Sosyal Medya

Finans

Moody’s hala bankaları beğenmiyor

Ekonomi ve kurda toparlanmaya karşın Moody's bankaların görünümünü negatifte tuttu

Moody’s hala bankaları beğenmiyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin bankacılık sistemi için görünümün fonlama kırılganlıkları ve faaliyet şartları nedeniyle negatif olmaya devam ettiğini bildirdi. Moody’s bankacılık sistemi için görünümün negatif olarak devam etmesinin, bankaların fonlama kırılganlıkları ve zorlu faaliyet şartlarının gelecek 12-18 ayda bankaların finansal güçleri, sağlamlıkları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşacağını yansıttığını vurguladı.

 

Bankalar İçin Görünüm Negatif Olmaya Devam Ediyor

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin bankacılık sistemi için görünümün fonlama kırılganlıkları ve faaliyet şartları nedeniyle negatif olmaya devam ettiğini bildirdi.

 

Moody’s bankacılık sistemi için görünümün negatif olarak devam etmesinin, bankaların fonlama kırılganlıkları ve zorlu faaliyet şartlarının gelecek 12-18 ayda bankaların finansal güçleri, sağlamlıkları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşacağını yansıttığını vurguladı.

 

Türkiye’nin zayıflayan ekonomisinin yol açtığı yüksek kredi zarar karşılıkları ve yavaşlayan kredi büyümesi nedeniyle bankaların karlılıklarının kötüleşmesini bekleyen Moody’s, “Bir gerilim senaryosunda mevduat sahiplerinin dövize erişimlerini sınırlanması gibi olağan dışı politika tedbirlerinin uygulanması riski arttı” ifadelerini kullandı.

 

Moody’s, bazı büyük şirketlerdeki finansal zorluklar, inşaat v eenerji sektörlerindeki cari resesyonist ortamın getirdiği problemlerin bankaların varlık kalitelerinde kötüleşmeye yol açacağını da öngördü.

 

 

FOREKS Haber Merkezi

 

Özgün, tarafsız ve  dünyayı anlamanıza yardımcı olacak ekonomi-finans-piyasa haber ve analizleri için biz Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler