

 

“plan değil pilav deyimini demokrat parti lideri değil maliye müfettişi hüsnü bengi koymuştur. maksadı bizim 1948’de marshall yardımı’ndan pay alabilmek için paris’e götürdüğümüz türkiye ekonomik kalkınma planı’nı betimlemekti. şevket süreyya tarafından hazırlanan 3.sanayi planının amerikalılarca kabul edilmeyceği anlaşılınca onun yerine paris’e getirilen ve pek de ciddi olmayan plan için hüsnü bey böyle bir espri yapmıştı.”

Ekşi sözlük, (kayra, 1995, s.142)

 

 

 

 

Tüm FÖŞ, Cüneyt Akman ve ParaAnaliz videoları burada

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler