Sosyal Medya

Finans

Kredi Faizlerindeki Düşüş sonrası Konut Kredisi Talebi Canlandı

Üç kamu bankasının konut kredisi faizlerini aşağı çekmesinin ardından konut kredisi için başvuranların sayısında önemli artışlar oldu. Bankacılık çevrelerinden derlenen bilgilere göre kredi başvurusunda bulunan kişi sayısı 34 bini geçti.

Kredi Faizlerindeki Düşüş sonrası Konut Kredisi Talebi Canlandı

Kamu bankalarının konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına çekmesi sonrasındaki konut kredisi talebi de hareketlendi.

AA’nın bankacılık yetkililerine dayanarak verdiği bilgiye göre Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın ağustos başında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmelerinin ardından müşterilerinden gelen talep rekor seviyeye çıkarken, 7 iş gününde 34 bini aşan kişinin 5,9 milyar liralık kredi başvurusunda bulunduğunu kaydedildi.

Başvuru sayısı ve tutarının, bu kadar kısa bir zaman diliminde ulaşılmış en yüksek seviyeye işaret ettiğini ifade eden kaynaklar, talebin bayram tatili sonrasında da devam edebileceğini tahmin etti.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, ay başında konut faiz oranlarında indirime giderek, ikinci el dahil tüm konutlar için aylık faizi yüzde 0,99’dan başlayan oranlara düşürürken, vadeleri de kamu bankalarının tarihinde ilk kez 120 aydan 180 aya kadar yükseltmişti.

Türkiye ekonomisindeki dengelenme sürecine paralel enflasyondaki gerileme ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirim sürecine girmesiyle bankalar da bu ay başından itibaren mevduat ve kredi faiz oranlarını düşürmeye başlamıştı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler