Sosyal Medya

Finans

Macro Risk Advisors: Oynaklık endeksleri gerçek korkuyu yansıtmıyor

CBOE VIX korku endeksinin oynaklığı eksik yansıtarak yatırımcılar arasında suni bir rehavet duygusu uyandırdığını iddia edildi.

Macro Risk Advisors: Oynaklık endeksleri gerçek korkuyu yansıtmıyor

Dünya piyasalarında oynaklığı analiz ve ölçümleme üzerine yoğunlaşan bir araştırma şirketi olan Macro Risk Advisors, dün yazdığı raporda CBOE VIX korku endeksinin oynaklığı eksik yansıtarak yatırımcılar arasında suni bir rehavet duygusu uyandırdığını iddia etti.

Borsada hedge edilemeyen riski ölçen VIX Endeksi halen 18 civarında, fakat Macro Risk Advisors’a göre adil değeri 25 olmalı. Yani, yatırımcılar riski %40 küçümsüyor ve riskli piyasalarda nimet-külfet dengesinin gerektirdiğinden çok daha fazla pozisyon alıyor.

Macro Risk Advisors geçmiş veri ve olaylara onaylattıkları analizine göre ilerleyen aylarda VIX’ın hızla yükselmesini endişesini ifade ettiler.

VIX’de ani sıçramalar S&P500’de sert satış dalgalarına neden olabiliyor. Oynaklık Türkiye için de önemli, çünkü VIX arttıkça Gelişmekte Olan Ülkelere ilgi azalıyor.

Finans uzmanları arasında Fed ve AMB’nın piyasalar ne zaman sıkışsa para basarak, ya da faiz indirerek yardıma koşma huyunun davranış bozuklukları yarattığı düşüncesi uzun zamandır var. Buna “Fed putu” ya da geriye alım sigortası (opsiyonu) deniliyor.

Halihazırda Fed’in nasıl bir para politikası izlemesi gerektiğine dair tartışma da bu ikilemi yansıtıyor. Piyasalarda moraller bozuk, yani piyasa paniğinden çıkacak bir kıvılcım özel sektör sabit sermaye yatırımları, hatta tüketici güvenini vurabilir. Öte yanda, enflasyon ve istihdam verileri Fed’in bir süre daha beklemesini gerektirirken, piyasaları tatmin etmek için faiz indirimine gitmek “ahlaki riziko” yaratıyor. Yani, Fed’e arkasını dayayan yatırımcılar fazla araştırma yapmadan gittikçe daha riskli pozisyonlar alıyor.

Fed’in 18 Eylül’de açıklayacağı karar Fed put’unun piyasa değerini ve VIX’in düzeyini yakında etkileyecek. 25 baz puanlık faiz indirimi Ticaret Savaşı’nın uzun sürmesi riskine karşı bir sigorta poliçesi olarak makul. Fakat, tahvil pazarının fiyatladığı resesyon-deflasyon senaryosuna kanarak 2020 yıl sonuna kadar parasal gevşemenin süreceğini çıtlatmak, piyasalarda köpük yaratabilir.

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler