Sosyal Medya

Finans

İzzettin Önder:  Plan çalışır mı?

11ci Kalkınma Planı ekonominin sorunlarına çözüm mü?

İzzettin Önder:  Plan çalışır mı?

Evrensel Yazarı İzzettin Önder’in 11 Kalkınma Planı hakkında yazdığı makale muhakkak okunmalı, çünkü AKP’nin niye toplumsal destek yitirdiğini çok iyi teşhis ediyor.   AKP açısından çözüm yolu basit:  Bir an önce ekonomik büyümeyi eski şaşalı günlerine  döndürmek…Peki 11ci Kalkınma Planı   bu hedefi icra edebilir mi?

 

Kulak verelim:

 

Siyaset ile ekonomi kah üvey kah öz kardeş olarak yan yana yürür. Bazen siyaset ekonominin açığını kapatır, bazen ekonomi siyasetin sürdürülmesinde etkili ve yardımcı olur. Türkiye’de yaşananlar bu tiyatronun canlı örneğini oluşturmaktadır. Kimi zaman ekonomik algılamalar siyasetin hedefini perdeledi, şimdilerde de siyaset ekonomik çöküşün algılanışını geri plana atabilmektedir. Tarih bize şunu gösterir ki, hiçbir zaman siyaset ekonomiye başat olamamış, her daim ekonomi siyasetin üstünde kalarak yürüyüşe hakim olmuştur. Öyle gözüküyor ki, Türkiye’nin gelişmesinde de farklı bir tablo ortaya çıkmayacaktır.

 

Ekonomide işler iyi gitmiyor, nasıl ödeneceği bilinmeyen dış borç ve nasıl kapatılamayacağı bilinmeyen bir bütçe açığı ile karşı karşıyayız. Ekonomi alanında sağlanan pembe hayallerle perdelenmiş meşum hedef şimdilerde “dava” ifadesiyle çekinilmeden ifşa edilmeye başlandı. Hamasetle ekonominin örtülme çabası! Fakat ekonominin olumsuz gidişatı kaçınılmaz şekilde siyaseti de aşındırmaya başlayınca, plan aldatmacası devreye girdi ve 2023 yılını hedefleyen ve on birinci plan olarak bir taslak toplumun önüne koyuldu. Plan sözcüğü başlı başına büyük ve ikna edici bir kavramdır. Ne var ki artık mızrak çuvala sığmıyor. Artık dünya alem kendi halkımızdan da önce ve daha akıllıca biliyor ki ne ulusal gelirimiz ne de fert başına gelirimiz iktidar mensuplarının söylediği rakamlarda gezinmiyor.

 

Durumun daha fazla gizlenebilir yanı kalmayınca plan çerçevesinde bazı açıklamalar kaçınılmaz oldu. İşte on birinci plan denen cetvel aslında hem bir makyaj hem de malumu bazı süslü ifadelerle boyayarak ilandan ibarettir. Ancak, işin en can yakıcı yanı şudur ki, artık iktidar erki de anlamış bulunuyor ki, işler iyi gitmedi ve kısa sürede düzelecek gibi de gözükmemektedir. Şu basit karşılaştırma dahi hemen durumun vahametini yansıtmaya yeter. Son planda gerek ulusal gelir, gerek fert başına gelir ve gerekse ihracat değerleri bir önceki plan değerlerinin yarısına çekilmiş, işsizlik zorla yüzde 10 dolayında tutulmuş. Hedefler tutturulmadı diye Merkez Bankası Başkanını görevden alan siyasilere karşı, bir yıl önce saptanmış hedefler yarıya çekilirken nasıl davranılmalıdır?

 

 

Bu bir alıntıdır. Makalenin tamamını okumak için linki tıklayın

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler